Zamknij

Jak chronić groby w Sopocie przed zwierzętami? Nie popełniaj tych błędów

13:00, 31.10.2024 .
Skomentuj

W przeddzień Wszystkich Świętych sopockie nekropolie szykują się na wzmożony ruch. Tysiące mieszkańców odwiedzają groby bliskich, przynosząc kwiaty i zapalając znicze. Jednak wielu z nas popełnia prosty, choć kosztowny błąd, który przyciąga... niechcianych gości.

Ptaki i inne dzikie zwierzęta – cmentarne wyzwanie

Widok dzikich zwierząt na cmentarzu to już nie rzadkość. Ptaki, zwłaszcza wrony i kruki, potrafią zaskoczyć sprytem. Pracownicy cmentarza w Sopocie relacjonują, że zapach palonych olejowych wkładów niekiedy wabi te zwierzęta.

„Widzieliśmy, jak wielki ptak chwycił znicz, potrząsnął nim i rozbił, aby wydziobać wkład” – opowiadają.

Sytuacja może się jeszcze pogorszyć, gdy na cmentarz wkraczają dziki. Szczególnie po 1 listopada, kiedy to świeże kwiaty i stroiki stają się dla dzików smakowitym kąskiem.

Dziki na cmentarzach – co warto wiedzieć?

Ostatnio w mediach pojawiły się doniesienia o dzikach grasujących na cmentarzach. Zamiast miejsc sprzyjających zadumie, mieszkańcy mogą zastać uszkodzone pomniki lub ziemię rozrytą w poszukiwaniu jedzenia. Podobne przypadki miały miejsce m.in. na Cmentarzu Katolickim w Sopocie. Na szczęście sopocki Cmentarz Komunalny nie boryka się z tym problemem.

Jak dowiedzieliśmy się u administracji cmentarza, wszystkie bramki są zamykane, a dziury w płotach zabezpieczone. Co więcej bramki na cmentarz są specjalnie tak skonstruowane, że otwierają się wyłącznie na zewnątrz, klamki zaś nie są uginane, tylko są zamontowane na sztywno. Jeżeli więc w jakiś sposób zwierzyna wejdzie na cmentarz, to będzie mogła z niego wyjść, ale nie wejdzie przez furtkę ponownie .

Jak chronić groby przed zwierzętami?

Warto pamiętać, że dzikie zwierzęta przyciągają rośliny ozdobne, które masowo przynosimy na groby. Świeże kwiaty i zielone stroiki, zwłaszcza po listopadowych przymrozkach, stają się dla nich smaczną i łatwo dostępną ucztą. W tym okresie, gdy zwierzęta szukają pożywienia, nekropolie pełne bujnej zieleni są dla nich atrakcyjnym miejscem żeru. Jeśli planujesz wizytę na cmentarzu i chcesz uniknąć problemów, warto wziąć pod uwagę kilka wskazówek:

  • Wybieraj znicze bez olejowych wkładów – to one szczególnie przyciągają dziki i ptaki. Lepszym wyborem będą znicze elektryczne lub parafinowe.
  • Zabezpiecz kwiaty – dziki uwielbiają świeże rośliny. Można użyć cienkiego drutu, aby przymocować kwiaty, spryskać je środkiem odstraszającym lub wybrać gatunki takie jak lawenda czy hortensja, które są mniej atrakcyjne dla zwierząt.
  • Unikaj dokarmiania zwierząt – chociaż czasem kuszące jest zostawienie czegoś dla ptaków, na cmentarzu może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Oprócz tego warto również pamiętać o odpowiednim zabezpieczaniu odpadów.
  • Zamykaj bramki – ta prosta czynność ma kluczowe znaczenie w ograniczeniu dostępu zwierząt do cmentarza.

Cmentarze, choć powinny pozostawać miejscami ciszy i zadumy, często przyciągają także dziką faunę. Świadomość i przestrzeganie tych kilku prostych zasad pozwolą nam uniknąć problemów i sprawić, że wizyta na grobach bliskich będzie spokojna i bezpieczna.

[ZT]28349[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%