Zamknij

Sopoccy deweloperzy z nagrodami w konkursie Budowa Roku 2020

16:00, 01.10.2021 Aktualizacja: 14:50, 02.12.2022
Skomentuj

Sopocka Grupa NDI oraz spółka akcyjna Ekolan zostały nagrodzone za przedsięwzięcia zrealizowane w ubiegłym roku. Dokonania deweloperów doceniono, przyznając ich inwestycjom tytuł "Budowy Roku 2020".

Tytuł "Budowy Roku" przyznawany jest przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa w porozumieniu z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju oraz Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego. Zadaniem konkursu jest wskazanie budowli, których realizacja okazała się szczególnie udana.

Nagrody przyznawano w 8 kategoriach, przy czym w każdej z nich obowiązywał podział na nagrody 1, 2 i 3 stopnia.

NDI

Sopocka Grupa NDI otrzymała nagrodę I stopnia w kategorii Obiekty drogowe i mostowe. Firmę doceniono za "Projekt i budowę Alei Pawła Adamowicza wraz z infrastrukturą drogową i tramwajową oraz unikatowym obiektem mostowym nad Potokiem Siedleckim w Gdańsku".

Jak informuje NDI:


"Kluczowym elementem inwestycji łączącej ul. Bulońską z ul. Jabłoniową jest linia tramwajowa długości 2,6 km. To całkowicie nowy, budowany od podstaw odcinek trasy miejskiej. Na trasie wybudowano 6 przystanków (od strony Migowa): „Królewskie Wzgórze”, „Łabędzia”, „Stolema”, „Zabornia”, „Ujeścisko” – węzeł integracyjny oraz „Lawendowe Wzgórze”.

 

Węzeł integracyjny tramwajowo-autobusowy, wraz z parkingiem samochodów osobowych i rowerów (167 miejsc parkingowych samochodowych, w tym 11 dla niepełnosprawnych, 22 miejsca postojowe rowerowe), zbudowano, aby w przyszłości ułatwić podróżnym przesiadki do rożnych Śródków lokomocji.

 

W ramach inwestycji powstały drogi dojazdowe takie, jak Nowa Wołkowyska, Myśliwska Południowa, przebudowano łącznice węzła z ul. Armii Krajowej, z tzw. Nową Warszawską i Nową Jabłoniową. W ciągu Alei Pawła Adamowicza powstała pierwsza w Polsce tzw. estakada wenecka. Jej konstrukcję stanowią żelbetowe konstrukcje łukowe z zasypką gruntową. Pod obciążeniami dynamicznymi pracują one jako powłokowo-gruntowe, dobrze tłumiące hałas, poprawiające komfort użytkowania. Konstrukcja obiektu została opracowana w ścisłej współpracy inżynierów z NDI oraz Tymona Galewskiego, właściciela jednostki projektowej.

 

Przęsła obiektu są wykonane z żelbetowych łupin prefabrykowanych, wykonywanych obok obiektu, dostosowanych do montażu dźwigiem. Prefabrykaty długości 20 m były montowane na podporach, dzięki czemu nie mają zamków ani betonowych złączy. Pierwszy raz w Polsce zastosowano wieloprzęsłowe łuki na kilkunastometrowych podporach. Pod obiektem znajdują się tereny, które można zaaranżować jako rekreacyjne. Długość konstrukcji w osiach podpór wynosi około 220 m. Całość prac wykonano w ciągu 26 miesięcy".

(Źródło: ndi.pl) 

[ZT]6922[/ZT]

Ekolan

Firma deweloperska Ekolan otrzymała zaś nagrodę III stopnia w kategorii Obiekty biurowe. W konkursie doceniono budowę biurowca N696. To czterokondygnacyjny budynek, który stanął w centrum Sopotu, przy alei Niepodległości 696.

Powierzchnia biurowo-usługowa, jaką dysponuje biurowiec N696 to niemal 1500 metrów kwadratowych. Poszczególne lokale mają od 60 do 190 metrów kwadratowych. Na każdej kondygnacji można elastycznie dostosować powierzchnię do potrzeb konkretnych firm: wydzielić indywidualne pokoje albo zostawić otwartą przestrzeń biurową.

Lokale na parterze z witrynami od strony alei Niepodległości przeznaczono na ogólnodostępne usługi. Są też miejsca postojowe w hali garażowej oraz zewnętrzne. Z myślą o osobach dojeżdżających do pracy rowerem zaprojektowano parking dla rowerów wraz ze strefą rowerzysty z szafkami i prysznicami.

Ideą stref wspólnych biurowca N696 jest połączenie i przenikanie się tego, co wewnątrz i na zewnątrz. Projektanci uznali zieleń za integralny element architektury. W fasadę budynku wkomponowane jest drzewo: 9-metrowy platan. Można go podziwiać na patio w strefie wejściowej. Kiedy jeszcze urośnie, a jego korona stanie się bardziej rozłożysta, zieleń będzie zaglądać do okien na wszystkich piętrach budynku.

Ważnym elementem budynku są również zielone balkony. Zaprojektowano je jako wkomponowane w bryłę budynku donice, wypełnione krzewami i drzewami. Na tle drewnianej elewacji będą tworzyć zielone akcenty, urozmaicając jej wygląd. Wokół budynku rosną lipy, magnolie i wierzba biała. Alejkę prowadzącą do głównego wejścia zdobią zielone przez cały rok gęste tuje, którym nadano formę kul.

Budynek łączy współczesną estetykę architektoniczną ze skalą typową dla historycznej części Sopotu. Zastosowano w nim nowoczesne standardy technologiczne i wykorzystano naturalne materiały. Elewację budynku pokrywają ułożone ażurowo deski ze skandynawskiej sosny. Dzięki specjalnemu procesowi termowania drewno jest bardzo wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne.

Posadzka patio i fragmenty elewacji na parterze biurowca N696 wykonano z betonu architektonicznego, co w ciekawy sposób kontrastuje z drewnem i szkłem. Parter od strony alei Niepodległości jest niemal całkowicie przeszklony, co nadaje bryle lekkości i wywołuje wrażenie, że unosi się nad ziemią.

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%