Nad Polskę przedostaje się układ baryczny o nazwie "Jarosław", który przyniesie zmianę pogody - deszcz i ochłodzenie. Po słonecznych początkach jesieni przyszedł czas na pierwsze przymrozki.
Zimny front atmosferyczny związany z niżem "Jarosław" wędruje od soboty nad Morzem Bałtyckim w kierunku Łotwy. Na obszarze objętym frontem wzrasta zachmurzenie i występują deszcze.
Cyklon otrzymał imię "Jarosław" od obywatela, który "adoptował wir" (atmosferyczny) w Instytucie Meteorologii Wolnego Uniwersytetu w Berlinie. Każdy może to zrobić - wystarczy zapłacić. Niże kosztują 236,81 euro, a wyże, czyli antycyklony, rzecz jasna więcej - 355,81 euro!
Według prognozy pogody autorstwa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w poniedziałek najcieplej ma być w Polsce południowo-zachodniej - do 12 st. C. Od wtorku do piątku temperatura maksymalna nie przekroczy już 10 st. W nocy będzie o wiele chłodniej - należy spodziewać się przymrozków.
Chociaż w ciągu dnia temperatury będą dodatnie, to przez silne podmuchy wiatru temp. odczuwalna może być jeszcze niższa od wskazań termometrów.
1 października w Sopocie spodziewane są opady deszczu, temperatura ok. 7 stopni, w nocy spadnie do 3 stopni Celsjusza. W najbliższy weekend ok 6 stopni Celsjusza i przelotne i intensywne opady deszczu. Polepszenie pogody ma nastąpić dopiero w poniedziałek 4 października. Wygląda na to, że miniony weekend był ostatnim ciepłym i słonecznym przejawem złotej jesieni. Czy teraz czeka nas już tylko deszcz i przymrozki?
grafika: pogoda.onet.pl
Warunki biotermiczne
Umiarkowane obciążenie organizmu człowieka zimnem wystąpi rano na północy Polski, w godzinach okołopołudniowych na Pomorzu, a wieczorem na przeważającym obszarze kraju. W ciągu dnia w Polsce utrzymywać się będzie przeważnie odczucie chłodno. Rano i wieczorem na północnym zachodzie kraju wystąpi odczucie zimno.
Zimniej i nieprzyjemniej
W nocy dość silny i porywisty wiatr na wybrzeżu może utrudniać zasypianie i zakłócać wypoczynek (sen niespokojny). W dzień w Polsce dominować będą niekorzystne warunki biometeorologiczne związane głównie ze zmianą środowiska termicznego na wyraźnie chłodniejsze. Rano na południowym wschodzie kraju może zaznaczać się jeszcze niekorzystne oddziaływanie odsuwającego się poza Polskę chłodnego frontu atmosferycznego, które u meteoropatów może objawiać się wzmożonymi dolegliwościami bólowymi. Napływające nad Polskę z północnego zachodu chłodne powietrze spowoduje wzrost obciążenia układu termoregulacyjnego człowieka. Umiarkowany, okresami dość silny wiatr na północy Polski, szczególnie na wybrzeżu, zwiększać będzie stres zimna, a porywy wiatru mogą wywołać objawy niepokoju u osób wrażliwych na bodźce atmosferyczne. Zmiana warunków termicznych na chłodniejsze, a także wzrost wagowej zawartości tlenu w powietrzu, u wielu osób, zwłaszcza u skłonnych do meteoropatii, może powodować nadmierne pobudzenie układu nerwowego, co może objawiać się osłabieniem zdolności koncentracji uwagi.
inf. IMGW
[ZT]3131[/ZT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz