Bezpieczeństwo i ochrona ludzi w przypadku sytuacji awaryjnych, takich jak katastrofy naturalne czy zagrożenia militarne, są sprawami najwyższej wagi. Większość z nas nie wie, gdzie w sytuacji kryzysowej można poszukiwać bezpiecznego miejsca. Sytuację tę ma jednak poprawić rządowa aplikacja "Schrony", dzięki której za pomocą kilku kliknięć sprawdzimy lokalizację schronów, miejsc ukrycia oraz miejsc doraźnego schronienia w przypadku wystąpienia zagrożeń na terenie miasta. Gdzie w Sopocie znajdują się tego typu miejsca?
W ubiegłym roku MSWiA Mariusz Kamiński zlecił Państwowej Straży Pożarnej dokonanie inwentaryzacji schronów, ukryć i miejsc schronienia. Inwentaryzacji zostały poddane wszystkie pomieszczenia, które należą do instytucji państwowych, samorządowych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni oraz te należące do podmiotów gospodarczych, prowadzących działalność pożytku publicznego. Nie inwentaryzowano natomiast obiektów w budynkach prywatnych. Zebrane w ten sposób informacje posłużyły do przygotowania darmowej aplikacji "Schrony", z której skorzystamy za pośrednictwem przeglądarki internetowej pod adresem http://schrony.straz.gov.pl, zarówno na komputerach stacjonarnych, laptopach, jak i urządzeniach mobilnych.
W ostatnim czasie postanowiliśmy przetestować tę aplikację, aby sprawdzić w jakim stopniu Sopot przygotowany jest na sytuacje ewentualnego zagrożenia. Czy mamy zatem powody do obaw?
Jak się dowiadujemy z interaktywnej mapy w trójmiejskim kurorcie znajdziemy obiekty ochronne podzielone na trzy kategorie:
Łącznie obiektów wszystkich tych kategorii w Sopocie znajduje się aż 136. Większość stanowią jednak Miejsca Doraźnego Schronienia.
Najmniejszą część obiektów ochronnych stanowią schrony. Tych w Sopocie jest łącznie 10 i wszystkie są zaewidencjonowane w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. W przypadku zagrożenia będą one w stanie pomieścić 827 osób, czyli około 2,4 proc. populacji naszego miasta. Nie oznacza to jednak, że pozostała część mieszkańców nie miałaby, gdzie się schronić. Do dyspozycji pozostałych osób przebywających w kurorcie pozostałyby Miejsca Doraźnego Schronienia. Są to m.in. piwnice niektórych budynków czy parkingi podziemne.
Miejsc ukrycia, czyli - mówiąc kolokwialnie i w uproszczeniu - uboższych wersji schronów w Sopocie zbyt wielu nie uświadczymy. Właściwie jest tylko jedno takie miejsce w budynku przy ul. Armii Krajowej 111 zdolne pomieścić 167 osób.
Tych w Sopocie jest zdecydowanie najwięcej. Warto jednak pamiętać o tym, że nie wszędzie dostęp do nich jest jednakowy. Dla przykładu mieszkańcy osiedla przy ul. Kraszewskiego będą mogli schronić się we własnych piwnicach. W innej sytuacji są zaś mieszkańcy Brodwina - ci najbliższe miejsca doraźnego schronienia znajdą dopiero w Kamiennym Potoku lub przy ul. Kraszewskiego lub u sąsiadów na osiedlu obok.
Najwięcej miejsc doraźnego schronienia jest zlokalizowanych w centrum miasta, m.in. przy ulicach bocznych od Monciaka, na ul. Kościuszki czy Armii Krajowej. Tego typu miejsca można jednak znaleźć prawie w całym Sopocie. Są one zazwyczaj przeznaczone dla od kilkudziesięciu do kilkuset osób. Zdarzają się jednak też takie obiekty, które zdolne są pomieścić znacznie więcej ludności. Mowa chociażby o Sopot Centrum, w którego parkingu podziemnym teoretycznie miałoby się zmieścić 5 787 osób czy Sopot Marriott Resort & Spa, które zdolne byłoby pomieścić w podziemiach 1 792 osoby.
Pamiętajmy jednak, że tego typu obiektów jest znacznie więcej. Dzięki aplikacji każdy może szybko i łatwo znaleźć najbliższy schron, miejsce ukrycia czy doraźnego schronienia, które może zapewnić ochronę w przypadku ewentualnych niebezpieczeństw. Aplikacja korzysta z technologii takich jak GPS, aby precyzyjnie określić położenie użytkownika i wskazać najbliższe miejsca schronienia w jego okolicy.
[ZT]16838[/ZT]
M01:14, 13.04.2023
Jeden był pod dawna szkołą podstawowa nr3 a drugi rozwalili budujac dworzec moloch.
2 0
Ten pod boiskiem SP3 byl jeszcze poniemiecki. Za moich czasow bylo tam pelno zgnilych lisci i wejscia zabite starymi dechami. Schron ale dla szczurow !