Zamknij
REKLAMA

Sopocka Policja: "W minionym roku odnotowano znaczący spadek liczby wypadków i kolizji"

21:00, 11.01.2021 | P.S
Skomentuj Fot. Komenda Miejska Policji w Sopocie
REKLAMA

Sopoccy policjanci ruchu drogowego podsumowali wyniki osiągnięte w 2020 roku. Oprócz wyzwań w obszarze bezpieczeństwa na drodze miniony rok nałożył na nich także dodatkowe obowiązki związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Dla naszego wspólnego bezpieczeństwa policjanci drogówki sprawdzali, jak mieszkańcy i osoby przemieszczające się ulicami Sopotu stosują się do wprowadzonych ograniczeń oraz reagowali wobec tych, którzy nie stosowali się do tych restrykcji. Pomimo dodatkowych działań związanych z walką z covid-19 sopoccy funkcjonariusze ruchu drogowego każdego dnia byli obecni na drodze, prowadzili działania i czuwali nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu drogowego.

W porównaniu do 2019 roku policjanci drogówki z sopockiej komendy odnotowali znaczący spadek kolizji drogowych i wypadków drogowych. W 2020 roku odnotowano 434 kolizji na ulicach Sopotu, natomiast w 2019 roku tych kolizji było 654. W 2020 roku funkcjonariusze pracowali również na miejscu 23 wypadków drogowych, w których 1 osoba zginęła, a 32 osoby zostały ranne. Analogicznie w roku wcześniejszym policjanci odnotowali 32 wypadki drogowe, w których 2 osoby zginęły, a 37 zostało rannych. Z każdym takim wypadkiem wiąże się ludzki dramat, dlatego Policja podejmuje różnego rodzaju działania, aby te liczby ograniczyć. W ich realizację zaangażowane są zarówno patrole ruchu drogowego jak i prewencji.

W okresie od 20 marca 2020 roku, w związku z zakażeniami wirusem SARS-Co V-2 trwa stan epidemii ogłoszony na terenie całego kraju. Zastosowane ograniczenia w przemieszczaniu się miały istotny wpływ na okresowe zmniejszenie natężenia ruchu na drogach. Niestety niektórzy uczestnicy ruchu drogowego zapomnieli, że oprócz przestrzegania uregulowań prawnych związanych z walką z koronawirusem, nadal mają obowiązek przestrzegania zasad w ruchu drogowym. Policjanci ruchu drogowego odnotowali w 2020 roku blisko 8,5 tys. wykroczeń drogowych. Jedną z kwestii, na którą szczególnie zwracano uwagę, była prędkość kierujących pojazdami, zwłaszcza że o tym problemie także mieszkańcy Sopotu informowali policjantów za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W minionym roku w trakcie prowadzonych działań policjanci drogówki zatrzymali na ulicach Sopotu 230 kierowców, którzy jechali z prędkością o ponad 50 km/h większą niż wynosiła w danym miejscu. Zgodnie z przepisami, za rażące przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym tracili oni uprawnienia do kierowania na 3 miesiące.

Każdego dnia prowadząc działania na drodze policjanci promowali też właściwe zachowania oraz uświadamiali na zagrożenia wynikające m.in. ze wspomnianej wcześniej nadmiernej prędkości oraz jazdy pod wpływem narkotyków i alkoholu. W 2020 roku funkcjonariusze drogówki zatrzymali 75 osób, które w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków kierowały pojazdami. Mundurowi udaremnili dalszą jazdę także 25 kierującym pojazdami w stanie po użyciu alkoholu oraz 30 rowerzystom, którzy pod wpływem alkoholu jechali rowerem.

W 2020 roku policjanci drogówki wyeliminowali z ruchu również 13 kierowców, którzy z sądowym zakazem kierowania pojazdami jechali autem oraz 15 kierujących, którzy wsiedli za kierownicę auta pomimo wydania decyzji o cofnięciu im uprawnień do kierowania. W trakcie prowadzonych działań funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali również 3 kierowców, którzy nie zatrzymali się do kontroli drogowej i uciekali przed mundurowymi. Ponadto zatrzymano 22 poszukiwane osoby.

Czuwając nad bezpieczeństwem na drodze sopoccy policjanci ruchu drogowego sprawdzali też stan techniczny pojazdów i w 2020 roku zatrzymali 347 dowodów rejestracyjnych pojazdów, z czego 240 była za brak ważnych badań technicznych.

Przed sopockimi policjantami 2021 rok, a wraz z nim realizacja działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i turystom oraz dalsza służba na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W nowym 2021 roku życzymy wszystkim użytkownikom dróg bezpiecznych podróży. Apelujemy też o rozwagę i życzliwość w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego.

Komenda Miejska Policji w Sopocie

[ZT]7094[/ZT]

[ALERT]1610363256707[/ALERT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz