Od piątku, 4 listopada, w Muzeum Sopotu można oglądać wystawę „Brodwino. Najpiękniejsza dzielnica Sopotu”. To wyjątkowa okazja do tego, aby lepiej poznać historię tego sopockiego osiedla.
Wystawa „Brodwino. Najpiękniejsza dzielnica Sopotu” opiera się o materiały archiwalne, wycinki z gazet, ale przede wszystkim o zdjęcia i wspomnienia byłych i obecnych mieszkańców osiedla.
„Zależało nam, aby mieszkańcy jak najbardziej zaangażowali się w powstanie ekspozycji. Na przestrzeni kilu miesięcy organizowaliśmy spotkania, podczas których osoby zainteresowane mogły z nami porozmawiać, podzielić się swoimi wspomnieniami, rodzinnymi zdjęciami czy osobistymi historiami. W ten sposób udało nam się zebrać bardzo ciekawy materiał, który uzupełnia warstwę historyczną ekspozycji” – tłumaczą kuratorki wystawy – Katarzyna Kreft i Agnieszka Wołowicz-Bińkowska z Muzeum Sopotu.
Brodwino to osiedle wypełniające całą zachodnią część doliny Kamiennego Potoku. W skład osiedla wchodzi obecnie 17 dziesięciopiętrowych wieżowców. Inwestorem budowy była powstała jesienią 1957 r. Nauczycielska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Przyczyną budowy osiedla na Brodwinie były szybko rosnące potrzeby mieszkaniowe, głównie młodych rodzin. Był to zresztą problem ogólnopolski, gdyż w dorosłe życie wchodziły kolejne roczniki Polaków urodzonych po II wojnie światowej. W latach 60. XX w. Brodwinem zainteresowały się lokalne władze planując przestrzenny rozwój miasta. Wówczas pomysł budowy osiedla mieszkającym na tym terenie nielicznym sopocianom wydawał się czymś niewyobrażalnym. Kiedy w połowie lat 70. XX wieku powstały pierwsze bloki, funkcjonujące jeszcze ogrodnictwa, m.in. to należące do Marii Januszewskiej, stały się dla mieszkańców osiedla źródłem zaopatrzenia w owoce i warzywa. Z czasem rozbudowano infrastrukturę handlowo-usługową, co ułatwiło życie mieszkańcom. W latach 80. po wprowadzeniu przez władze PRL stanu wojennego sopockie osiedle stało się areną działalności opozycyjnej.
Wystawa poświęcona osiedlu Brodwino wpisuje się w cykl ekspozycji, organizowanych przez Muzeum Sopotu, prezentujących historie poszczególnych „dzielnic” Sopotu.
Ekspozycja „Brodwino. Najpiękniejsza dzielnica Sopotu” prezentowana będzie w Muzeum Sopotu (ul. Poniatowskiego 8) do 29.01.2023 r.
wiedźma13:15, 08.11.2022
No nie! Brodwino jest pięknie położone, ale trudno blokowisko z czasów PLR nazywać najpiękniejszą dzielnicą Sopotu. Nie przesadzajmy
hexe213:29, 08.11.2022
Brodwinko ? ... No nie ! Przeciez to zwyczajne slumsy. Kazdy, kto tylko moze, ucieka stamtad gdzie *%#)!& rosnie. I ta legendarna juz zazdrosc kurnikowych brodwiniakow wobec ludzi mieszkajacych po ludzku w domkach na Kamiennym Potoku. I ten wymierajacy powoli las przy Brodwinie, gdzie brodwiniacy namietnie wyczesuja swoje czworonogi, ze o jednoczesnej konsumpcji piwka nie wspomne. Klepisko !
Prowokacja15:15, 08.11.2022
Brodwino to komunistyczny koszmar, jego mieszkańcy również.
Anioł tam mieszka18:21, 08.11.2022
Brodwino to jak Alternatywy 4.
jasne.11:07, 09.11.2022
Fascynują mnie te artykuły o Brodwinie.. autor po raz kolejny jest oderwany od rzeczywistości, że tak namiętnie chwali to miejsce..
To jest chyba jedno z najgorszych osiedli w Sopocie, wszędzie lepiej byle nie tu! Na 23 Marca piękne elewacje, powiększone balkony a na Brodwinie? TRAWNIKI za grube tysiące.. spójrzcie w rozliczenia spółdzienlni - są na ich stronie i zobaczcie ile Waszej kasy idzie na TRAWNIKI...
0 0
No fakt. Oni sie staraja, a w nocy trawniki dziki ryjem uprawiaja. I wszystko i tak na nic. A to jest koszt i ludzka praca.