Zamknij

Panel czy senat obywatelski – na co zdecyduje się Sopot? Oba narzędzia to większa decyzyjność mieszkańców

10:02, 13.10.2024
Skomentuj Fot. Luc Art Photo Łukasz Boehnke Fot. Luc Art Photo Łukasz Boehnke

Sopot od lat słynie z aktywności swoich mieszkańców. Wysoka frekwencja w wyborach, imponujące zaangażowanie w budżet obywatelski i liczne inicjatywy społeczne pokazują, że sopocianie są prawdziwymi obywatelami z krwi i kości! Miasto, chcąc maksymalnie wykorzystać ten potencjał, planuje wprowadzenie nowych form konsultacji społecznych, by w jeszcze większym stopniu włączyć mieszkańców w decydowanie o przyszłości Sopotu.

Rada Miasta Sopotu podjęła prace nad nową uchwałą dotyczącą zasad konsultacji społecznych. W ramach zmian proponowane jest wprowadzenie nowoczesnych narzędzi, takich jak panel obywatelski czy senat obywatelski. To innowacyjne rozwiązania, które umożliwiają każdemu z mieszkańców, niezależnie od wieku, wykształcenia czy statusu, udział w podejmowaniu ważnych decyzji.

– Pracami nad nową uchwałą zajęła się Rada Miasta Sopotu. W związku z tym Prezydentka Sopotu oraz Radni, na czele z Piotrem Harhajem wieloletnim praktykiem w tym obszarze serdecznie zapraszają mieszkańców na spotkanie informacyjne poświęcone nowym formom konsultacji społecznych – poinformowała Aleksandra Gosk, Przewodnicząca Rady Miasta Sopotu.

Czym jest panel obywatelski?

Panel obywatelski to losowo wyłoniona grupa mieszkańców, która odzwierciedla demografię miasta. To swoiste "miasto w pigułce". Zadaniem panelu jest dyskusja nad ważnymi dla miasta tematami – od polityki klimatycznej, po zarządzanie zielenią czy transport. Na początku spotkań paneliści mają okazję poznać dany temat dzięki części edukacyjnej, w której eksperci przedstawiają różne rozwiązania. Następnie, wspólnie wypracowują rekomendacje, które mogą wpłynąć na przyszłe decyzje miasta.

Spotkania panelu obywatelskiego mogą trwać wiele dni i kończą się wypracowaniem rekomendacji w danej sprawie. Panele obywatelskie były dotychczas organizowane m.in. w Gdańsku, w Poznaniu, w Warszawie oraz w innych polskich miastach.

Senat obywatelski

Senat obywatelski to kolejny krok w angażowaniu mieszkańców. Jego członkowie również są losowo wyłaniani, a ich kadencja trwa dwa lata. Senat ma za zadanie wybór tematów na przyszłe panele obywatelskie oraz nadzór nad ich organizacją. To rozwiązanie stawia mieszkańców Sopotu w samym centrum decyzyjności, co jest prawdziwym przykładem demokracji uczestniczącej.

Spotkanie informacyjne – zaproszenie dla wszystkich!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nowych formach konsultacji społecznych, przyjdź na spotkanie informacyjne, które odbędzie się 17 października o godz. 18:00 w Muzeum Sopotu (ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 8).

O tym, jak wygląda w praktyce organizacja panelu obywatelskiego oraz jak może działać w Sopocie senat obywatelski, opowie dr Marcin Gerwin, politolog, koordynator Centrum Błękitnej Demokracji. Marcin Gerwin brał udział w organizacji paneli obywatelskich w polskich miastach, jak również współpracował w tym zakresie z Radą Europy i OECD (Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju).

[ZT]27850[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%