Zamknij

Właściciel SPATiF-u przejmuje byłego Rudego Kota: "Nie będziemy z nikim konkurować"

15:30, 09.09.2021 P.S Aktualizacja: 16:57, 14.09.2021
Skomentuj Tak będzie wyglądał klub KOT od strony ul. Garncarskiej / Mat. Międzynarodowe Targi Gdańskie Tak będzie wyglądał klub KOT od strony ul. Garncarskiej / Mat. Międzynarodowe Targi Gdańskie

KOT - tak ma się nazywać nowy klub, który powstanie w miejscu „Rudego Kota”. Zgodnie z założeniem, ma on być kontynuacją bogatej historii poprzednika, ale w nowej odsłonie i formule dostosowanej do współczesnych, europejskich trendów. Operatorem, który zarządzać będzie nieruchomością przez 15 lat, została firma Sopocka Odessa należąca do Ewy i Arkadiusza Hronowskich. Rozpoczęcie działalności - jesienią 2022 roku.

Zarządcą miejskiego budynku przy ul. Garncarskiej 18/20 w Gdańsku, od połowy 2020 roku, jest samorządowa spółka Międzynarodowe Targi Gdańskie. Chcąc ożywić to miejsce, MTG zdecydowały o rozpisaniu konkursu na operatora nieruchomości, w której przed laty działał legendarny klub koncertowy "Rudy Kot".

Konkurs ogłoszono 9 kwietnia 2021. Termin przyjmowania ofert minął 31 maja. W wyznaczonym terminie wpłynęły trzy oferty, jedna z powodu niespełnienia warunków formalnych została odrzucona.

Komisja Konkursowa oceniała oferty w kilku kategoriach: wystrój i aranżacja, program kulturalno-rozrywkowy, proponowana stawka czynszu oraz doświadczenie. Najwięcej punktów otrzymała oferta firmy Sopocka Odessa, prowadzona od 25 lat przez Ewę i Arkadiusza Hronowskich.

- Stworzymy miejsce, które nie będzie z nikim konkurować swoją ofertą programową ani stylem - mówi Arkadiusz Hronowski. - Mając spore już doświadczenie w branży i aktywność w działaniach kulturalnych, wykreujemy miejsce wyróżniające się na mapie trójmiejskiej kultury i rozrywki. W planach mamy wiele zupełnie premierowych aktywności, takich jak: studyjne kino prowadzone z doświadczonymi partnerami czy cykl koncertów pod nazwą OFFSET, którego formuła będzie bardzo zbliżona do popularnego TINY DESK - dodaje Arkadiusz Hronowski.

- Międzynarodowe Targi Gdańskie zobowiązują się z kolei do przeprowadzenia prac budowlanych doprowadzających wnętrze kamienicy do stanu deweloperskiego. Aranżacja i wystrój wnętrza leżą po stronie operatora - informuje Bartosz Tobieński, rzecznik Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Sopocka Odessa od początku swojej działalności związana jest z kulturą, rozrywką i gastronomią. Od 2000 roku Sopocka Odessa prowadzi w Sopocie Klub Środowisk Twórczych SPATIF, gdzie odbyło się ponad 1000 koncertów, przedstawień, performance, wystaw, pokazów filmowych, premier książkowych, muzycznych i filmowych czy spotkań autorskich. W 2013 roku firma zainwestowała w rozwój klubu na terenach postoczniowych w Gdańsku - tak powstał największy na Pomorzu klub koncertowy B90. Od 2019 roku firma jest właścicielem sąsiadującego z B90 klubu Drizzly Grizzly. W obu klubach zorganizowano do tej pory prawie 800 koncertów. Arkadiusz Hronowski jest również udziałowcem Mystic Coalition, organizatora Mystic Festiwal, a także wielu koncertów odbywających się w największych obiektach w Polsce. Sopocka Odessa jest udziałowcem spółki SQUARE, operatora: Ulicy Elektryków, W4 Food Squat, Plener 33, Plenum i S1. Firma kreuje i realizuje cykliczne wydarzenia filmowe i muzyczne. Współpracuje z wieloma ważnymi dla Gdańska imprezami takimi jak: Octopus Film Festiwal i Space Fest. Jest też właścicielem portalu Soundrive.pl.

Siedziba kultowego Rudego Kota od lat jest pusta - w przyszłym roku miejsce to ma znowu tętnić życiem / Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

W opinii Komisji Konkursowej za zwycięską ofertą przemawiało:

  • dostosowanie koncepcji do historycznego miejsca i nadanie mu klubowego charakteru,
  • oryginalność pomysłu polegająca na podzieleniu całej przestrzeni na strefy. Wykorzystaniu przy tym inspiracji kulturą i specyfiki poszczególnych miast, których nazwy posłużą określeniu każdej z pięciu kondygnacji,
  • zagospodarowanie całego budynku w tym piwnic,
  • mniejsza ingerencja w wewnętrzną estetykę budynku np. wykorzystanie istniejącej cegły,
  • wielofunkcyjność poszczególnych kondygnacji np. sala kinowa, która może wykorzystana jako sala wystawiennicza,
  • aranżacja wyznacza różne obszary gastronomi (np. na parterze bar i cześć kawiarniano-przekąskowa) z zachowaniem ich funkcji i charakteru bez wzajemnej ingerencji,
  • najlepsze warunki finansowe,
  • najbardziej różnorodne i wielokierunkowe doświadczenie w prowadzeniu działalności kulturalno- rozrywkowej,
  • powrót do ambitnej sceny kinowej o studyjno-dyskusyjnym charakterze intelektualnym,
  • różnorodna ofert muzyczna poparta wypracowanym doświadczeniem w branży muzycznej.

Klub KOT będzie eklektycznym miejscem, spełniającym oczekiwania związane z kulturą, rozrywką i biznesem. Kamienica posiadająca pięć niezależnych przestrzeni zamieni się w pięć różnych stref o różnym przeznaczeniu. Będzie to połączenie klubu, kawiarni, baru bistro, niewielkiej sceny koncertowej, kina i alternatywnych działalności. Wszystko wrośnięte w kulturę miejską.

Aktualnie przygotowywana jest dokumentacja niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę. Rozpoczęcie działalności planowane jest na jesień 2022 roku.

Źródło: Urząd Miasta Gdańska / gdansk.pl
oprac. KG

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%