Zamknij
REKLAMA

Sopot: Kościół pw. NMP Gwiazdy Morza z prestiżowym wyróżnieniem

09:20, 23.11.2021 | Przemysław Szczygieł
Skomentuj Fot. materiały UMS
REKLAMA

Sopocka parafia NMP Wniebowziętej Gwiazda Morza zdobyła prestiżowe wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Zabytek Zadbany” organizowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Wręczenie nagród w konkursie odbyło się 22 listopada w Warszawie.

Parafia NMP Gwiazda Morza w Sopocie otrzymała wyróżnienie w kategorii „Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu”. Było to, oprócz jednej nagrody głównej, jedno z trzech przyznanych wyróżnień w konkursie do którego zgłoszonych zostało 136 zabytków z całej Polski. Nagrodę i wyróżnienia wręczyła dr hab. prof. IH PAN Magdalena Gawin, Generalny Konserwator Zabytków i Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wyróżnienie dla parafii Gwiazda Morza odebrał ks. Kazimierz Czerlonek, proboszcz Gwiazdy Morza w towarzystwie Aleksandry Narczewskiej, sopockiej Konserwator Zabytków i Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu. Zostało przyznane za: „wykonanie kompleksowych prac obejmujących bryłę oraz wnętrze kościoła (…) Ważny zakres prac stanowiło przywrócenie historycznych materiałów oraz wyeksponowanie oryginalnych elementów wystroju poddanych konserwacji zachowawczej”.

– Cieszę z tego wyróżnienia, a przede wszystkim z tego, że doceniony został kompleksowy remont przeprowadzony w naszym kościele. Świątynia nabrała nowego blasku, a było to możliwe dzięki wspólnym wysiłkom parafian, Urzędu Marszałkowskiego i miasta. Bardzo dziękuję – mówi ks. Kazimierz Czerlonekproboszcz Gwiazdy Morza.

– Gwiazda Morza to bardzo ważne miejsce dla historii polskości w naszym mieście – mówi Jacek Karnowskiprezydent Sopotu. – W latach międzywojennych kościół jednoczył sopocką Polonię, stąd pomysł na muzeum miejsca, które otworzyliśmy tu latem. Przeprowadzony remont przywrócił świątyni jej dawny wygląd – dodaje prezydent Sopotu.

Prace remontowe i konserwatorskie w kościele pw. Gwiazdy Morza w Sopocie rozpoczęły się jesienią 2018 roku i zostały poprzedzone szczegółowymi badaniami archiwalnymi, materiałowymi i niezbędnymi ekspertyzami. Następnie, m.in. zrekonstruowano pierwotne pokrycie dachu (łupek kamienny) i ocieplono połacie dachowe, zrekonstruowano sterczyny. Oczyszczone zostały powierzchnie ceglane elewacji kościoła, zrekonstruowano witraże, a także polichromie w absydzie, kaplicy południowej i arkadowych blendach. Całość wewnętrznej drewnianej konstrukcji i detalu poddano konserwacji i pokryto polichromią, przywracając pierwotne barwy. Ponadto wykonane zostały nowe instalacje, powstało ogrzewanie podłogowe, położono nową posadzkę z wapienia jurajskiego. Wykonany został również nowy system odprowadzania wód deszczowych, zagospodarowane otoczenie kościoła. Przeprowadzone prace pozwoliły także na wprowadzenie dodatkowej – oprócz sakralnej – funkcji muzealnej i koncertowej.

Fot. materiały UMS

Prace remontowe i konserwatorskie prowadzone były w ramach projektu pt. „Restauracja Kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej – Gwiazda Morza w Sopocie, w celu zwiększenia jego dostępności i atrakcyjności turystycznej”. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz budżetu miasta Sopotu. Na kwotę ponad 11 mln zł, bo tyle kosztował remont, złożyły się także środki własne parafii.

Źródło: Urząd Miasta Sopotu

[ZT]9992[/ZT]

(Przemysław Szczygieł)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

:D:D

4 1

Gratulujemy !!! 11:36, 23.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ciekawski...Ciekawski...

0 0

No to już wszystko wiemy. Najważniejsze jest wydanie 11 milionów na renowacje kościoła a nie na pomoc potrzebującym !!! Bravo kościół !! A potem z ambony w pięknie odremontowanym kościele można krzyczeć do Owsiaka że to on zebrane pieniądze przetraca, tylko hmmmm Owsiak nie remontuje kościołów. No dobra ale zawsze tym głodnym i potrzebującym można powiedzieć ze nie dostaną chleba ale zawsze mogą wpaść do pięknie odremontowanego kościoła się troszkę pomodlić.... 16:03, 27.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%