W środę 21 sierpnia nad Bałtykiem powstała trąba wodna. Osoby przebywające nad wodą w okolicach Władysławowa i Ustki mogły obserwować to niezwykłe zjawisko w postaci dwóch lejów. Synoptycy ostrzegają aby zachować ostrożność, ponieważ pod koniec sierpnia i we wrześniu przewidują oni sezon na trąby wodne nad Morzem Bałtyckim.
Jak powstają trąby?
Trąba wodna (trąba morska) to zjawisko meteorologiczne polegające na formowaniu się pionowego chmurzastego wiru w kształcie leja, występującego nad powierzchnią wody, połączonego z chmurą kłebiastą. Pod tą postacią jawi się jako nadwodne tornado, które wznosi wodę. Jest znacznie słabsza od swego lądowego odpowiednika. Trąby wodne są w dużym stopniu przezroczyste i w początkowej fazie można je zauważyć tylko dzięki śladowi jaki pozostawiają na powierzchni wody.
Kiedy lej zwykłej trąby powietrznej dociera nad morze, także staje się trąbą wodną. Powstaje spłaszczony środek ("ciemna plama"), w którym wewnętrzny prąd zstępujący dotyka wody. Trąby morskie nie należą do rzadkości, ale większość rozprasza się, kiedy dojdzie do lądu.
pogodynka.pl
Trąby nad Bałtykiem najczęściej formują się, gdy nad nagrzane i ciepłe wody morskie napływa chłodna masa powietrza Według prognoz pogody pod koniec sierpnia w Trójmieście możemy spodziewać się wysokich temperatur. Być może trąby wodne pojawią się również w Sopocie? Liczmy na to! Kto chciałby zobaczyć to niezwykłe zjawisko na własne oczy?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz