Zamknij
REKLAMA

Zapłacił za telefon i stracił pieniądze - kolejna ofiara internetowych oszustw zgłoszonych w Sopocie

12:18, 18.02.2020 | J.F
Skomentuj
REKLAMA

Nie ma tygodnia, by do sopockiej policji nie wpłynęło zawiadomienie o oszustwie dokonanym  za pośrednictwem Internetu. Zakupy przez Internet są dla wielu osób bardziej komfortowe niż przysłowiowe „bieganie po sklepach”. Nie ruszając się sprzed monitora możemy zamówić dowolny produkt z dostawą do domu. Takie zakupy dają również możliwość wyboru najbardziej atrakcyjnej oferty spośród wielu znajdujących się w sklepach internetowych i portalach aukcyjnych. Kupując w sieci musimy jednak pamiętać, że w Internecie możemy spotkać się z oszustami.

Wczoraj do sopockiej komendy zgłosił się 26-letni student. Mieszkaniec powiatu gołdapskiego poinformował, że został oszukany na kwotę około tysiąca złotych przez osobę oferującą do sprzedaży smartfon. Zgłaszający znalazł ogłoszenie na portalu społecznościowym, za pomocą komunikatora nawiązał kontakt ze sprzedającym, a następnie przelał pieniądze na wskazane przez niego konto. Sprzedający, gdy tylko otrzymał pieniądze, zamiast wysłać telefon, zaczął informować o „problemach z wysyłką”, a później kontakt z nim urwał się. 26-letni student nie dostał ani zamówionego towaru ani nie odzyskał pieniędzy. Sprawą zajmują już się sopoccy policjanci, którzy ustalają wszystkie okoliczności tego zdarzenia.

Wiele osób wykorzystuje znane portale do prowadzenia swojego małego biznesu, wymieniania się towarami. Ale, jak uczy doświadczenie, są i tacy użytkownicy, którzy chcą wzbogacić się kosztem innych. Pamiętajmy więc, aby być ostrożnym przy zakupach, szczególnie w grupach tematycznych – tu często pojawiają się fałszywi sprzedawcy. Robiąc zakupy ,,w sieci” zawsze powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zadzwonić do takiego sklepu. Podczas tego rodzaju zakupów najbezpieczniejszą forma płatności będzie ,,za pobraniem”.  Znajdując, nawet znaną nam dobrze firmę, sprawdźmy dokładnie jej dane, np. czy numer NIP i numer konta, na które mamy przelać gotówkę, jest taki sam jak na oficjalnej stronie danej firmy. Często oszuści podszywają się pod znane marki czy witryny zmieniając jednak np. numer konta na które ma być przelana gotówka.
 
Zachowajmy zdrowy rozsądek, nie dajmy się ponieść okazjom cenowym i zachowajmy i podstawowe środki ostrożności:
- nie reagujmy na tzw. super okazje,
- nie kupujmy poza aukcją,
- sprawdzajmy komentarze,
- sprawdzajmy sprzedającego,
- zanim wpłacimy pieniądze na konto zastanówmy się nad płatnością przy odbiorze,
- jeżeli sprzedajemy, poczekajmy aż pieniądze wpłyną na konto.

Jeśli mimo to nie dostaniemy zamówionego towaru lub otrzymamy towar niezgodny z zamówieniem:
- jak najszybciej poinformujmy administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu,
- zachowajmy dokumentację związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto, korespondencję mailową,
- zgłośmy się z powyższymi dokumentami do najbliższej jednostki Policji.

inf. KM Policji w Sopocie

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz