Zamknij

Gdynia: Osunęła się kilkumetrowa część klifu w Orłowie [WIDEO]

09:21, 24.03.2023 PAP Aktualizacja: 09:22, 24.03.2023
Skomentuj zdjęcie poglądowe; fot. Nux, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons zdjęcie poglądowe; fot. Nux, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

"O tej porze roku potencjalne zagrożenie osunięciem jest zazwyczaj większe, w związku z tym Inspektorat Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Gdyni rozmieścił u podstawy klifu dodatkowe tablice, informujące o potencjalnym zagrożeniu dla osób przebywających w pobliżu" - podała w czwartek PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni, Magdalena Kierzkowska.

Osunęła się kilkumetrowa część klifu w Gdyni Orłowie. Inspektorat Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Gdyni rozstawił tablice, informujące o potencjalnym zagrożeniu dla osób przebywających w pobliżu.

Poza osunięciem się fragmentu orłowskiego klifu zaobserwowano również powiększenie się niektórych bruzd na jego koronie.

Kierzkowska przypomniała, że Klif Orłowski leży w granicach rezerwatu przyrody "Kępa Redłowska" i w związku z tym, dla zachowania naturalnych procesów brzegowych na tym terenie nie prowadzi się działań ochrony brzegu.

"Wynika to z zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody +Kępa Redłowska+" - zaznaczyła i dodała, że zgodnie z tym zarządzeniem, jednym z celów ochrony rezerwatu jest zachowanie naturalnych procesów zachodzących na brzegu morskim. "Zakaz ingerencji dotyczy strefy przybrzeżnej morza wzdłuż rezerwatu w pasie o szerokości 500 metrów" - oznajmiła rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni.

"Orłowo jest jednym z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie możemy obserwować żywy, pracujący klif. W tym miejscu ochronie podlega m.in. naturalny proces abrazji morskiej, czyli wymywania klifu przez fale, czego efektem są następujące co kilka miesięcy większe lub mniejsze osunięcia fragmentów jego ściany" - stwierdziła.

Przypomniała, że w ostatnich latach największe osunięcie miało miejsce w 2018 roku - było to ok. 1000 m3 ziemi.

Klif Orłowski znajduje się w obrębie rezerwatu przyrody "Kępa Redłowska", na Cyplu Redłowskim, na północ od plaży w Gdyni Orłowie. Jego długość wynosi ok. 650 m, a wysokość zmienia się od 20 do 40 m. Jest to naturalne odsłonięcie geologiczne. (PAP)

autor: Piotr Mirowicz

pm/ akub/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%