Zamknij
REKLAMA

Mieszkanka Sopotu straciła kilka tysięcy złotych! Policja ostrzega przed fałszywymi systemami płatności

09:18, 13.01.2021 | P.S
Skomentuj pixaby / pogladowe
REKLAMA

W ostatnich dniach sopoccy policjanci zostali powiadomieni o kilku oszustwach, gdzie sprawcy komunikują się za pomocą WhatsApp i w wiadomościach przesłanych do osób sprzedających przedmioty na platformie OLX informują o chęci kupna oraz wysyłają link do fałszywego serwisu płatności. Sprzedający po podaniu danych wrażliwych karty płatniczej tracą pieniądze z kont.

W weekend pewna mieszkanka Sopotu poinformowała policjantów, że w serwisie ogłoszeniowym wystawiła na sprzedaż przedmiot za kilkadziesiąt złotych. Osoba zainteresowana jego kupnem nawiązała z nią kontakt za pomocą komunikatora internetowego. W rozmowie przekazała też sprzedającej, że chciałaby zapłacić poprzez serwis ogłoszeniowy i wyjaśniła jej na czym to polega, jednocześnie wysyłając link do serwisu płatności, w który trzeba wejść i wypełnić formularz. Niczego nie podejrzewająca sopocianka weszła w ten link. Przekonana, że jest na stronie serwisu, w którym wystawiła przedmiot, wykonywała krok po kroku wszystkie polecenia. Wpisywała też dane wrażliwe dotyczące swojej karty płatniczej i zatwierdzała. W pewnym momencie dostała też informację, że za chwilę dostanie sms-a z kodem i aby połączyć swoją kartę płatniczą z serwisem płatniczym musi wpisać ten kod. Sopocianka do końca wypełniała całą procedurę, aż pojawiła się informacja, że jej karta nie została poprawnie zweryfikowana. Powtórzyła ona całą procedurę, a gdy ponownie nie udało się dokończyć procedury weszła na swoje konto bankowe i zauważyła, że z jej konta zniknęło kilka tysięcy złotych. Dopiero wtedy mieszkanka Sopotu zorientowała się, że link, na który weszła, przekierował ją na fałszywą stronę serwisu płatności i o całym oszustwie powiadomiła sopockich policjantów. Ponadto podczas zgłaszania zawiadomienia w Komendzie Miejskiej Policji w Sopocie pokrzywdzona dopiero zauważyła, że otrzymana wiadomość sms z kodem jest bez polskich znaków. W podobny sposób zostały oszukane dwie inne osoby, które o całej sytuacji również powiadomiły sopockich policjantów.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie korzystajcie nigdy z linków, które przychodzą w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. Sprawdzajmy zawsze, czy witryna jest bezpieczna. Jeśli korzystamy z kodów autoryzacyjnych przesłanych SMS-em przez bank lub inne instytucje sprawdzajmy zawsze, czy zawiera polskie znaki. Zanim przekażecie dane wrażliwe swojej karty bankowej i zlecicie jakąś transakcję zastanówcie się, czy w ten sposób nie przekazujecie danym obcym osobom, które mogą je wykorzystać. To może nas uratować przed utratą pieniędzy.

Gdy korzystamy z portali aukcyjnych miejmy ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów i rozliczajmy się bezpośrednio przez dany portal. Unikajmy bezpośrednich transakcji. Uważajmy na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Przeczytajmy instrukcję płatności z OLX. Pamiętajmy, że oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego - tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracajmy uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zobaczmy poradnik OLX

Nawet na oficjalnym blogu olx możemy przeczytać: "Pamiętaj, że OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu, czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przez Ciebie przedmiot. Jedyną stroną, do której przekierujemy Cię podczas finalizacji Płatności OLX, jest Dotpay - za jej pośrednictwem realizowana jest wpłata".

Komenda Miejska Policji w Sopocie

[ALERT]1610452001752[/ALERT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz