Szósta edycja projektu „Turmmusik” powróci do Gdańska w poniedziałki i czwartki lipca oraz sierpnia 2023 roku. Parady trębaczy, którzy z wież kościoła św. Katarzyny, kościoła św. Jana oraz Ratusza Głównego Miasta wykonywać będą utwory nawiązujące do tradycji dawnej muzyki odbędą się przy akompaniamencie gdańskich carillonów.
– Piszczkowie wieżowi muzykowali z gdańskich wież już w XV wieku. Byli to zaprzysiężeni strażnicy miejscy, zrzeszeni w cechu o nazwie Turmpfeiferdienst (urząd piszczków miejskich). Grali oni na wieżach kościoła Najświętszej Maryi Panny i św. Katarzyny. W końcu XVI wieku dołączył do nich trzeci piszczek, grający na wieży kościoła św. Jana – mówi Paweł Hulisz z Tubicinatores Gedanenses. – Obowiązkiem trębaczy było ostrzeganie, witanie fanfarami dostojnych gości i ogłaszanie godzin zamknięcia bram miasta. Dodatkowo piszczkowie na wieży kościoła św. Katarzyny co pół godziny grali krótkie hejnały, a co godzinę dłuższą melodię. Prawdopodobnie były to pieśni religijne. Ponadto w pogodne dni niedzielne i święta mieli przygrywać na wieży kościoła.
Proste sygnały piszczków przekształciły się szybko w bardziej kunsztowną muzykę, zwaną Turmmusik. Zadaniem muzyków było spełnianie funkcji heroldów i towarzyszenie poselstwom, a także odtrąbianie edyktów i postanowień Rady Miejskiej. Uczestniczyli oni również, już jako trębacze polowi, w wyprawach wojennych. Od połowy XVI wieku poza graniem na wieży strażnicy sprawowali muzyczną służbę na chórze kościelnym
Projekt „Turmmusik. Muzyka z gdańskich wież” nawiązuje do dawnych tradycji muzycznych Gdańska, ale w odsłonie dla turystów przybywających do Gdańska w związku z Jarmarkiem św. Dominika. Tubicinatores Gedanseses, zespół złożony z czterech trębaczy oraz bębniarza, wykona serię 20-minutowych koncertów, złożonych z utworów z repertuaru gdańskiego i europejskiego. Tym z wież kościoła św. Katarzyny i Ratusza Głównego Miasta towarzyszyć będą carillony, instrumenty złożone z dzwonów.
– Co najmniej od połowy XIX wieku na wieży kościoła św. Katarzyny muzykom wieżowym towarzyszyć zaczął carillon, którego historia w tej wieży sięga 1738 roku – dodaje Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, carillonistka miejska. – Turmmusik jest jednym z ciekawszych projektów. Nie tylko angażuje widzów podczas barwnych parad. Nasz projekt, który powstał z inicjatywy Tubicinatores Gedanenses, propaguje dawne tradycje muzyczne, w tym kulturę carillonową. Koncerty z małymi przerwami odbywają się od 1561 roku, gdy powstał carillon na wieży Ratusza Głównego Miasta. Gdańsk jest jedynym mieście w Polsce, w którym te wyjątkowe instrumenty wciąż wpisują się w rytm życia mieszkańców.
Muzycy w asyście krzykacza miejskiego będą paradować ulicami Starego i Głównego Miasta wieczorami wraz z rekonstruktorami historycznymi z Garnizonu Gdańsk oraz Kompani Kaperskiej w każdy poniedziałek i czwartek na trasie:
Pierwsza z parad i koncertów odbędzie się w czwartek, 27 lipca 2023 roku. Koncerty zostały dofinansowane przez Miasto Gdańsk.
Kiedy: poniedziałki: 31.07 27.08 oraz czwartki: 27.07, 3.08, 10.08
Wystąpią:
Organizatorzy: Polskie Stowarzyszenie Carillonowe, Miasto Gdańsk, Tubicinatores Gedanenses,
Partnerzy: Muzeum Gdańska, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Jarmark św. Dominika, Garnizon Gdańsk, Kompania Kaperska
Źródło: Urząd Miasta Gdańska / gdansk.pl
[ZT]17831[/ZT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz