Zamknij

Stocznia Gdańska została Pomnikiem Historii. Czy znajdzie się na liście UNESCO?

16:50, 17.12.2018 | Ewa Podlasińska
REKLAMA
Skomentuj

Z okazji 100 - lecia odzyskania niepodległości, obszar Stoczni Gdańskiej wraz terenem Drogi do Wolności został umieszczony przez prezydenta Andrzeja Dudę jako setny obiekt na liście Pomników Historii.

Nowe, podnoszące prestiż Stoczni Gdańskiej rozporządzenie zostało wręczone przez prezydenta na gali "100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości". Uroczystość odbyła się w gmachu Teatru Narodowego w Warszawie. 

Andrzej Duda określił stocznię mianem symbolu Soidarności i walki o wolność, a więc odrodzenia się Rzeczypospolitej. Według prezydenta, to dzięki demokratycznej walce w niedemokratycznym kraju mamy dziś wolne, suwerenne, niepodległe państwo.
Włączenie  Stoczni Gdańskie j do rejestru Pomników Historycznych otworzyło szansę na zaklasyfikowanie kompleksu do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Nadanie obiektowi formy Pomnika Historycznego jest jedną z pieciu form ochrony zabytków zapisanych w "Ustawie  o ochronie  zabytków i opiece na zabytkami" z 2003 roku. Jak czytamy na stronie  Instytutu  Dziedzictwa Narodowego, "terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju".
 
Miano Pomnika Historii świadczy o podniesieniu prestiżu zabytku, ponieważ nadane zostało przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W dokumencie wykazuje się wyjątkowość zabytku, określa jego granice i oznacza schemat w formie graficznej. 

Zwiększenie rangi obiektu  nie jest jednak równoznaczne z poddaniem go szczególnej pieczy konserwatorkiej. A jednak, w przypadku Stoczni Gdańskiej, włączenie terenu w poczet "Pomników Historii"  oznacza szansę na wpisanie kompleksu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W tej chwili należy jednak skoncentrować się na uchronieniu terenów przez zakusami deweloeperów oraz wypracowaniu porozumienia z konserwatorem zabytków. 

Według wypowiedzi prezesa zarządu Shipyard City Gdańsk, pana Krzysztofa Sobolewskiego, wniosek wpisu do UNESCO musi być przejrzysty, wykazywać plan zarządzania objętego wpisem terenu uzgodnionego z właścicielami gruntów. 

Być może, nadanie stoczni statustu Pomnika Historii stanie się zaczątkiem kolejnego sukcesu.

 

Fot. Narodowy Instytut Dziedzictwa

(Ewa Podlasińska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone