Zamknij

Czy wiesz, ile drzew sadzi się w Sopocie? Te liczby mogą robić wrażenie

15:11, 01.07.2024 . Aktualizacja: 15:11, 01.07.2024
Skomentuj

Sopot co roku dokłada starań, aby dbać o zieleń miejską poprzez regularne nasadzenia drzew w różnych częściach miasta. Tylko w ciągu ostatniej dekady w Sopocie posadzono ponad 2200 drzew. To ogromny wkład w ochronę środowiska i poprawę jakości powietrza w naszym mieście. Ile drzew przybyło w Sopocie w poszczególnych latach?

Z roku na rok coraz więcej

Począwszy od 2014 roku, miasto sukcesywnie zwiększało liczbę nowych drzew. W 2014 roku posadzono 96 drzew, a w kolejnych latach liczby te rosły: w 2015 roku było to 127 drzew, w 2016 - 164, a w 2017 - 114. Prawdziwy skok nastąpił w 2018 roku, kiedy posadzono aż 312 drzew. W 2019 roku liczba ta wzrosła do 328, z czego jednak 203 drzewa to były nasadzenia zamienne. Rok 2020 przyniósł 357 nowych drzew, w tym 57 drzew przy przebudowie Al. Niepodległości oraz 34 drzewa przy przebudowie ul. Armii Krajowej.

W 2021 roku posadzono 251 drzew. Kolejny rok, 2022, był również owocny - posadzono wtedy 304 drzewa, w tym 139 drzew na przebudowanych fragmentach ul. 3 Maja oraz 97 drzew w strefie woonerf w kwartale ulic: Parkowa, Kordeckiego, Drzymały, Traugutta. Rok 2023 przyniósł 192 nowe drzewa, z których 36 posadzono wiosną, 27 na placu Przyjaciół Sopotu, 62 na ul. Kolejowej, a 67 w jesiennej turze nasadzeń.

Spośród nowych nasadzeń, realizowanych od 2014 roku, nie przyjęły się jedynie pojedyncze egzemplarze.

Wyzwania i sukcesy

Choć liczby mogą robić wrażenie, to nie wszystkie drzewa przyjęły się bez problemów. Największe trudności napotkano przy nasadzeniach na skarpach oraz w trudnych warunkach miejskich, gdzie drzewa muszą konkurować z już istniejącą roślinnością. Problemem jest także zmieniający się klimat i coraz mniejsza dostępność wód gruntowych. Młode drzewa muszą konkurować z dorosłymi, co utrudnia im rozwój, mimo zapewniania regularnego podlewania i pielęgnacji.

Jak informuje Urząd Miasta Sopotu, w przypadku drzew na skarpach najlepsze efekty przynoszą naturalne procesy samoodnowienia, jak w przypadku buczyny.

– Na skarpie sopockiej najlepiej sprawdzają się samosiewy – podobnie jak w lasach. Drzewostan poprzez samoodnowienie powtarza najkorzystniejsze dla tego terenu cechy genetyczne – dlatego też tam gdzie odnawia się buk chroniony i wspierany jest rozwój młodych nalotów bukowych – poinformowała prezydentka Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim w odpowiedzi na interpelację radnego Wojciecha Fułka z 11 czerwca br.

Kontrola i dalsze działania

Kontrole nasadzeń zamiennych, które odbywają się trzy lata po ich posadzeniu, są ważnym elementem w ocenie ich przetrwania. Przykładem jest nasadzenie drzew przy zbiorniku retencyjnym na ul. Okrzei, które pierwotnie posadzono w 2019 roku, ale wymagały one ponownego nasadzenia w 2021 roku. W 2024 roku Konserwator Zabytków Miasta Sopotu dokona protokolarnego odbioru tych nasadzeń.

Sopot miastem zieleni

Nasadzenia drzew w Sopocie to ważny element polityki ekologicznej miasta, który przynosi wymierne korzyści środowiskowe i estetyczne. Mimo trudności i wyzwań związanych z klimatem i warunkami glebowymi, Sopot kontynuuje swoje starania, aby miasto pozostawało zielone i przyjazne zarówno mieszkańcom, jak i odwiedzającym. Dzięki tym działaniom, Sopot utrzymuje swoją reputację jako jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce.

[ZT]25147[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Rafał Rafał

4 0

Nie wiem, ale wiem że za dużo jest wycinanych przez deweloperów a ratusz jak temida. 17:11, 01.07.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

i po co to ?i po co to ?

2 2

Dlaczego nie mozna wyciac i siebie uschnietego drzewa, tylko trzeba to zglaszac, czekac na wizyte z urzedu i ew. pozwolenie ? Co jest uschniete, to juz sie nie zazieleni. No wiec po co tyle biurokracji ? Wystarczy przeciez zrobic zdjecie i pokazac w urzedzie i powiedziec, ze sie chce zrobic porzadek, bo drzewo jest nie do odratowania i robi sie niebezpieczne... Dosyc tej bezsensownej biurokracji ! 15:18, 02.07.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%