Zamknij

Donald Tusk o CPK! "Musi być bardzo przemyślane"

21:18, 11.02.2024 PAP Aktualizacja: 21:21, 11.02.2024
Skomentuj PAP PAP

Tusk na spotkaniu z mieszkańcami wskazał, że pomysł przekopu Mierzei Wiślanej "był kontrowersyjny od samego początku".

My mamy dzisiaj kupować broń, produkować amunicję, bo wiecie, w jakich czasach żyjemy. Mamy poważne potrzeby społeczne. Plan inwestycyjny jest niezwykle ambitny. CPK musi być bardzo przemyślane - powiedział w niedzielę, w Morągu (woj. warmińsko-mazurskie) premier Donald Tusk.

"Miał sporo zwolenników, szczególnie w Elblągu i okolicach. To nie tylko poprzednia ekipa była zdeterminowana, żeby zbudować ten przekop. Były argumenty za i przeciw. Moim zdaniem, to przedsięwzięcie było jednak bardzo przeskalowane, w sensie kosztów. Mamy przekop, de facto jest niedokończony, kosztował dużo więcej niż zakładano, w sumie z 2 mld zł, ale nie możemy marnować czegoś, nawet jeśli to zostało przeskalowane albo przepłacone, tylko dlatego, że to robili poprzednicy" - stwierdził.

"Jeśli chodzi o przekop na Mierzei Wiślanej - sprawa jest prosta. Trzeba go dokończyć, czy on się Tuskowi podoba, czy nie. To naprawdę nie ma znaczenia. Chcę wam powiedzieć, że te 9 kilometrów zostanie w tym roku zaczęte, a te 900 metrów, które ma doprowadzić do portu w Elblągu - w przyszłym roku rozpoczniemy przygotowania do tego. I nikt nie będzie szantażował Elbląga, że mu się zabierze ten port" - zapewnił premier.

Szef rządu odniósł się także do kwestii budowy CPK. Stwierdził, że na temat inwestycji "wypowiedziało się już pewnie ponad tysiąc celebrytów, pisarzy, aktorów i działaczy partyjnych".

"Ja, tylko dlatego, że ktoś znany z telewizji uważa, że lotnisko powinno być w mieście X albo Y, albo pod Warszawą, albo między Łodzią a Warszawą, nie mogę podjąć decyzji, o której nawet oni sami nie wiedzą, czy to będzie 150 miliardów czy 300 miliardów, czy może jeszcze więcej" - powiedział.

"My mamy dzisiaj kupować broń, produkować amunicję, bo wiecie, w jakich czasach żyjemy. Mamy poważne potrzeby społeczne. Plan inwestycyjny jest niezwykle ambitny. CPK musi być bardzo przemyślane" - wskazał Donald Tusk.

Podkreślił, że zdaje sobie sprawę, ile nadziei budzi "ambitna, fajna inwestycja, która podniesie nasze możliwości infrastrukturalne, cywilizacyjne na wyższy poziom".

"Decyzja, jaką podjąłem i w ogóle o innej mowy być nie może, to żeby szybko i obiektywnie ocenić, co z punktu widzenia interesów kraju jest najlepsze, jakie miejsce, jaka skala, którędy mają iść tory pod szybką kolej. To nie jest nic nadzwyczajnego" - stwierdził premier.

"Ta decyzja musi być przemyślana i nie może mieć kontekstu politycznego, czy ambicjonalnego. Ona musi być trafiona w dziesiątkę. Mogę tutaj dzisiaj w Morągu przed wami powiedzieć, że projekt, który nazywa się CPK, przeprowadzimy w interesie Polski, za publiczne pieniądze, policzone co do grosza. Nie będzie milionów złotych wypłaconych ludziom za koszenie łąki w Baranowie, nie będzie niesprawiedliwych wywłaszczeń. Znowu będziemy stawiali to z głowy na nogi. Tak, żeby nikt w Polsce nie pomyślał, że choćby jedna złotówka została zmarnowana, bo jakiś polityk ma wielkie ambicje" - oznajmił.

"Wszystkie inwestycje, które mają sens - a o tym sensie będą decydowały fakty, liczby, eksperci, fachowcy, a nie działacze partyjni - zostaną przeprowadzone w taki sposób, który będzie przypominał ten czas, kiedy zbudowaliśmy najdłuższą sieć autostrad w najkrótszym czasie, w ogóle w historii Europy. Bo potrafimy to robić. Jak się za coś zabieramy, to ma to ręce i nogi i nie jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto i na końcu nie musimy burzyć tego, co ledwie zbudowaliśmy" - dodał. (PAP)

Autor: Dariusz Sokolnik, Joanna Kiewisz-Wojciechowska, Marcin Boguszewski

dsok/ jwo/ mbo/ mir/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

Rafał Rafał

6 1

Jak zwykle łże. 02:07, 12.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Morfeusz Morfeusz

6 1

Niemce kazali, CPK będzie wstrzymane. Nawet jeśli oficjalnie ruszy budowa, to będzie szła powoli. Przecież już powiedziały władze, że jest lotnisko w Berlinie. Wam Polaczki coś się marzy? A Elblągowi biednemu obiecuje. Poczekamy na realizację. Jak widać obietnic to ten zawistny człowiek dotrzymać nie potrafi. 07:15, 12.02.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KK

0 3

Wez sie lecz. 19:37, 12.02.2024


PolakPolak

4 1

PiS sobie rozliczajcie, ale zostawcie inwestycje, które mają rozwinąć nasz kraj. Sabotowanie CPK tylko dlatego, że temat ciągnęły kaczory jest dla mnie czystą złośliwością. Nie zagalopujcie się.
16:20, 12.02.2024

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

KK

0 2

Po co nam taki moloch. 19:37, 12.02.2024


do Kdo K

2 0

Gen Jędrzejczak to chyba ulubieniec PO, więc cytujemy: Były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego był gościem w Kanale Zero, gdzie rozmawiał z Krzysztofem Stanowskim. Wojskowego zapytano o to, czy Centralny Port Komunikacyjny jest inwestycją ważną z punktu widzenia obronności Polski.

– Ona przede wszystkim jest istotna z punktu widzenia kraju, a dopiero później możemy zejść niżej. Jak popatrzymy historycznie, rolę tej konektywności, rolę przepływów, transport, komunikacja, łącznie elementów. I chcemy odgrywać w tej części Europy znacząca rolę, to trudno znaleźć inną odpowiedź niż oczywiście "tak" – wskazał gen. Andrzejczak.

– Nie wiem jakich szukać tutaj punktów referencyjnych Rzeczypospolitej. Może gdy Gdynię budowaliśmy czy nawet autostrady. Przecież w ostatnich latach sieć drogowa znacząco się poprawiła. Czy kwestia naszego terminala LNG w Świnoujściu, który jest nie tylko elementem związanym z energia, ale też z szeroko rozumianą komunikacją zasobów. Jeśli chcemy odgrywać znaczącą rolę, a wiemy, że jesteśmy na środku tych systemów, między wielką chińską gospodarką, która bez wątpienia będzie parła na zachód, a interesami innych graczy, którzy chcieliby wziąć w tym udział, to z tego punktu widzenia CPK wydaje się projektem absolutnie kluczowym. Nie tylko jako lotnisko, smart city, infrastruktura wokół tego. Ale z perspektywy strategicznej, dalekosiężnej Polski, wydaje się absolutnie kluczowy – podkreślił były szef Sztabu Generalnego WP. 08:55, 13.02.2024


KK

1 1

Miejmy nadzieje, ze Horała beknie za okradanie panstwa. 19:36, 12.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Rynek LotniczyRynek Lotniczy

3 0

Warto wyszukać sobie na portalu Rynek Lotniczy artykuł
Wilk: CPK warunkiem sukcesu LOT w Europie Środkowej i Wschodniej
08:57, 13.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%