Zamknij
REKLAMA

Duże zmiany w przestrzeni publicznej - Standardy Dostępności w Sopocie!

09:15, 07.06.2019 | J.F
REKLAMA
Skomentuj
fotobank

Sopot będzie piątym miastem w Polsce, które przy projektowaniu przestrzeni publicznej stosować będzie opracowane na Politechnice Gdańskiej Standardy Dostępności, czyli reguły, według których kształtuje się przestrzeń przyjazną wszystkim użytkownikom, również osobom z niepełnosprawnościami.

7 czerwca 2019 r.  zostanie podpisana umowa pomiędzy Gminą Miasta Sopotu a Politechniką Gdańską, gdzie te standardy zostały opracowane.

Umowę podpiszą: z ramienia Sopotu prezydent miasta Jacek Karnowski, z ramienia Politechniki Gdańskiej prof. dr hab. Piotr Dominiak, prof. zw. PG, prorektor ds. Internacjonalizacji i Innowacji. Towarzyszyć mu będą: mgr inż. Damian Kuźniewski, dyrektor Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej oraz mgr Piotr Kaliszczuk, broker innowacji w Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej.

Opracowane na Politechnice Gdańskiej przez dr. hab. inż. Marka Wysockiego, prof. nadzw. PG z Wydziału Architektury, Standardy Dostępności określają wytyczne do projektowania i zagospodarowania przestrzeni publicznych w celu wdrożenia rozwiązań przyjaznych wszystkim użytkownikom przestrzeni o zróżnicowanych ograniczeniach w mobilności i percepcji, w tym osobom z niepełnosprawnością oraz osobom starszym. Obejmuje to projektowanie obiektów i przedmiotów dostępnych dla wszystkich osób, bez względu na to, czy są osobami niepełnosprawnymi czy sprawnymi.

Standardy Dostępności zawierają niezbędne informacje i rozwiązania służące zaprojektowaniu i modernizacji przestrzeni publicznej zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego w celu ujednolicenia rozwiązań stosowanych na terenie miasta. Odwołują się do polskich przepisów prawnych, jak również standardów z innych krajów europejskich.

Osoby, które mają trudności  w poruszaniu się w przestrzeni miasta to duża grupa ludzi, a do nich oprócz osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach, niewidomych i słabowidzących, niedosłyszących, niepełnosprawnych intelektualnie, należą także osoby starsze, rodzice z dzieckiem w wózku, kobiety w ciąży, osoby otyłe, niskie lub bardzo wysokie, a także osoby z czasowymi ograniczeniami mobilności, jak: osoby z urazami kończyn poruszające się przy pomocy balkoników lub kul, ale także osoby z dużymi bagażami itp.

  • Stworzenie sprzyjających warunków rozwoju i samorealizacji osób niepełnosprawnych wymaga wprowadzenia takich rozwiązań przestrzennych, które zapewniałyby możliwe samodzielne i niezależne funkcjonowanie w lokalnej społeczności, w tym również możliwości korzystania z powszechnych usług i z atrakcji turystycznych. I takim miastem, jeszcze bardziej otwartym i dostępnym dla wszystkich, chce być Sopot.

Sopot jest kolejnym miastem, po Gdyni, Starogardzie Gdańskim, Koninie i Poznaniu, które wdraża Standardy Dostępności.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju --> Link do pliku dokumentu określającego standardy dostępności w poszczególnych aspektach przestrzeni publicznej https://www.poir.gov.pl/media/56123/Zalacznik_nr_2_do_Wytycznych_w_zakresie_rownosci_szans_i_niedyskryminacji.pdf

 

 

inf: ums/foto- fotobank

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© esopot.pl | Prawa zastrzeżone