Zamknij

Sopocianie z pasją - Klub Modelarzy - Poznaj niezwykły świat miniatur [FOTO]

12:00, 25.05.2019 J.F Aktualizacja: 17:27, 25.05.2019
Skomentuj

Sopocki Klub Modelarzy Kolejowych (SKMK) powstał w 2009r. ale dopiero od 2012 r. działa jako stowarzyszenie. Założycielami klubu jest czterech modelarzy, mieszkańców Sopotu: Włodzimierz Chmieliński, Feliks Jaworski, Paweł Koob i Jarosław Kozłowski.

Czym się zajmują modelarze z Sopotu, kiedy odbywają się zajęcia, kto może dołączyć do Klubu i jakie są osiągnięcia członków - zapytaliśmy Prezesa Zarządu SKMK, Włodzimierza Chmielińskiego: 

- Aktualnie członkami klubu są koledzy m.in. z Redy, Rumi, Pucka i Gdańska. Klub skupił się na organizowaniu zajęć dla osób chcących się nauczyć trudnej sztuki modelarstwa. Celem SKMK jest m.in.: - nauka przyszłych adeptów modelarstwa, - zaznajomienie z technikami wykonywania makiet, - nauka podstaw elektrotechniki, - organizacja wystaw modelarskich, - promowanie modelarstwa kolejowego w Polsce i za granicą.

  • SKMK swoją siedzibę posiada w Sopocie w Gimnazjum nr 2 przy ul. Wejherowskiej 1, gdzie znajduje się modelarnia, która działa w czasie roku szkolnego w każdy poniedziałek i czwartek w godzinach 17.30- 19.00.

Gdzie można zobaczyć prace SKMK - Wystawy

Klub czterokrotnie przygotował dla mieszkańców Sopotu wystawę makiet kolejowych, które były prezentowane właśnie w Szkole Podstawowej nr 9. Pokazy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Sopotu, którzy już nie mogą się doczekać kolejnej edycji tej wystawy. Zwiedzający wielokrotnie podkreślali wysoki poziom prezentowanych modeli.

Z dbałością o każdy szczegół

"Nasze prezentacje polegają na wspólnej zabawie w prawdziwą kolej w miniaturze. Aby taka zabawa była możliwa, potrzebna jest - przede wszystkim - makieta. Makietę w skali 1:87, czyli w modelarskiej wielkości H0 (ha-zero) wykonało i nadal buduje kilku modelarzy z naszego klubu. Makiety, które budujemy odwzorowują charakterystyczne dla naszego regionu miejsca. Jej poszczególne elementy wykonane są w tak zwanej technice modułowej, w oparciu o ustalone normy, które umożliwiają, łączenie poszczególnych modułów ze sobą. Są zatem stacje i szlaki kolejowe, a na nich nie tylko tory, ale także wszystkie towarzyszące kolei elementy infrastruktury: budynki, mosty, wiadukty, przejazdy oraz otaczająca je przyroda: łąki i pola, lasy i nieużytki. W związku z tym, że makieta ta jest modelem realistycznym, to bardzo ważne jest, aby każdy jej detal, element, obiekt, krajobraz do złudzenia przypominały oryginał. Wymaga to od budowniczych wielkiego kunsztu i mistrzowskiego wręcz warsztatu modelarskiego. Odtwarzana jest kolej polska z przełomu lat 60/70-tych XX wieku. Motywem przewodnim jest lokalna linia kolejowa PKP z tamtych lat. Modelarze z SKMK stanowią elitę polskich modelarzy specjalizujących się w budowie makiet, czego dowodem są zdobywane przez nich co roku tytuły Mistrzów Polski w modelarstwie kolejowym."

Skąd zamiłowanie do modelarstwa Pana Włodzimierza Chmielińskiego - założyciela sopockiego klubu? 

Pan Włodzimierz interesował się modelarstwem od dzieciństwa, a tematyką kolei prawdziwej od 30 lat. Tak wspomina początki swojej pasji - "Zaczęło się od zestawu otrzymanego w prezencie w skład którego wchodziła lokomotywa i 2 wagony osobowe zarządu DR. Jednocześnie zacząłem budować makietę  na strychu letniego domu. Większość wolnego czasu i urlopów spędzam na ciągłym ulepszaniu makiety. Jestem jednocześnie kolekcjonerem taboru kolejowego w skali 1:87 zarządu PKP w epoce III i IV. Tabor jest zwaloryzowany czyli naniesione są ślady eksploatacji pokazujące tabor tak jak wyglądał i kursował w rzeczywistości na polskich szlakach z lat 1960-1978. Zgromadzona kolekcja taboru jest wystawiana podczas wielu spotkań modelarskich."

Mistrzowie Polski z Sopotu 

Osiągnięcia modelarzy z SKMK Modelarze Sopockiego Klubu czynnie uczestniczyli w wielu imprezach a prace ich znajdowały uznanie jury. Praktycznie od 2009r. zawsze prace uzyskiwały uznanie podczas Mistrzostw Polski Modeli Kolejowych.

Nagrody i wyróżnienia: Paweł Zielecki - „Junior Model Roku 2013”, II Miejsce – Mistrzostwa Polski Modeli Kolejowych – 2013,

Janusz Labuda – III Miejsce - Mistrzostwa Polski Modeli Kolejowych – 2010 II Miejsce - Mistrzostwa Polski Modeli Kolejowych – 2013

Waldemar Targański - III Miejsce - Mistrzostwa Polski Modeli Kolejowych – 2013, Feliks Jaworski – „Polski Model Roku 2013”, I Miejsce – Mistrzostwa Polski Modeli Kolejowych – 2013,

Jarosław Kozłowski – Puchar Prezesa MTG S.A. – Trako 2013,

Paweł Koob - Puchar Prezesa MTG S.A. – Trako 2011, Puchar Prezesa MTP S.A. – Hobby 2011, Puchar Prezesa MTP S.A. – Hobby 2012, „Polski Model Roku 2012”, II Miejsce – Mistrzostwa Polski Modeli Kolejowych – 2009 I Miejsce – Mistrzostwa Polski Modeli Kolejowych – 2010 I Miejsce – Mistrzostwa Polski Modeli Kolejowych – 2011 I Miejsce – Mistrzostwa Polski Modeli Kolejowych – 2012 I Miejsce – Mistrzostwa Polski Modeli Kolejowych – 2013

Facebook SKMK

 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%