Zamknij

Sopot w roli głównej. Projekt "Ramię w ramię z Bohaterem" Biblioteki Sopockiej

09:27, 02.12.2020 P.S Aktualizacja: 11:51, 03.12.2020
Skomentuj Fot. Jerzy Bartkowski Fot. Jerzy Bartkowski

Biblioteka Sopocka była w 2020 roku beneficjentem aż trzech grantów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach programu „Partnerstwo dla książki” zrealizowała projekt „Ramię w ramię z Bohaterem”, który trwał od czerwca do listopada. Był kontynuacją zeszłorocznej inicjatywy „Pod rękę z Bohaterem”, którą ze względu na ogromne zainteresowanie ze strony sopocian bibliotekarze zdecydowali się kontynuować.

Najważniejsza w projekcie „Ramię w ramię z Bohaterem” była barwna historia Sopotu oraz osoby związane z kurortem reprezentujące różne grupy społeczne: pisarzy, sportowców, Polonię Sopocką, bohaterów walk o niepodległość. Wokół tych postaci odbyły się spotkania autorskie, wykłady, spacery miejskie, warsztaty, gry dla dzieci. Ze względu na sytuację epidemiczną wszystkie wydarzenia odbyły się w formie on-line, a tam gdzie obostrzenia pozwalały na organizację spotkań „na żywo”, w Bibliotece spotykali się sopocianie i goście.

Największą popularnością wśród sopocian i gości cieszyły się spacery miejskie, których przewodnikiem był Tomasz Kot – pasjonat historii oraz życia codziennego Sopotu i całego Trójmiasta, absolwent historii na Uniwersytecie Gdańskim, autor „Spacerownika sopockiego”, którego na co dzień można spotkać w Pracowni Zbiorów Archiwalnych i Regionalnych Biblioteki. W sumie w ramach projektu przeprowadził sześć spacerów, z czego dwa ze względu na sytuację epidemiczną odbyły się on-line.

  • Trasę pierwszego spaceru „Piórem i piórkiem” wytyczyły miejsca związane z życiem i twórczością sopockich pisarzy i rysowników, którzy współtworzyli i współtworzą kulturowy krajobraz miasta i regionu.


     
  • Drugi spacer „Sopocki Montaparnasse” wiódł śladami sopockich artystów, a więc można było zwiedzić miejsca związane z sopocką szkołą i jej twórcami.


    Fot. Jerzy Bartkowski
     
  • Spacer trzeci „Szlakiem Rodła” wspomniał wszystkie miejsca związane z sopocką Polonią, która przed 1939 r. stanowiła zaledwie kilkanaście procent populacji miasta.


     
  • „Szlakiem Inki i innych” to czwarty spacer, który dotyczył miejsc i osób związanych z działalnością patroli dywersyjnych V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.


     
  • Spacer piąty, „Na tropie”, ze względu na obostrzenia odbył się w formie on-line i można znaleźć go na fanpage’u Biblioteki Sopockiej w zakładce „filmy”. Podczas spaceru Tomasz Kot odwiedził i opowiadał o miejscach związanych z przestępstwami, zbrodniami, działalnością tajemniczych organizacji.


     
  • Ostatni spacer, „Tropem mistrzów”, również odbył się w formie on-line i dotyczył obiektów sportowych: Ergo Areny, Sopockiego Klubu Żeglarskiego, Stadionu Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego i obiektów Ogniwa Sopot.

Biblioteka ma bardzo dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy nie zdążyli wziąć udziału w spacerach. Na kanale Spotify Biblioteki można znaleźć audioprzewodnik do każdego spaceru nagrany przez Tomasza Kota. Audioprzewodniki są bezpłatne i można odsłuchiwać je w dowolnym momencie. Bibliotekarze zaprojektowali też mapy spacerów.

Poza spacerami w Sopotece odbyły się spotkania autorskie i wykłady wokół postaci związanych z Sopotem.

Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy przeprowadziła dla dzieci warsztaty komiksowe w formie on-line „Nowa przygoda z Kajko i Kokoszem” oraz wykład dotyczący Christy dla dorosłych.

Dla dzieci w ramach projektu Biblioteka zorganizowała także warsztaty on-line z Agatą Półtorak dotyczące architektury i krajobrazu Sopotu, a panie z Miniteki wystawiły spektakl Teatrzyku Pacynka o Jerzym Haffnerze.

Historia Sopotu była główną bohaterką wykładów i spotkań autorskich z profesorami i doktorami Uniwersytetu Gdańskiego. Biblioteka gościła w swoich progach m.in. Tadeusza Stegnera, Adama Grzybowskiego, Janusza Dargacza, Piotra Niwińskiego, którzy opowiadali o XIX- i XX-wiecznym Sopocie.

Prawie wszystkie wydarzenia zostały przeniesione do sieci i odbyły się w mediach społecznościowych. Na fanpage’ach Biblioteki Sopockiej i Sopoteki w zakładce „filmy” można znaleźć transmisje z wykładów i spotkań oraz warsztatów.

Podczas trwania projektu bibliotekarze prowadzili też bloga poświęconego projektowi. Można tam znaleźć spis wszystkich wydarzeń i krótkie sprawozdania oraz fotorelacje.

Bibliotekarze mają nadzieję, że projekt z Sopotem w roli głównej nie był ostatnim, który przyszło im realizować. We współpracy z Muzeum Sopotu złożyli już do Ministerstwa kolejny wniosek do programu, który pozwoli im zrealizować nowe wydarzenia propagujące wśród sopocian, gości, dzieci i młodzieży wiedzę o naszym pięknym mieście. Czy się uda? Tego dowiemy się w marcu.

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%