Zamknij

Czy w Sopocie powstanie system automatów do skupu opakowań zwrotnych?

15:23, 26.06.2019 J.F Aktualizacja: 10:55, 27.06.2019
Skomentuj
reo

W ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w Sopocie głoszono 162 projektów. 67 z nich zostało odrzuconych lub połączonych z innymi przez prezydenta i radnych z komisji ds. budżetu obywatelskiego. Łączny koszt realizowanych zadań wyniesie nie mniej niż 4 miliony zł.

Zgłaszane projekty w dużej mierze dotyczyły ekologii w mieście. Jednym z projektów ogólnomiejskich, który został zaakceptowany jest System automatów do skupu butelek i puszek po napojach. 

Koszt projektu nie został jeszcze określony. Główne założenia: 

  • System automatów do skupu opakowań zwrotnych - szklanych i plastikowych butelek PET oraz puszek aluminiowych po napojach - na terenie sklepów i marketów spożywczych w Sopocie.
  • Pomysł przyczyni się do likwidacji problemu śmieci wyrzucanych w lasach, na ulicach i na plażach oraz wniesie wkład do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska w naszym mieście. Proponuje się wprowadzenie systemu automatów do przyjmowania opakowań zwrotnych - szklanych i plastikowych butelek PET oraz puszek aluminiowych po napojach - na terenie sklepów i marketów spożywczych w Sopocie. W cenę sprzedawanego napoju byłaby wliczana kaucja w wysokości np. 25-40 groszy, którą będzie można odzyskać po zwrocie opakowania w specjalnym automacie.

Jak będą działały automaty?

Automat, po wrzuceniu pustej butelki czy puszki, wyda kwit informujący o liczbie zwrotów i o ich łącznej wartości. Na podstawie kwitu kasa odda kaucję, a w ten sposób kupujący zapłaci jedynie za samą zawartość napoju, a nie zaś jak dotychczas za opakowanie. Proponuje się ustawienie 15 takich urządzeń przyjmujących opakowania, w których sprzedawane jest piwo, woda, soki i napoje gazowane. Automaty rozpoznają, posegregują i zgniotą wszelkiego typu puszki oraz plastikowe butelki PET. W osobnej komorze byłyby sortowane butelki szklane. Oprócz samych urządzeń konieczne będzie zapewnienie odbioru i sprzedaż posortowanych butelek i puszek np. w ramach umów zawartych z browarami lub innymi koncernami produkcyjnymi. Wyprodukowanie butelki z surowca wtórnego jest dwukrotnie tańsze i mniej szkodliwe dla środowiska niż produkcja zupełnie nowej szklanej butelki. Podobnie rzecz ma się z opakowaniami z plastiku.

Kampania i edukacja

W ramach pomysłu proponuje się również przeprowadzenie kampanii informującej mieszkańców oraz turystów o nowym systemie automatów do opakowań zwrotnych. System recyclingu wniesie wkład do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska w Sopocie. Przyczyni się do likwidacji problemu śmieci wyrzucanych w lasach, na ulicach i na plażach. Z drugiej strony rozwój systemu recyclingu wydaje się konieczny ze względu na unijne regulacje, które nakazują ograniczać ilość odpadów przekazywanych na składowiska na rzecz ich ponownego przetwarzania. W tym wypadku jedynym racjonalnym rozwiązaniem, ograniczającym ilość odpadów powstałych w wyniku wprowadzania do obrotu tego typu opakowań, jest system obowiązkowego objęcia ich kaucją, który w niedługim czasie będzie narzucony przepisami oraz egzekwowany pod rygorem sankcji finansowych. Może zostać poddany pod głosowanie, w przypadku wyboru do realizacji ustawione zostanie odpowiednie urządzenie w szkole - będzie to kampania edukacyjna

Następnym projektem, który pomyślnie przeszedł weryfikację jest Butelkomat do skupu plastiku

  • 'Maszyna do skupu plastikowych butelek pet ' Ekologiczny projekt Może zostać poddany pod głosowanie, w przypadku wyboru do realizacji ustawione zostanie odpowiednie urządzenie w szkole - będzie to kampania edukacyjna.

Ostatnim projektem w zakresie dbałości o środowisko jest Recykling puszek aluminiowych 

  • Głównym celem tego projektu będzie zmniejszenie ilość odpadów w uzdrowisku Sopot. Celami podrzędnymi będą – świadomość ekologiczna uczniów i studentów sopockich szkół – pomoc bezdomnym (lub/i ) tańsze zakupy pomniejszone o cenę puszek aluminiowych. Zainstalowane puszkomaty będą miały/mogły mieć dwie funkcje ochronę środowiska oraz pomoc biednym / bezdomnym lub może być też inny dowolny cel. Przykład z Bielska Białej: całkowity dochód 5 gr/puszka przekazywany jest na tamtejsze Towarzystwo Brata Alberta. Im więcej puszek aluminiowych tym bardziej wspomożemy ubogich. Innym przykładem jest Kraków gdzie całkowity dochód jest przekazywany w formie bonu tzn. im więcej puszek oddasz tym większy rabat dostaniesz w sklepie spożywczym (...jednej ze znanych sieci) Nadmieniam , że puszkomaty są instalowane za darmo z fundacji i firmy CP Recycling. Jedynym kosztem jest prąd. Projekt ma służyć mieszkańcom , jak i turystom. Z danych fundacji puszek aluminiowych Recal wynika że najwięcej puszek wypijanych jest w miejscowościach nadmorskich takich jak Sopot. Warto też wspomnieć że aż albo tylko 75 % puszek jest recyclingowanych. Co z 25% ? Może zostać poddany pod głosowanie, w przypadku wyboru do realizacji ustawione zostanie odpowiednie urządzenie w szkole - będzie to kampania edukacyjna.

Na projekty będzie można głosować już we wrześniu. Mieszkańcy Sopotu zadecydują, które z nich zostaną zrealizowane (ilością głosów).

 

 

źródło inf: BO Sopot 2020 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%