Zamknij

W Sopocie stanie nowa rzeźba! Prace nad "Głębią Landsort" już trwają

09:13, 21.11.2023 .
Skomentuj Źródło: Facebook - Jacek Karnowski Źródło: Facebook - Jacek Karnowski

W parku Północnym już ruszyły prace nad rzeźbą, której projekt zwyciężył w ramach konkursu Baltic Horizons w kwietniu tego roku. „Głębia Landsort” ma opierać się na negatywowej wersji dna Bałtyku i stworzy przyjazną przestrzeń dla mieszkańców.

Rzeźba „Głębia Landsort” będzie tworzyła przestrzeń, w której mieszkańcy Sopotu i przyjezdni będą mogli usiąść, zrelaksować i zastanowić się nad kwestiami klimatycznymi. Artysta założył wykonanie minimalistycznego obiektu rzeźbiarskiego przy użyciu surowych, od dawna znanych materiałów i zastosowaniu prymitywnych, nieszkodliwych dla środowiska technik pracy. Oświetlenie rzeźby ma reagować na temperaturę, używając czerwonego, niebieskiego lub białego spektrum w zależności od odchylenia od normy rocznej. Biały marmur będzie zaś symbolizował topniejący lód jako pomnik dla zagrożonych lodowców. Co ciekawe, w nocy rzeźba posłuży jako obiekt obserwacyjny bieżących anomalii klimatycznych.

Głębia Landsort - wizualizacja / Materiały prasowe

Głębia Landsort to najgłębsza część Morza Bałtyckiego, która znajduje się między południowo-wschodnim wybrzeżem Szwecji a wyspą Gotlandią. Obszar ten jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w basenie bałtyckim, z silnym wpływem antropogenicznym i metalami ciężkimi.

Autor projektu to Andrius Labašauskas, który w kwietniu tego roku został laureatem pierwszej edycji konkursu Baltic Horizons organizowanego przez ERGO Hestię. Powstająca aktualnie w parku Północnym instalacja to projekt finałowy, za który rzeźbiarz otrzymał nagrodę główną w wysokości 95 000 euro

Kapituła wówczas doceniła jego projekt za wyraźne nawiązanie do ekologii oraz dobre wpasowanie się w przestrzeń miejską Sopotu.

Baltic Horizons to stosunkowo nowa inicjatywa. Jest to międzynarodowy konkurs rzeźbiarski powołany przez ERGO Hestię, który porusza temat postawy współczesnego człowieka wobec środowiska naturalnego. Nagrodzone prace mają zaistnieć na stałe w przestrzeni miejskiej, wpisując się w architekturę współczesnego Sopotu.

Końcowy efekt zobaczymy jeszcze tej jesieni. Na ten moment w parku Północnym możemy spotkać rzeźbiarza, który pracuje nad swoją rzeźbą osobiście. W projekcie biorą udział również władze miasta oraz Państwowa Galeria sztuki w Sopocie.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%