Zamknij

Dopłaty do czynszów? To warto o nich wiedzieć

18:14, 28.10.2023 Źródło: Interia.pl / Przygotował Dawid Tłuchowski
Skomentuj Fot. Unsplash Fot. Unsplash

Koalicja Obywatelska oferuje w swoim programie 600 zł dopłaty do czynszu najmu. Nie każdy jednak wie, że podobne rozwiązanie już funkcjonuje.

Obecnie obowiązujące przepisy przewidują dwa rodzaje takich dodatków. Jeden z nich to dodatek mieszkaniowy, przeznaczony dla osób o niskich dochodach.

- Progi są tak skonstruowane, że nie uwzględniają kosztów mieszkaniowych i korzystają z nich przede wszystkim najemcy mieszkań komunalnych i lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych. Do tego one są relatywnie niskie, bo obecnie to kwota około 200 zł - mówi dla Interii Hanna Milewska-Wilk, specjalistka ds. mieszkalnictwa w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów.

Drugi z rodzajów dodatków dotyczy natomiast dopłaty do czynszów najmu. 

- Wystarczy, że samorząd podpisze umowę z firmą zarządzającą czy organizacją władającą danym budynkiem, bo najczęściej nie jest to deweloper, ale zarządca budynku. W tym programie to gmina ustala progi dochodowe uprawniające do takich dopłat - dodaje ekspertka.

Wówczas pieniądze można otrzymywać maksymalnie 10 lat.

Poszerzenie programu czy 600 złotych?

Eksperci obawiają się, że stała dopłata w wysokości 600 złotych mogłaby spowodować gwałtowny wzrost czynszów.

- Powszechne dopłaty do najmu, bez ograniczeń niestety nie są dobre, bo mogą prowadzić do podniesienia stawek najmu - mówi Milewska-Wilk.

Dopłaty, które funkcjonują obecnie działają tak, aby ceny rynkowe czynszów były pod kontrolą gminy. Rozszerzenie obecnie istniejącego systemu, który jest wykorzystywany w niewielkim stopniu, mogłoby zatem być bezpieczniejsze.

Najemcy z wolnego rynku poszkodowani

Osoby wynajmujące mieszkania na prywatnym rynku nie są uprawnione do korzystania z programów. Jest pewne rozwiązanie, które mogłoby pomóc w takich przypadkach - egzekucja prawa dotyczącego najmu.

- W wielu przypadkach prawo nie jest przestrzegane, np. w odniesieniu do skali i trybu podwyżek czynszu. Proszę zauważyć, że w Polsce nie ma żadnej organizacji najemców. Są tylko organizacje chroniące lokatorów przed eksmisją - przekazuje ekspertka.

Ponadto dobrym rozwiązaniem byłoby stworzenie narzędzia, które pozwoli najemcom ocenić, czy płacą za wynajem swojego mieszkania więcej niż średnio w danej okolicy. Dzięki temu mogliby zrozumieć, czy ewentualna podwyżka czynszu jest uzasadniona, biorąc pod uwagę standardowe stawki czynszowe w okolicy.

 

(Źródło: Interia.pl / Przygotował Dawid Tłuchowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%