Zamknij

Znamy kandydatów na ministrów w rządzie D. Tuska. Nowe twarze i głośne powroty

12:45, 08.12.2023 PAP Aktualizacja: 12:46, 08.12.2023
Skomentuj PAP PAP

W piątek przed południem odbyło się spotkanie kandydata na premiera koalicji KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy Donalda Tuska z kandydatami na przyszłych ministrów w jego gabinecie. Wicepremierami w rządzie Tuska mają być liderzy partii koalicyjnych - prezes ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz, który ma objąć także resort obrony, oraz szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski, który ma odpowiadać za cyfryzację.

Radosław Sikorski kandydatem na szefa MSZ, Adam Szłapka na ministra ds. UE, Barbara Nowacka na minister edukacji, Dariusz Wieczorek na ministra nauki, Czesław Sikorski na ministra rolnictwa - ogłosił lider PO Donald Tusk na konferencji, która odbyła się po spotkaniu z kandydatami.

Podczas konferencji Donald Tusk przyznał, że europoseł Radosław Sikorski jest kandydatem na ministra spraw zagranicznych, ale nie mógł przybyć na piątkowe spotkanie, bo - jak tłumaczył - "zatrzymały go zadania eurodeputowanego". "Musi uporządkować kwestie formalne, zanim zostanie ministrem" - powiedział.

Sikorski w latach 2007-2014 był już ministrem spraw zagranicznych w rządach Donalda Tuska. Od 2019 jest posłem do PE.

Tusk poinformował także, że ministrem ds. Unii Europejskiej ma być Adam Szłapka (KO), minister edukacji Barbara Nowacka (KO), ministrem nauki Dariusz Wieczorek (Nowa Lewica), ministrem rolnictwa Czesław Siekierski (PSL), a ministrem przemysłu (resort z siedzibą w Katowicach) ma być Marzena Czarnecka.

Na spotkaniu w Senacie byli także m.in. były RPO Adam Bodnar, który - według doniesień medialnych - ma być ministrem sprawiedliwości, Andrzej Domański (KO) - kandydat na ministra finansów, kandydat na koordynatora służb specjalnych Tomasz Siemoniak (KO), kandydat na szefa MAP Borys Budka (KO), Izabela Leszczyna (KO), która ma odpowiadać za resort zdrowia, Dariusz Klimczak (PSL), który ma zajmować się infrastrukturą, kandydat na ministra rozwoju i technologii Krzysztof Hetman (PSL), kandydat na szefa resortu kultury Bartłomiej Sienkiewicz (KO), Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050), która ma zajmować się funduszami i polityką regionalną, kandydat na ministra sportu Sławomir Nitras (KO) i kandydatka na szefową resortu klimatu Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050).

Ponadto w rozmowach uczestniczyli także Marzena Okła-Drewnowicz (KO), która ma być minister-członkinią Rady Ministrów ds. polityki senioralnej, Katarzyna Kotula z Lewicy, która ma być minister-członkinią Rady Ministrów ds. równości i Agnieszka Buczyńska, która ma odpowiadać za sprawy społeczeństwa obywatelskiego, a także Jan Grabiec (KO), który ma zostać szefem KPRM. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ itm/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Rafał Rafał

5 0

Czas umawiać spotkanie z ławrowem, jak to było Rosjanie nie zabijają hurtowo jakoś chyba tak ? 21:42, 09.12.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%