Zamknij

Branża turystyczna w zapaści? Marszałek Struk apeluje do pomorskich posłów i senatorów o pilną interwencję

12:34, 08.09.2020 P.S Aktualizacja: 13:09, 08.09.2020
Skomentuj Fot. Youtube - Pomorskie.eu Fot. Youtube - Pomorskie.eu
reo

„Branża turystyczna doświadczyła historycznej zapaści. 92 proc. firm branży turystycznej województwa pomorskiego odnotowało znaczący spadek dochodów, 59 proc. firm ma trudności z płynnością finansową” – czytamy w piśmie, które Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk przesłał do posłów i senatorów z Pomorza.

Turystyka w Polsce zapewnia ok. 1,5 mln miejsc pracy i w dużej mierze reprezentowana jest przez mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które bez pomocy rządowej nie poradzą sobie z kryzysem wywołanym epidemią. Przygotowane przez Rząd RP programy pomocowe – tzw. tarcze antykryzysowe – dobiegły końca, nie ochraniając wielu sektorów turystyki.

W tej katastrofalnej sytuacji należy pilnie podjąć szereg działań - bardzo oczekiwanych przez branżę turystyczną - których kompleksowe wdrożenie będzie umożliwiało przetrwanie znaczącej części podmiotów funkcjonujących w tej branży.

Listę takich działań – w sumie 14 konkretnych propozycji – marszałek Struk zawarł w piśmie, które trafiło do posłów i senatorów z naszego regionu.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

 

Lista propozycji:

1. Wznowienie subwencji PFR dla firm ze stratami powyzej 60%.

2. Zwolnienie z ZUS do 30 czerwca 2021 roku dla PKD:

  • 79.  79.12.Z - organizatorzy turystyki, 79.11.A - agenci turystyczni, 79.90A - pilociwycieczek i przewodnicy),
  • 93.19.Z - przewodnicy górscy,
  • 93.29.Z - animatorzy,
  • 82.30.Z - targi, wystawy i kongresy.
  • 49.3 - przewozy autokarowe
  • 55  - obiekty zakwaterowania

3. Tzw. postojowe dostępne dla wymienionych wyżej branż, do 30 czerwca 2021.

4. Przedłużenie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników branży turystycznej przez Powiatowe Urzędy Pracy.

5. Wprowadzenie zasiłku sezonowego (maj — wrzesień) dla osób na umowach zleceniach
przy spadku przychodów o 70 % - pracownicy sezonowi.

6. Stworzenie narzędzi finansowych porównywalnych, równoległych z PFR dla samozatrudnionych i podmiotów niezatrudniających pracowników (brak tego narzędzia likwiduje 60% branży, czyli mikroprzedsiebiorstwa i Jednoosobowa Działalność Gospodarczą, gdyż nie otrzymały one pomocy z PFR.

7. Program PARP "Polityka nowej szansy / Dopłaty do kredyt6w — pomoc dla firm dotkniętych kryzysem / Kredyty płynnosciowe UE dla wszystkich przedsiębiorców (jest tylko dla średnich firm), a potrzebny jest dla mikro i małych przedsiębiorstw).

8. Fundusz Dopłat do Oprocentowania (PARP) — dopłaty do oprocentowania kredytów obrotowych odnawialnych i nieodnawialnych

9. Otworzenie linii kredytowych lub gwarancji de minimis 100% z BGK lub innych instytucji finansowych Panstwa. Banki komercyjne nie udzielają kredytów przy gwarancjach 80% (bo to wciąż za duże ryzyko dla analityków finansowych).

10. Roczne wakacje kredytowe dla kredytów firmowych.

11. Obniżenie na minimum 2 lata VAT na usługi turystyczne z 23 % na 7% i utrzymanie 0% dla turystyki przyjazdowej co uruchomi koniunkturę.

12. Rozważenie możliwości przejęcia leasingów na autokary przez Państwo z karencją 1 roku i spłata tego do roku po zakończeniu leasingu komercyjnego.

13. Stworzenie przez MSZ platformy, na której zamieszczane byłyby aktualne informacje odnośnie stanu zachorowań, procedur obowiązujących w danym państwie oraz przy wjeździe do niego i powrocie z niego do Polski.

14. Otworzenie wszystkich muzeów i podobnych instytucji na zwiedzanie z przewodnikiem.
 

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

QQ

2 3

Co za głupki to minusuja i sie z tego ciesza?
17:58, 08.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%