Plaża w Sopocie przechodzi kolejną metamorfozę! Po latach przerwy, mieszkańcy i turyści znów będą mogli zobaczyć na niej rurę refulacyjną. Co ciekawe, w poprzednich latach tego typu rozwiązanie wzbudzało ciekawość zarówno mieszkańców, jak i turystów. Choć zadaniem rury jest transport piasku wydobywanego z dna morskiego, to plażowicze często nieświadomi jej rzeczywistego przeznaczenia, nierzadko traktowali ją jako niecodzienną atrakcję.
Rura w pełnej okazało wróci na plażę w Sopocie już 20 października, jednak jej fragmenty będą składowane nad morzem już od środy, 16 października. Infrastruktura ta zostanie wykorzystana przy robotach refulacyjnych, które powinny zakończyć się w ciągu trzech miesięcy.
Jednym rura kojarzy się z technicznymi pracami nad poszerzeniem plaży i ochroną brzegu przed erozją, a innym – z nieoczekiwanym elementem plażowego krajobrazu. W latach poprzednich ta kilkusetmetrowa konstrukcja cieszyła się sporą popularnością, spontanicznie zaadaptowana na "ławeczkę" na plaży. Turyści korzystali z niej, by przysiąść, odpocząć i podziwiać widok na morze.
Czy tym razem będzie podobnie? O tym przekonamy się już niebawem. Mimo iż składowanie rurociągu to część poważnych robót refulacyjnych, nie da się ukryć, że taki element na plaży ma swój niepowtarzalny urok.
Dla przypomnienia – refulacja to proces, który ma na celu poszerzenie plaży i ochronę terenów nadmorskich przed erozją. Piasek z dna morskiego zostaje przetransportowany na plażę za pomocą specjalistycznych rur, takich jak ta, która pojawi się w Sopocie. Około 700-metrowy odcinek plaży między wejściami nr 33 a 43 zostanie podniesiony o około pół metra i poszerzony do co najmniej 40 metrów, co pomoże lepiej rozpraszać energię fal i chronić brzegi przed zalewaniem.
– Pobór piasku z okolic molo zminimalizuje koszty transportu – standardowe pola poboru piasku są odległe o ok. 10 km od brzegu. Skutkiem refulacji będzie również niwelacja różnic głębokości dna morskiego w rejonie molo, co znacznie poprawi bezpieczeństwo nawigacyjne jednostek żeglujących w tym rejonie, a także doprowadzi do likwidacji miejsc w sąsiedztwie molo, w których następuje rozkład i procesy gnilne roślinności morskiej oraz ptasich odchodów – przekazał Urząd Miasta Sopotu w komunikacie przesłanym mediom.
Prace refulacyjne na wodach Zatoki Gdańskiej prowadzić będzie pogłębiarka Kazimierz I. Jednostka ma 41 metrów długości i 9,5 metra szerokości. Może przesyłać wydobyty z dna urobek na odległość do trzech kilometrów, za pomocą rur o średnicy 500 mm. Szacunkowa ilość urobku, który zostanie odłożony na brzeg morski w Sopocie to 30 tys. m3.
– Transportowany z dna urobek, który pojawi się na plaży, początkowo będzie miał ciemną, niezbyt atrakcyjną barwę i charakterystyczny zapach. Po kilku dniach, wskutek utleniania oraz działania słońca i wiatru rozjaśni się. Jest to całkowicie naturalny proces. Na brzeg morski trafi wyłącznie piasek przebadany, bezpieczny dla ludzi, fauny i flory, a także o odpowiedniej strukturze – informuje Urząd Miasta Sopotu.
Choć prace refulacyjne to przede wszystkim techniczne zadanie, nie zagrażają one swobodnemu korzystaniu z plaży. Tylko niewielkie fragmenty będą tymczasowo wyłączone z użytkowania. Co więcej, rura zostanie ułożona w taki sposób, aby plażowicze mogli przechodzić nad nią bez problemu.
Wielka rura wraca na sopocką plażę już po sezonie turystycznym, ale mieszkańcy i odwiedzający miasto mogą już szykować się na kolejną falę nietypowej, plażowej rozrywki. Czy ponownie stanie się hitem, jak w latach ubiegłych? Niezależnie od tego, czy ktoś wybierze się na plażę, by podziwiać inżynieryjne prace, czy z ciekawości przysiądzie na tej wyjątkowej "ławeczce", jedno jest pewne – plaża w Sopocie w najbliższych dniach nieco zmieni swoje oblicze.
1 5
rura jest spoko... moze warto uruchomic przy niej jakas mala gastronimie?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz