Zamknij
REKLAMA

Sopocki klub otwarty pomimo obostrzeń? Wyroku nie będzie

08:38, 22.02.2021 | P.S
Skomentuj Adobe stok / zdjęcie poglądowe
REKLAMA

Patryk Wachowiec, prawnik związany z Forum Obywatelskiego Rozwoju, ujawnił postanowienie Sądu Rejonowego w Sopocie w sprawie managerki klubu, o ukaranie której wnioskowała policja. Dyskoteka działała wbrew ograniczeniom, nakazom i zakazom wydanym w rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 sierpnia 2020 roku. Zdaniem sędziów organizacja imprezy, jaka odbyła się w nocy z 7 na 8 listopada, nie wypełniała znamion wykroczenia. Z tego powodu sąd odstąpił od wszczęcia postępowania.

O postanowieniu Sądu Rejonowego w Sopocie jako pierwsza w mediach informowała dziennikarka Dominika Sitnicka z redakcji OKO.press. Powołując się na orzeczenie opublikowane przez Patryka Wachowca, przedstawicielka redakcji przekonywała, że wyroku nie będzie, bo "zakaz działalności jest bublem".

Przypomnijmy, że do interwencji sopockiej policji w związku z działalnością klubu doszło 8 listopada około godziny 3 nad ranem.

"Po otrzymaniu zgłoszenia, że w jednym z lokali jest głośna impreza, sopoccy kryminalni weszli do tego lokalu i go skontrolowali. Okazało się, że w środku kilkadziesiąt osób tańczyło na parkiecie przy włączonej muzyce, nie było zachowanego dystansu i osoby nie miały zasłoniętych twarzy" - podała Komenda Miejska Policji w Sopocie w komunikacie prasowym. "W tej sprawie sopoccy policjanci prowadzą już czynności w kierunku przestępstwa sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób. Ponadto o rażących naruszeniach w lokalu mundurowi powiadomili również sanepid, który może nałożyć karę w wysokości do 30 tys. zł".

Wniosek o ukaranie managerki klubu został złożony 28 grudnia ubiegłego roku. Choć na decyzję sądu w tej sprawie nie trzeba było długo czekać, ta bowiem została ogłoszona już po 11 dniach, to treść postanowienia została przedstawiona opinii publicznej dopiero w niedzielę, 21 lutego.

Ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju Patryk Wachowiec przedstawił pismo z decyzją wydaną przez sędzię Annę Ledandowską za pośrednictwem serwisu Twitter.

Do sprawy odniósł się także gdański adwokat Dawid Suszyński.

– Wprowadzenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej w postaci organizowania dyskotek jest ograniczeniem wolności działalności gospodarczej. Z kolei ograniczenie wolności działalności gospodarczej dopuszczalne jest tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny (...). Sąd odmówił zastosowania sprzecznego z Konstytucją przepisu rangi podustawowej – wyjaśniał prawnik.  – Widzimy tym samym, iż w sprawach związanych z zakazem działalności gospodarczej tworzy się pomyślna dla przedsiębiorców linia orzecznicza. Miejmy nadzieję, że w kolejnych sprawach sądy również będą korzystały z uprawnień, jakie daje im Konstytucja i masowo będą odmawiać stosowania sprzecznych z nią przepisów rozporządzenia.

Źródła:

  • Dominika Sitnicka, Sopocka dyskoteka otworzyła się w pandemii. Kary nie będzie, bo zakaz działalności jest bublem, online: oko.press/sopocka-dyskoteka-otworzyla-sie-w-pandemii-kary-nie-bedzie-bo-zakaz-dzialalnosci-jest-bublem/
  • Komenda Miejska Policji w Sopocie, UJAWNIONA DYSKOTEKA I UKARANI MANDATAMI ZA NARUSZENIE OBOSTRZEŃ – POLICYJNE DZIAŁANIA NA RZECZ WALKI Z COVID-19, online: sopot.policja.gov.pl/m12/informacje/wiadomosci/94936,Ujawniona-dyskoteka-i-ukarani-mandatami-za-naruszenie-obostrzen-Policyjne-dziala.html
  • Twitter - Patryk Wachowiec
  • Facebook - Kancelaria Adwokacka Adwokat Dawid Suszyński
(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%