Zamknij

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Sopotu! Pokonało ponad 4 tys. km

14:00, 15.12.2022
Skomentuj Fot. Hufiec ZHP Sopot - Facebook Fot. Hufiec ZHP Sopot - Facebook

Światło Pokoju dotarło do Sopotu. Wczoraj o godzinie 17:15 pod kościołem św. Jerzego w Sopocie mieszkańcy mogli odpalić lampiony od płomienia, który pokonał daleką drogę z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem aż do Trójmiasta.

Sopoccy harcerze odebrali Betlejemskie Światło Pokoju w ostatni wtorek, podczas uroczystości, która odbyła się na Długim Targu w Gdańsku. Płomień został im przekazany przez Chorągiew Gdańską ZHP. Następnie podczas środowego spotkania pod kościołem św. Jerzego przekazali ten wyjątkowy symbol mieszkańcom naszego miasta.

- Wczoraj mieliśmy w naszym Hufcu wyjątkowy dzień. Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Sopotu i nasi instruktorzy i harcerze przekazali je mieszkańcom. Dziękujemy za organizacje i obecność - poinformował w mediach społecznościowych Hufiec ZHP Sopot.

Pierwsze Betlejemskie Światło Pokoju zostało zorganizowane w 1986 roku przez Austriackie Radio i Telewizję, a rok później patronat nad wydarzeniem objęli austriaccy skauci. Od tego czasu co roku odbywa się sztafeta betlejemska, której celem jest rozświetlenie domów na całym świecie i szerzenie idei pokoju.

Historia Betlejemskiego Światła Pokoju

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

[ZT]15436[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%