Na co dzień życie nie oszczędza nam przeróżnych obrazów, zdarzeń i sytuacji. Bardzo często irytuje nas to, że w miejscach publicznych spożywany jest alkohol.
Najczęściej widzimy brak reakcji przechodniów czy pasażerów, ale zdarza się, że podejmowane są interwencje, kiedy ktoś zgłosi zdarzenie Policji lub Straży Miejskiej, a w przypadku dworców – Straży Kolei.
Jednak w tym przypadku mamy do czynienia z "prywatną inicjatywą", w ramach której chodzi raczej o wyśmianie osób uchwyconych na fotografii.
Na instagramie pojawił się profil "menele.gdynia"
Wizerunek to dziś bardzo ważna sprawa. Do tego RODO i ochrona danych osobowych. Zapomniała chyba o tym osoba, która założyła na instagramie profil menele.gdynia.
Zdjęć nie jest jeszcze zbyt wiele i może okazać się, że to chwilowy "zachwyt" siłą internetu i po jakimś czasie inicjatywa zatrzyma się (podobnie jak to miało miejsce z fanpage'm na FB, z którego mogliśmy dowiedzieć się, gdzie "w Gdyni można dostać po ryju".
Jednak na tych, które są zamieszczone na profilu jest wiele twarzy do rozpoznania.
Mówi o tym:
Art. 81 1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.
2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych;
2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.
"Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych przewiduje także zadośćuczynienie w formie pieniężnej. Uzależnia to jednak od zawinionego działania osoby, która bezprawnie rozpowszechniała wizerunek. Od powyższego warunku zależy, czy sąd przyzna odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Na żądanie osoby pokrzywdzonej, sąd może zobowiązać również sprawcę naruszeń do uiszczenie odpowiedniej sumy pieniężnej na określony przez poszkodowanego cel społeczny." - informuje portal infor.pl
Natomiast Gazeta Prawna dodaje:
"Opierając się zatem na art. 24 k.c. oraz art. 83 w zw. z art. 78 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w przypadku naruszenia naszego wizerunku mamy prawo żądać:
• zaniechania dalszego rozpowszechniania wizerunku,
• doprowadzenia do usunięcia skutków naruszenia prawa do wizerunku,
• otrzymania nawet trzykrotności wartości wynagrodzenia za wykorzystanie wizerunku (gdy naruszenie tego prawa ma charakter zawiniony),
• odszkodowania za doznaną krzywdę związaną z naruszeniem,
• przekazania określonej sumy na wskazany przez uprawnionego cel społeczny."
zródło : mlodagdynia.pl
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz