Zamknij

Wjazd do centrum Sopotu nie dla każdego! Nowe ograniczenia już od lipca

13:25, 26.06.2025 Aktualizacja: 13:25, 26.06.2025
Skomentuj
Od 1 lipca w Sopocie wchodzą w życie kolejne zmiany w organizacji ruchu w ścisłym centrum miasta. Strefa Ograniczonego Dostępu (SOD), która od kwietnia funkcjonowała jedynie w weekendy, teraz obowiązywać będzie codziennie – przez siedem dni w tygodniu. To ważna informacja dla kierowców planujących przejazd ulicami Pułaskiego, Bema, gen. Stanisława Fiszera oraz Sobieskiego (na odcinku od ul. Bohaterów Monte Cassino do ul. Chopina).

Dlaczego wprowadzono strefę?

Celem wdrożenia SOD jest zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców w jednej z najbardziej zatłoczonych części miasta. Latem, kiedy turystyczny ruch osiąga swoje apogeum, ograniczenie liczby pojazdów ma pomóc w uporządkowaniu przestrzeni i ułatwieniu poruszania się pieszym oraz użytkownikom lekkiego transportu.

Kto może wjechać do strefy?

Nie każdy kierowca może wjechać na teren SOD. Prawo do wjazdu przysługuje:

  • mieszkańcom strefy i budynków narożnych, którzy rozliczają podatek w Sopocie i posiadają ważny identyfikator,
  • osobom z niepełnosprawnością (z Kartą Parkingową),
  • właścicielom posesji i garaży w obrębie strefy,
  • służbom ratunkowym i miejskim,
  • taksówkarzom,
  • rowerzystom, użytkownikom hulajnóg elektrycznych i innych urządzeń transportu osobistego (UTO).

Jak uzyskać identyfikator?

Aby legalnie wjeżdżać do strefy, mieszkańcy muszą uzyskać bezpłatny identyfikator, ważny maksymalnie przez 360 dni. Dokument ten nie musi być umieszczany za szybą pojazdu – dane trafiają do systemu elektronicznego, z którego korzystają służby kontrolujące wjazdy.

Wniosek można złożyć:

  • online: na stronie zdiz-sopot.eabonament.com.pl,
  • osobiście: w siedzibie Zarządu Dróg i Zieleni w Sopocie (Aleja Niepodległości 930), od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:00–10:00 i 12:00–15:00.

Co trzeba przygotować?

Do wniosku należy dołączyć:

  • dokument potwierdzający zameldowanie lub tytuł prawny do lokalu w strefie,
  • dokument potwierdzający rozliczanie podatku dochodowego w Sopocie,
  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • dokument potwierdzający prawo do użytkowania pojazdu (jeśli nie jesteś właścicielem).

Ważne: identyfikator nie uprawnia do zajmowania pasa drogowego i nie zwalnia z opłat w Strefie Płatnego Parkowania.

Już 166 mieszkańców z identyfikatorem

Jak informuje Zarząd Dróg i Zieleni, do tej pory wydano już 166 identyfikatorów mieszkańcom uprawnionym do poruszania się po strefie. Władze miasta zachęcają kolejnych mieszkańców do jak najszybszego złożenia wniosku, zwłaszcza że latem patrole Straży Miejskiej będą prowadziły systematyczne kontrole.

[ZT]32022[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%