Zamknij

Uśmiechnij się - możesz być w ukrytej kamerze! Skuteczna "broń" Straży Miejskiej?

19:56, 24.08.2019 J.F Aktualizacja: 13:34, 26.08.2019
Skomentuj

Samorządy coraz chętniej decydują się na zakup kamer osobistych dla funkcjonariuszy straży miejskich i gminnych. Koszt jednego takiego urządzenia, które montowane jest na mundurze, to od kilkuset do ponad tysiąca złotych. Inwestycja się opłaca, bo nie tylko pomaga strażnikom w codziennej służbie, ale też przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa. 

Nagrywanie interwencji strażników miejskich powoduje ograniczenie agresji ze strony osób, wobec których są podejmowane działania. Spada również liczba skarg na nieprawidłowe przeprowadzenie interwencji lub przekroczenie uprawnień przez funkcjonariuszy. Nagranie z kamery osobistej jest również materiałem dowodowym w prowadzonych czynnościach wyjaśniających - wylicza Piotr Saternus, prezes zarządu krajowego Polskiego Związku Straży Miejskich i Gminnych.

  • Zgromadzone w czasie służby dowody są bardzo ważne w sądzie, ponieważ często zawierają wyraźny wizerunek oskarżonego i przyczyniają się do poprawnej identyfikacji.
  • Kamery umieszczane na mundurach mają m.in. szerokokątny obiektyw, wysoką jakość nagrania, możliwość rejestrowania obrazu w nocy.
  • Zgodnie z obowiązującymi straż miejską przepisami zarejestrowany obraz jest przechowywany co najmniej 20 dni od daty nagrania. Po upływie maksymalnie 60 dni ma być niszczony. 

Sopocka Straż Miejska już od dwóch lat dysponuje kamerami nasobnymi. Obecnie dysponuje pięcioma takimi urządzeniami. Używane są one przede wszystkim przez funkcjonariuszy pracujących na zmianach nocnych.

- Samo poinformowanie osoby, wobec której prowadzona jest interwencja o tym, że dalszy przebieg czynności może być rejestrowany, wpływa niezwykle łagodząco. W zdecydowanej większości takich przypadków zmienia się słownictwo i ton wypowiedzi, a to wprost przekłada się na bezpieczeństwo strażników – podkreśla Anna Dyksińska z sopockiego magistratu.

 

Zgodnie z art. 11 ust. 2 pkt 9 ustawy z 29 sierpnia 1997 roku o strażach miejskich i gminnych  formacje te posiadają możliwość obserwowania i rejestracji obrazu zdarzeń w miejscach publicznych w celu:

1) utrwalania dowodów popełnienia przestępstw lub wykroczeń,

2) przeciwdziałania przypadkom popełniania przestępstw lub wykroczeń,

3) ochrony obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej. 

Nagrany obraz, dźwięk już nie

W ostatnich miesiącach wiele jednostek straży testuje lub testowało kamery osobiste (tzw. nasobne). Jak podkreśla Piotr Saternus, prezes zarządu krajowego Polskiego Związku Straży Miejskich i Gminnych, nagrywanie interwencji powoduje ograniczenie agresji ze strony osób wobec których są podejmowane działania strażników.

- Spadła również liczba skarg na nieprawidłowe przeprowadzenie interwencji lub przekroczenie uprawnień przez funkcjonariuszy. Nagranie z kamery nasobnej jest również dobrym materiałem dowodowym w prowadzonych czynnościach wyjaśniających w sprawach wykroczeń – mówi nam Saternus.

Strażnik wyposażony w kamerę włącza ją w momencie podjęcia interwencji wobec sprawcy wykroczenia czy przestępstwa. - W wielu strażach gdzie testuje się takie rozwiązania, strażnicy mają dowolność we włączaniu, jednak trzeba pamiętać, że taka kamera działa cały czas z pętlą 2 minut wstecz i w momencie aktywacji nagrana jest sytuacja, która doprowadziła do interwencji z użyciem środków przymusu bezpośredniego - wyjaśnia Saternus.

Obowiązujące obecnie przepisy nie zezwalają na nagrywanie dźwięku przez straże gminne i miejskie. Takie stanowisko stanęło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w 2012 roku. Wskazało, że w przeciwieństwie do ustawy o policji straże gminne i miejskie nie mają w swoich przepisach zapisu o nagrywaniu obrazu i dźwięku. - To dużym mankament obecnego rozwiązania – uważa Saternus.

PAP portal samorządowy oraz UMS

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%