Zamknij

Sopot i pozostałe miasta Polski bez "rządów komisarzy". Sejm znowelizował prawo

12:21, 15.04.2024 PAP Aktualizacja: 12:21, 15.04.2024
Skomentuj Fot. esopot.pl Fot. esopot.pl

Sejm w piątek znowelizował ustawę o samorządzie gminnym, której celem jest zapewnienie ciągłości funkcjonowania samorządu w przypadku wyboru organu wykonawczego - wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na posła, senatora lub europarlamentarzystę.

Za nowelizacją głosowało wszystkich 440 posłów biorących udział w głosowaniu.

Nowa ustawa przewiduje, że mandat wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który został wybrany na posła lub senatora, wygaśnie z dniem opublikowania oficjalnych wyników wyborów w Dzienniku Urzędowym. W takiej sytuacji następcą wójta wybranego na posła lub senatora zostaje jego zastępca, a jeśli jest ich kilku – pierwszy zastępca. Jeśli w gminie nie powołano zastępcy wójta albo został on odwołany, osobę pełniącą funkcję wójta wyznacza premier.

Nowelizacja zakłada też, że po odwołaniu wójta, jego zastępcy pozostają na stanowisku; dopiero nowy wójt powołuje swojego zastępcę, a dotychczasowych odwołuje.

Obecnie obowiązujące przepisy wybranemu wójtowi w wyborach parlamentarnych odbierały kompetencje w momencie uzyskania informacji o wyborze. Prowadziło to do sytuacji, że w obawie przed kwestionowaniem skuteczności decyzji podjętych przez wójta, zaprzestawał on faktycznej działalności na rzecz gminy niezwłocznie po wyborze na posła lub senatora.


ero/ mp/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%