Zamknij

Sopot przyznał 5 mln zł dotacji! Czy te projekty odmienią oblicze kurortu?

09:13, 20.01.2023 . Aktualizacja: 09:13, 20.01.2023
Skomentuj Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Prawie 5 mln zł z budżetu miasta trafi do organizacji pozarządowych, które realizować będą w 2023 r. bardzo wiele działań z różnych obszarów.

– Ta znacząca kwota zostanie przekazana organizacjom pozarządowym na realizację projektów niezwykle istotnych dla sopocian – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Są to działania dotyczące kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji, ochrony i promocji zdrowia, profilaktyki uzależnień, edukacji, integracji cudzoziemców, ekologii i ochrony środowiska, działań polityki społecznej oraz sportu, więc wachlarz jest naprawdę szeroki. Czas pandemii, ale także teraz czas tak blisko nas toczącej się wojny pokazał, jak ważne są organizacje pozarządowe, jak są blisko ludzi potrzebujących. Dlatego wspieramy ich działania i przekazujemy im środki na to, by działali skutecznie dla naszych mieszkańców – dodaje wiceprezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Kultura

Wnioskodawcom przyznano łącznie 1 179 650 zł. Najwyższe dofinansowania otrzymały: Fundacja Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej na projekty pt. „Jubileuszowe 30. Lato Teatralne Sopot z XVIII Międzynarodowymi Spotkaniami z Kulturą Żydowską i 26. edycją Konkursu Pamiętajmy o Osieckiej”, Stowarzyszenie Dance [SIC] Association (Sopocki Teatr Tańca) na zadanie pt. „Spotkania ze Sztuką Tańca XI”, Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa na zadanie pt. 23. Film Festival.

Przyznano również 240 000 zł Stowarzyszeniu Hamulec Bezpieczeństwa w trybie powierzenia na prowadzenie Sopockich Domów Sąsiedzkich.

W tym roku warto zwrócić uwagę na jubileuszowe 30. Lato Teatralne oraz 25-lecie Sopockiego Teatru Tańca. Do najciekawszych projektów należy również organizowany przez Fundację Teatru Boto XII Festiwal Teatru Dokumentalnego Sopot Non Fiction oraz VII Sopockie Konsekwencje Teatralne, a także festiwale muzyczne: Cantus Mare, Mundus Cantat oraz Międzynarodowy Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn".

W 2023 r. dotacje otrzyma nowe przedsięwzięcie: „Czytanie Wszechświata: warsztaty literacko – naukowe dla mieszkańców Sopotu, które zorganizuje Fundacja na rzecz Badań Interdyscyplinarnych w Goyki 3 Art Inkubatorze.

Edukacja


W ramach przyznanych środków finansowych (91 000 zł) będą realizowane: festyn integracyjny, dofinansowanie do obozów zimowych dla dzieci i młodzieży, zajęcia dla dzieci szkół podstawowych ukierunkowane na podnoszenie kompetencji z matematyki, zajęcia wyrównawcze dla uczniów, wymagających wsparcie i pomocy w nauce.

Ciekawym elementem działań będzie organizacja treningów umiejętności społecznych dla dzieci – także z sopockich przedszkoli – i młodzieży potrzebujących pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Ochrona i promocja zdrowia

Łączna kwota dotacji wyniosła 66 280 zł. W większości kontynuowane będą zadania realizowane w latach ubiegłych, np. wsparcie kobiet po mastektomii oraz po operacjach narządów rodnych, „Uprawiajmy sport – uwalniajmy zdrowie”, czyli zajęcia dla dzieci w wieku 7-16 lat chorych lub zagrożonych chorobami cywilizacyjnymi (astma, alergia, atopowe zaplenia skóry, otyłość, wady postawy) czy zajęcia dla 15 niepełnosprawnych mieszkanek Sopotu, które na co dzień opiekują się swoimi niepełnosprawnymi mężami/partnerami.

Z nowych zadań warto wymienić realizowane przez stowarzyszenie Sopocki Dom zajęcia dla dzieci z rodzin wielodzietnych i dysfunkcyjnych (zajęcia ruchowe, warsztaty zdrowego żywienia, relaksacja i pozytywne rozładowanie emocji, warsztaty świadomości ciała i psychiki oraz wpływu na nie poprzez odpowiednią aktywność fizyczną).

Także w 2023 r. stowarzyszenie Lawendowe Wzgórza prowadzić będzie program „Super Skills for Life” dla uczniów sopockich szkół podstawowych w wieku 12-16 lat. Program SSFL oparty jest na zasadach terapii poznawczo-behawioralnej, która nastawiona jest na zamianę sposobu myślenia, modyfikację zachowań, motywuje dzieci do aktywności i poszukiwania „małych satysfakcji”. Działania mają na celu podniesienie własnej wartości oraz nauczenie zrozumienia dla innych.

Profilaktyka uzależnień

Dofinansowanie w kwocie 1 704 144 zł przeznaczone zostanie m.in. na: konsultacje psychiatryczne i psychologiczne, zimowe i letnie półkolonie dla dzieci i młodzieży oraz funkcjonowanie młodzieżowych placówek wychowawczych, świetlic socjoterapeutycznych, program wspierania osób młodych, profilaktykę HIV/AIDS. Dodatkowo wsparciem objęto też terapię dla osób uzależnionych i ich rodzin, streetworking w sezonie letnim, działalność Klubu Abstynenta MEWA, Zimowego Punktu Interwencyjnego, specjalistyczne poradnictwo i wsparcie dla osób w sytuacjach kryzysowych oraz dotkniętych przemocą w rodzinie w godzinach nocnych i dni wolne od pracy. Organizacje pozarządowe, w ramach podejmowanych nowych działań w 2023 r. realizować będą profilaktyczny projekt wsparcia nauczycieli sopockich szkół podstawowych oraz streetworking dla dzieci i młodzieży.

Polityka społeczna

Na dofinansowanie działań dla osób starszych, wykluczonych, z niepełnosprawnościami trafi kwota 421 332,19 zł. Mieszkańcy będą korzystać z całego wachlarza spotkań i zajęć, np. ćwiczeń w basenie solankowym, rehabilitacji pocovidowej, treningów umiejętności społecznych dla dzieci z niepełnosprawnościami oraz wykluczonych społecznie, warsztatów dla chorych na Alzheimera, ich rodzin i opiekunów, integracji i rehabilitacji poprzez zajęcia z dogoterapii czy hipoterapii.

Pojawią się też nowe działania, np.: dofinansowania do zatrudnienia osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz trenerów pracy, neurorehabilitacja dla dzieci i dorosłych, spotkania integracyjne osób z niepełnosprawnością intelektualną z dziećmi i młodzieżą z sopockich szkół.

Ekologia i ochrona środowiska

Fot. Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt

W 2023 r. dofinansowanie uzyskały oferty złożone przez Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja – zadanie „W trosce o dzikość pomagaj z głową” oraz Stowarzyszenie Ochrony Sów na zadanie „Przyroda jest w Sopocie”.

Kultura fizyczna i sport

Fot. Fundacja Sport na Zdrowie

884 718 zł to kwota, która wesprze przede wszystkim szkolenia dla dzieci i młodzieży, zawodników klubów, w różnych dyscyplinach: żeglarstwie, lekkoatletyce, tenisie, koszykówce, rugby, piłce nożnej czy pływaniu. Jest także sekcja sportowa dla osób z niepełnosprawnością, zajęcia samoobrony dla kobiet i karate. Przed nami też kilka prestiżowych wydarzeń, np. Grand Prix Sopotu im. Janusza Sidły czy cykl Regat Pucharu Polski Katamaranów.

Integracja cudzoziemców

Działalność na rzecz integracji cudzoziemców prowadzona będzie w Sopockim Centrum Integracji i Wsparcia Cudzoziemców. Kwota dotacji – 175 000 zł.

Wykaz podmiotów, które złożyły oferty wraz z wybranymi do realizacji zadaniami oraz z kwotami dotacji znajduje się także TUTAJ - kliknij i sprawdź.

[ZT]15842[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

jest OK !jest OK !

2 1

Brawo za inwestycje w sopockie szkolnictwo i sluzbe zdrowia. Akurat te dwie inwestycje zwroca sie zawsze. I to z nawiazka ! ??? 12:34, 20.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%