Zamknij

Czy mieszkańcy Sopotu są gotowi na kryzys? Te bezpłatne szkolenia mogą uratować ci życie

. 01:46, 09.11.2025 Aktualizacja: 13:06, 06.11.2025
Skomentuj

Jak przygotować się na wichurę, awarię prądu, powódź czy pożar? Co zrobić w przypadku alarmu chemicznego lub ataku hakerskiego? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą eksperci podczas bezpłatnych szkoleń dla mieszkańców Sopotu, które odbędą się 15 i 22 listopada 2025 roku.

Spotkania organizowane przez Miasto Sopot, we współpracy z Akademią Marynarki Wojennej w Gdyni i lokalnymi służbami, mają na celu przygotowanie mieszkańców do działania w sytuacjach kryzysowych.

– Chcemy, by każdy sopocianin wiedział, jak reagować w kryzysie, gdzie zadzwonić i gdzie szukać pomocy, a przede wszystkim, gdzie znaleźć wiarygodne informacje – podkreśla Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu. – Szkolenia są po to, by tę wiedzę upowszechniać, utrwalać i wspólnie budować odporną i bezpieczną społeczność naszego miasta.

Terminy i miejsca spotkań:

  • 15 listopada 2025 r., godz. 11:00–13:00 – Szkoła Podstawowa nr 9, ul. Kolberga 15,
  • 22 listopada 2025 r., godz. 11:00–13:00 – Szkoła Podstawowa nr 8, ul. Józefa Golca 3.

Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich mieszkańców.

Dwie części szkolenia

Każde spotkanie zostanie podzielone na część szkoleniową i warsztatową.

Część szkoleniowa

Eksperci z Katedry Bezpieczeństwa i Zakładu Zarządzania Kryzysowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni przybliżą uczestnikom zasady zachowania w sytuacjach zagrożenia – od pożarów i wichur, po cyberataki i dezinformację.Omówią także funkcjonowanie systemów ostrzegania, sposoby zabezpieczenia rodziny i domu, a także przygotowanie tzw. planu bezpieczeństwa.

Część warsztatowa

Druga część szkoleń będzie miała formę praktycznych pokazów i ćwiczeń.

  • Straż Pożarna – zaprezentuje zasady ewakuacji, zabezpieczania domów przed dymem i ogniem oraz reagowania w przypadku alarmu pożarowego lub zagrożenia chemicznego.
  • Policja – poprowadzi warsztaty z bezpiecznego zachowania w przestrzeni publicznej, rozpoznawania podejrzanych sytuacji i reagowania w razie niebezpieczeństwa.
  • Sopockie WOPR – omówi zasady bezpieczeństwa nad wodą oraz sposoby postępowania w razie utonięć.
  • Sopocka Grupa Poszukiwawcza – zaprezentuje sprzęt ratowniczy i pokaże, jak przebiegają akcje poszukiwawcze.
  • Apteka Gemini – przygotuje stanowisko edukacyjne poświęcone apteczce domowej i ewakuacyjnej oraz udzieli praktycznych porad dotyczących leków i środków opatrunkowych.
  • MOPS w Sopocie – podpowie, jak zachować spokój w sytuacjach kryzysowych i gdzie szukać wsparcia, zwłaszcza dla osób starszych i niesamodzielnych.

Młodzież z projektu „Cyberbezpieczeństwo” – przedstawi zagrożenia w sieci i sposoby ochrony przed cyberatakami.

Dla kogo?

Szkolenia są skierowane do wszystkich mieszkańców Sopotu – zarówno dorosłych, jak i młodzieży. Organizatorzy zachęcają do udziału całe rodziny, by wspólnie budować nawyki odpowiedzialnego reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Wstęp wolny, liczba miejsc nieograniczona. Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie www.sopot.pl oraz w mediach społecznościowych miasta.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%