Zamknij

Z Gdyni do Sopotu - Zlot jachtów z duszą - stalowe i drewniane konstrukcje

10:59, 09.10.2019 | J.F
REKLAMA
Skomentuj
fot. E. Banaszek

Są jedyne w swoim rodzaju i świetnie sprawdzają się w trudnych warunkach pogodowych. 40 drewnianych i stalowych klasycznych jachtów z Polski i Europy będzie można zobaczyć w Gdyni. Jednostki z duszą przypłyną do naszego miasta już w piątek, 11 października. Wszystko w ramach 11. edycji zlotu „Próchno i Rdza”. Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie morska parada. Odbędzie się ona w sobotę, 12 października. Jachty popłyną wzdłuż bulwaru Nadmorskiego i dalej do mola w Sopocie. Przez dwa dni, o wybranych godzinach, mieszkańcy i turyści będą też mogli zwiedzać jednostki biorące udział w zlocie.
 
Te jachty zapisały najwspanialsze karty w historii polskiego żeglarstwa. Teraz mieszkańcy Trójmiasta będą mogli zobaczyć je wszystkie przy jednym nabrzeżu. Zlot „Próchno i Rdza” ma na celu przede wszystkim integrację. Żeglarze spotykają się, żeby wymienić doświadczenia, ale chcą też pokazać piękno klasycznych jednostek i promować kulturę pływania nimi. A to dlatego, że są to niezwykłe jednostki z duszą.

– W zlocie uczestniczą jachty klasyczne o konstrukcjach drewnianych i stalowych. Takie postawiliśmy sobie kryterium, kiedy tworzyliśmy tę imprezę 11 lat temu. Chodziło o to, żeby docenić te jachty, które w dzisiejszych czasach się wypiera. Współczesne laminatowe konstrukcje na pewno są szybsze i bardziej komfortowe. Natomiast te nasze jachty, z których Polska słynęła kilkadziesiąt lat temu eksportując je po różnych krajach Europy, charakteryzują się tym, że są bardzo dzielne i sprawdzają się świetnie w trudnych warunkach pogodowych. Dlatego właśnie ten zlot odbywa się jesienią. Kiedy plastiki zostają już w portach, te jachty wychodzą na wodę i pokazują w pełni swoje walory nie bojąc się ciężkiej pogody i rozfalowanego Bałtyku – mówi kpt. Maciej Sodkiewicz, pomysłodawca i organizator zlotu jachtów z duszą „Próchno i Rdza”.

 

W tym roku miłośnicy żeglarstwa będą mogli zobaczyć 40 jachtów. Połowa z nich jest drewniana, a druga część ma kadłuby ze stali. Jednostki uczestniczące w zlocie najpierw spotkają się na Helu. Stamtąd, w piątek 11 października, przypłyną do gdyńskiej mariny. Ich wpłynięcie jest zaplanowane o godz. 16.00. Zacumują przy falochronie Wschodnim. W tegorocznym zlocie wezmą udział nie tylko jachty z Polski, ale też kilka jednostek zagranicznych.
 
– Wydarzenie bardzo dynamicznie się rozwija. Będziemy mieli nawet jacht pod banderą brytyjską, dwa pod banderą holenderską, a inny płynie do nas z Oslo. W związku z tym nasz zlot zaczyna mieć charakter międzynarodowy, zaczynają się nim interesować inne narody, a tam jest zagłębie różnych ładnych, dopieszczonych i odrestaurowanych klasycznych jachtów – mówi Sodkiewicz.

 W Gdyni pojawią się: „Andromeda”, „Antica”, „Blue Lady”, „Bryza H”, „Copernicus”, „Dunajec”, „Farurej”, „Gwarek”, „Hetman”, „Jagiellonia”, „Karawela II”, „Ladies & Gentalman”, „Legia”, „Mokotów”, „Radogost”, „Roztocze”, „Sharki”, „Smuga cienia”, „Stomil” i  „Tauri”, które będą reprezentować próchno. Natomiast w kategorii rdza zaprezentują się: „Czarny diament”, „Dione”, „Empatia Polska”, „Gedania”, „Helios Hel”, „Hoorn”, „Ina”, „Inatiz”, „Isfuglen”, „Krevetka”, „Luc-Ander”, „Malbork”, „Merkury”, „Mestwin”, „Nashachata II”, „Patagonia”, „Rzeszowiak”, „Sailor z Tczewa”, „Solanus” oraz „Sójka”. Wszyscy chętni będą mogli zobaczyć je z bliska i odkryć, co kryją ich wnętrza. Jachty będą udostępnione do zwiedzania w piątek, 11 października od godz. 17.00 do godz. 19.00 oraz w sobotę, 12 października od godz. 16.00 do godz. 19.00.
 
Sobota to główny dzień zlotu. Uczestnicy rozpoczną go o godz. 11.00 od wykonania wspólnego zdjęcia. Potem załogi będą się przygotowywać do kulminacyjnego punktu programu – parady morskiej. Jachty biorące udział w zlocie popłyną, w samo południe, wzdłuż bulwaru Nadmorskiego, a potem skierują stery na molo w Sopocie. Do gdyńskiej mariny wrócą około godz. 16.00.
 
Zlot zakończy koncert szantowy zespołu Z Dala od Zgiełku, który odbędzie się o godz. 19.00 w hangarze Yacht Klubu Stal. Będzie też rozdanie pamiątkowych tabliczek oraz konkurs przeciągania liny. W niedzielę, 14 października między godz. 9.00 a 12.00, jachty uczestniczące w zlocie będą wypływać z gdyńskiej mariny i wracać do macierzystych przystani.

inf. Magdalena Czernek - Gdynia.pl
 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone