Zamknij

"Każda zmiana zaczyna się od nas" - ważna lekcja dla mieszkańców Sopotu

12:15, 24.01.2019 J.F Aktualizacja: 14:21, 25.01.2019
Skomentuj

Ostatnie wydarzenia wstrząsnęły całą Polską. Śmierć Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza pozostawiła ogromny żal i smutek, ale nie tylko. Skłoniła ona ludzi do zadumy nad obecną sytuacją w kraju, nad nienawiścią, agresją i złem. Stała się impulsem, aby w końcu powiedzieć im "nie".

Ważna lekcja dla wszystkich ludzi

Z każdej historii, nawet tej, która jest bolesna, trzeba wyciągać wnioski. Każda z nich może być ważną lekcją, która zaowocuje dobrem w przyszłości. Tak się dzieje również w tym przypadku. Zbiórka dla WOŚP zorganizowana po śmierci Pawła Adamowicza osiągnęła zawrotną sumę ponad 15 mln zł.  Teraz przyszedł czas na zmianę myślenia i podejścia w stosunku do otaczającej nas w rzeczywistości i w internecie przemocy. 

Nauczyciel roku - bohater z Sopotu 

Przemek Staroń uczy filozofii, etyki, wiedzy o kulturze i historii sztuki w II Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Sopocie. W 2018 roku otrzymał tytuł Nauczyciela Roku, na który w pełni zasłużył swoimi działaniami na rzecz młodzieży. Poruszony minionymi zdarzeniami, zdecydował wyjść z inicjatywą wprowadzenia niecodziennych lekcji w sopockich szkołach. 

Od pomysłu do czynu - współpraca 

Przemysław Staroń na swoim koncie facebook tak opisuje początek współpracy z władzami miasta Sopotu: 

"Idę we wtorek do sekretariatu Jacka Karnowskiego Prezydenta Miasta Sopotu, mówię, róbmy zajęcia o przeciwdziałaniu mowie nienawiści, o propagowaniu szacunku, Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i Rafał Trzaskowski już to robią.

Prezydent Karnowski jest w Gdańsku. Dzwoni w środę - mówi - Panie Przemku robimy absolutnie, biorę ze sobą dwie moje mentorki terapii i treningu antydyskryminacyjnego Bogusława Maria Ropiak i Magdalena Dietrich, czwartek i piątek objeżdżamy sopockie podstawówki i szkoły średnie".

Akcja zaskakuje samych prowadzących. Dzieci i młodzież są chętne do rozmowy, otwierają się i dzielą swoimi doświadczeniami. Nauczyciele również są pod wrażeniem - takie lekcje są potrzebne - podsumowują. Podstawą każdej zmiany jest zrozumienie, a zrozumienia - rozmowa, współpraca, poczucie bycia wysłuchanym bez oceny. Przemoc czy dyskryminacja często są ukrywane, ponieważ stanowią wstydliwy temat - czas to zmienić i pokazać, że człowiek dla człowieka jest źródłem wsparcia, a nie szyderstw czy wyśmiewania. Szkoła, zwana drugim domem, powinna być miejscem bezpiecznym, uczyć nie tylko matematyki czy polskiego, ale przede wszystkim - życia w społeczeństwie, w którym akceptacja i zrozumienie zajmują pierwsze miejsce. 

Jacek Karnowski, wieloletni przyjaciel zmarłego Prezydenta Gdańska jest w pełni oddany i zaangażowany w akcję.

Na swoim facebooku zamieścił wpis: "To co stało się w minioną niedzielę w Gdańsku wymyka się racjonalnym ocenom. Musimy to wspólnie przepracować, spróbować o tym rozmawiać. W Sopocie już zaczęliśmy! Z inicjatywą wyszedł Przemek Staroń, psycholog i kulturoznawca, Nauczyciel Roku 2018 z II LO im. Bolesława Chrobrego w Sopocie. Zajęcia w sopockich szkołach podstawowych i średnich już się odbyły. W lutym w Muzeum Sopotu organizujemy cykle wykładów, które poprowadzą fachowcy: psychologowie, socjologowie i medioznawcy."

 

Brak zgody na agresję i język przemocy

Zajęcia we wszystkich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych odbyły się 17 i 18 stycznia. Prowadzili je Przemysław Staroń oraz Bogusława Gontarz i Magdalena Dietrich, psycholożki i trenerki antydyskryminacyjne z Centrum Rozwoju Jump. Jakie są dalsze plany? 

Na początku kwietnia odbędzie się Sopocki Tydzień Praw Człowieka. Do Sopotu przyjadą Eden Stein oraz Wil Seabrook z United for Human Right Organization, którzy przeprowadzą wykłady oraz warsztaty dla uczniów sopockich szkół.

Urząd Miasta Sopotu i Muzeum Sopotu organizują także cykl spotkań poświęconych mowie nienawiści. Poprowadzą je profesjonaliści: psychologowie, publicyści, medioznawcy i politolodzy. Do Sopotu zaproszeni zostali między innymi prof. Michał Bilewicz, dr Magdalena Łużniak-Piecha i prof. Igor Lyubashenko.

 

Jak powiedział na uroczystości Nauczyciela Roku Przemysław Staroń: "Bądźmy wszyscy dla siebie nauczycielami i uczniami". Każdy może wyciągnąć wnioski z mienionych wydarzeń, wprowadzić małe, dobre zmiany w swoim życiu, pomagać innym. Bądźmy odpowiedzialni za nasze myśli, słowa i czyny, bo od nas samych zależy, jak będzie wyglądał świat. 

 

zdj: facebook/ Aleksandra Dulkiewicz - wiceprezydent Gdańska

 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%