Zamknij

"Potęga Koloru" i "Siła kobiecości"- Wyjątkowe wystawy w Pałacu Opatów w Oliwie

09:47, 28.06.2019 J.F Aktualizacja: 18:34, 05.07.2019
Skomentuj

29 czerwca o godz. 18.00 w Muzeum Narodowym w Gdańsku - Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów w Oliwie) odbył się wernisaż wystawy "Potęga koloru. Obrazy Abdulqadera Al Raisa".

Jest to najbardziej uznany artysta w  Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Określa się go mianem „ojca chrzestnego” sztuk pięknych w Emiratach. Abdulqader maluje realistyczne, wysmakowane kolorystycznie krajobrazy, w tym pejzaże architektoniczne inspirowane tradycyjnymi arabskimi dzielnicami. Jednym z jego ulubionych wątków jest motyw drzwi, często lekko uchylonych, a przez to wprowadzających widza w świat przeszłości i przyszłości jednocześnie. Podczas wystawy będzie można zobaczyć abstrakcyjne obrazy wielkoformatowe, które zachwycają paletą barw. 

Ta wystawa jest pierwszą w Polsce prezentacją twórczości artysty ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zostanie na niej pokazanych 39 prac, w tym kilka ze słynnej kolekcji liter arabskich Hurufiyyat, które Abdulqader traktuje jako nietypowe – bo malarskie – listy.

  • Abdulqader Al Rais (rocznik 1951) – najbardziej uznany artysta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Określa się go mianem „ojca chrzestnego” sztuk pięknych w Emiratach. Malarstwa uczył się w latach 60. XX wieku w Kuwejcie, który w tamtym czasie kwitł politycznie, gospodarczo a przede wszystkim kulturalnie. To tam poznał arabskich pionierów sztuki i odkrył potęgę oraz siłę kreacyjną barwy. Abdulqader maluje realistyczne, wysmakowane kolorystycznie krajobrazy, w tym pejzaże architektoniczne inspirowane tradycyjnymi arabskimi dzielnicami. Jednym z jego ulubionych wątków jest motyw drzwi, często lekko uchylonych, a przez to wprowadzających widza w świat przeszłości i przyszłości jednocześnie. Artysta tworzy także kompozycje abstrakcyjne, w których eksperymentuje z kaligrafią i symbolami arabskimi. Jego twórczość jest utrzymana w duchu romantycznego, magicznego realizmu, a charakteryzuje się wręcz mistyczną wyobraźnią. Abstrakcyjne prace Abdulqadera stanowią rodzaj medytacji nad potęgą barwy i jej duchowymi możliwościami. Artysta posługuje się techniką olejną i akwarelową.

Poza Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi wystawiał również w Czechach, Libanie, Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Kuwejcie. Ta wystawa będzie pierwszą w Polsce prezentacją twórczości Artysty ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zostanie na niej pokazanych 39 prac, w tym kilka ze słynnej kolekcji liter arabskich Hurufiyyat, które Abdulqader traktuje jako nietypowe – bo malarskie – listy.


kurator: Małgorzata Paszylka-Glaza
współpraca: Joanna Patejuk

Zapraszamy również na wernisaż wystawy "Siła kobiecości. Malarstwo Resy Mashoodiego", która odbędzie się 6 lipca 2019 r., godz. 18.00  w  Muzeum Narodowym w Gdańsku - Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów w Oliwie).

  • Resa Mashoodi (rocznik 1965) – urodził się w Teheranie w niekonwencjonalnej irańskiej rodzinie: inteligenckiej, otwartej, ciekawej świata i ludzi, w której sztuka była od zawsze obecna. Jego babcia była malarką i zarazem pierwszą nauczycielką chłopca. To jak dotąd najważniejsza osoba w życiu Resy Mashoodiego i jego mentorka. To właśnie ona – jako że dużo podróżowała i zwiedzała – nauczyła wnuka również sztuki europejskiej i zaszczepiła mu miłość do twórczości impresjonistów czy postimpresjonistów, z Paulem Gauguinem na czele. To ona pokazała mu wyjątkowe kobiety i ich cielesność, którą malował Amadeo Modigliani. Świat artysty zmienił się bezpowrotnie w 1979 roku, kiedy wybuchła wielka rewolucja islamska. Sześć lat później zdecydował się na ucieczkę z rodzinnego kraju. Drogę do Pakistanu przez pustynię pokonał pieszo, by w końcu w 1986 roku zamieszkać w Niemczech.

Artysta jest bez wątpienia gwiazdą berlińskiego undergroundu, przez długi czas był związany z nieistniejącym już Domem Sztuki Tacheles, gdzie prowadził swoją galerię Ora et Labora.
Resa Mashoodi to mistrz malarskiej metafory. Tworzy baśniowe, piękne i niepowtarzalne wizerunki kobiet, które stanowią jego swoiste alter ego. To wielbiciel kunsztu kobiecego ciała, które maluje XVI-wieczną techniką malarską, polegającą na kilkuwarstwowym, cienkim nakładaniu farby i lakieru. Efekt jest absolutnie niezwykły – obrazy pełne blasku i głębi.



Na wystawie w Muzeum Narodowym w Gdańsku artysta pokaże 23 obrazy, w tym cztery z tzw. „cyklu gdańskiego”.
Kurator wystawy::Małgorzata Paszylka-Glaza
współpraca: Iwona Kohnke

  • Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowe w Gdańsku
  • ul. Cystersów 18, 80-330 Gdańsk
  • Bilety · 2,50 zł – 5 zł
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%