Zamknij

Sopocka policja apeluje! Zastrzeż utracone dokumenty i karty płatnicze

08:00, 21.01.2023 .
Skomentuj Fot. Pixabay Fot. Pixabay

Utrata dokumentów tożsamości i kart płatniczych oraz konsekwencje tego zdarzenia nie zwracają naszej uwagi na co dzień. W momencie, kiedy orientujemy się, że je utraciliśmy, zwykle nie wiemy, co powinniśmy zrobić. Sopoccy policjanci apelują, by w takiej sytuacji od razu działać i zastrzec dokumenty poprzez system zastrzegania „Dokumenty Zastrzeżone” lub pod specjalnym numerem telefonu (+48) 828 828 828.

Problem utraty dokumentów i ich konsekwencje zazwyczaj nie zaprzątają naszej uwagi. Dopiero kiedy je zgubimy, padniemy ofiarami kradzieży, włamania do mieszkania lub z powodu roztargnienia zostawimy je w miejscu, które może zainteresować złodzieja, zaczynamy zdawać  sobie sprawę, jak wielka szkoda nas dotknęła. To może nieść za sobą kolejne poważniejsze konsekwencje w postaci np. zadłużeń na nasze nazwisko.

W celu zapobieżenia przestępstwom z wykorzystaniem utraconych dokumentów i kart płatniczych działa specjalny system „Dokumenty Zastrzeżone”, mający na celu szybkie zastrzeganie dokumentów praktycznie w każdej placówce bankowej. Do tego celu został też stworzony jeden specjalny numer telefonu, który bardzo łatwo zapamiętać (+48) 828 828 828. Dzwoniąc pod ten numer możemy szybko zablokować karty płatnicze, bez znaczenia w jakim banku posiadamy konto, a także, jeśli takiego konta w ogóle nie mamy.

Co zrobić w przypadku zgubienia lub kradzieży dokumentów?

1. Najpierw zastrzeżmy je w banku – to kilkanaście tysięcy placówek w całym kraju (w wielu z nich nie trzeba nawet mieć konta bankowego).

2. Kolejny krok to zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami

  • Wystarczy zgłosić zastrzeżenie tylko w jednym banku, a dane zostaną automatycznie przekazane do wszystkich pozostałych uczestników Systemu DZ.
  • Najlepiej to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości).
  • Można skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko pod warunkiem, że osoba zastrzegająca miała tam już wcześniej założone konto z wykorzystaniem danych z utraconego dokumentu).

3. Zgłośmy sprawę policjantom w przypadku, gdy utrata była następstwem przestępstwa;

4. Poinformujmy odpowiedni organ gminy lub placówkę konsularną o utracie dokumentu i wyróbmy nowy dokument.

  • informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronie gov.pl.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej www.dokumentyzastrzezone.pl

Źródło: dokumentyzastrzezone.pl

[ZT]12354[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%