Zamknij

Jacek Karnowski staje w obronie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Petycja do Senatu RP w spawie świadczeń pielęgnacyjnych

18:00, 10.12.2019 J.F Aktualizacja: 11:04, 11.12.2019
Skomentuj

MOPS Sopot od 2014 r. wypłaca świadczenia pielęgnacyjne dla opiekunów osób z niepełnosprawnością, niezależnie czy niepełnosprawność nastąpiła przed czy po 18 roku życia. Jest to zgodne z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku, który mówił, że zróżnicowanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego opiekunów osób z niepełnosprawnością ze względu na moment powstania niepełnosprawności narusza konstytucyjną zasadę równego traktowania.

Jednak władze centralne do tej pory nie wykonały wyroku Trybunału Konstytucyjnego i nie przyjęły rozwiązań ustawowych zapewniających równe traktowanie wszystkich opiekunów osób z niepełnosprawnościami. W lipcu tego roku prezydent Sopotu otrzymał decyzję wojewody pomorskiego nakazującą zwrot części środków finansowych (846 310,26 zł), za wypłacone świadczenia pielęgnacyjne. Gmina Miasta Sopotu złożyła odwołanie od decyzji wojewody do Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju. Minister uchylił w całości zaskarżoną przez Gminę Miasta Sopotu decyzję wojewody i nakazał jej ponowne rozpatrzenie.

Prezydent miasta stoi jednak na stanowisku, że potrzebne są rozwiązania ustawowe, dlatego też skierował do marszałka Senatu  RP pismo z apelem o zainicjowanie procesu legislacyjnego zmierzającego do uwzględnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. 

W liście czytamy m.in. „21 października 2014 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym orzekł, że art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie ze względu na moment powstania niepełnosprawności, jest niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji – narusza konstytucyjną zasadę równego traktowania.

Trybunał Konstytucyjny wskazał na konieczność podjęcia bezzwłocznych działań ustawodawczych, które doprowadzą do przywrócenia stanu zgodnego z Konstytucją RP, a więc równego traktowania opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnością. Mimo upływu 5 lat, niekonstytucyjny przepis ustawy o świadczeniach rodzinnych do dziś nie został dostosowany do wyroku TK.

 (…) Większość samorządów z obawy przed konsekwencjami związanymi z możliwością kontroli i nałożeniem kary, nadal stosuje niekonstytucyjny przepis. Opiekunom pozostaje więc walczyć o swoje prawa w sądzie.

(…) Mając na uwadze dobro osób z niepełnosprawnością oraz równy stosunek wszystkich wobec prawa, który gwarantuje nam Konstytucja, zwracam się do Pana Marszałka z apelem o zainicjowanie procesu legislacyjnego zmierzającego do uwzględnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego”. 

inf. UMS

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Paweł Korolko Paweł Korolko

1 0

Z ramienia "Fundacji Pomoc Opiekunom" i "JM Kancelaria Prawna" pomagam opiekunom dorosłych osób z niepełnosprawnością uzyskać Świadczenie Pielęgnacyjne w wysokości 2119 zł./m-c. (również jeśli pobierają zasiłek 620 zł.). Jeśli znasz Takie osoby - przekaż Im mój numer telefonu: 602 799 853 19:20, 17.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%