Zamknij
REKLAMA

Jak będą budowane trasy rowerowe w Sopocie? Są szczegółowe wytyczne

13:00, 22.02.2021 | P.S
Skomentuj Fot. Fotobank.PL/UMS
REKLAMA

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wydał obszerne opracowanie dotyczące tego, jak powinny być planowane, budowane i zarządzanie trasy rowerowe. Rekomendacje trafią do wszystkich pomorskich powiatów i gmin. Mają być zbiorem dobrych praktyk i rozwiązań w zakresie turystki i mobilności rowerowej. Dzięki nim ma podnieść się standard realizowanej na Pomorzu infrastruktury rowerowej.

Opracowanie „Wytyczne rowerowe. Projektowanie i utrzymane turystycznych tras rowerowych w województwie pomorskim” zostało przygotowane na zlecenie i we współpracy z Departamentem Turystyki UMWP.

Międzynarodowe standardy w budowie pomorskich tras rowerowych

Wytyczne rowerowe powstały po to, aby ułatwić projektowanie tras rowerowych zgodnych z aktualnym stanem prawnym, a jednocześnie wesprzeć budowanie dróg wysokiej jakości, spójnych, bezpiecznych i wygodnych dla użytkowników. Są tam m.in. informacje, jak tworzyć trasy rowerowe w różnym terenie m.in. na obszarach leśnych, wałach przeciwpowodziowych czy dawnych nasypach kolejowych. Ponadto jak projektować parkingi rowerowe, węzły komunikacyjne (bike & ride). Dokument zawiera też szczegółowe wytyczne dotyczące infrastruktury, jak nawierzchnia, szerokość i prawidłowe oznakowanie.

– Wierzymy, że stosowanie zawartych w dokumencie zasad pozytywnie wpłynie na zachowanie optymalnego standardu budowy tras i szlaków rowerowych w naszym regionie – mówi Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystyki UMWP. – Przy opracowaniu wytycznych uwzględniliśmy dobre praktyki i doświadczenia krajowe oraz międzynarodowe. To m.in. standardy Euro Velo opracowane przez Europejską Federację Cyklistów, holenderskiej organizacji nowoczesnego transportu CROW czy brytyjskiej organizacji National Cycle Network – opowiada Marta Chełkowska.

Rekomendacje dotyczą zarówno turystyki rowerowej, jak i zasad mobilności aktywnej, ważnej np. dla osób na co dzień korzystających z roweru jako środka transportu do szkoły, pracy czy na zakupy. Dodatkowo opracowanie uwzględnia problematykę ochrony środowiska i krajobrazu.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Pomorskie.eu
Autor: Aleksandra Chalińska

[ZT]7649[/ZT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%