Zamknij

Brat słynnego filozofa z wizytą w Sopocie. Sopockie spotkanie z Kazimierzem Tischnerem

09:43, 24.01.2020 P.S Aktualizacja: 10:32, 24.01.2020
Skomentuj Fot. Youtube - WG MEDIA 10 Kazimierz Tischner Fot. Youtube - WG MEDIA 10 Kazimierz Tischner
reo

Kiedy: piątek, 24 stycznia, godz. 17:00.

Gdzie: Biblioteka Sopocka Filia 7 "Broadway", ul. Oskara Kolberga 9.

Ks. prof. Józef Tischner we wspomnieniach najmłodszego brata – Kazimierza Tischnera. Opowieść po góralsku o przyjaźni, rodzinie, książkach księdza prof. Józefa Tischnera.

Kazimierz Tischner, dbając o spuściznę filozoficzną ks. prof. Józefa Tischnera oraz wypełniając ostatnią wolę zmarłego, w 2002 r. założył Stowarzyszenie „Drogami Tischnera” (ma swoją siedzibę w Łopusznej) i Rodzinę Szkół Tischnerowskich im. Ks. Prof. Józefa Tischnera. Realizuje obecnie szereg działań integrujących młodzież, nauczycieli i wychowawców. Współpracuje z 38 szkołami w całej Polsce.

W 2017 r. Stowarzyszenie „Drogami Tischnera” otrzymało Europejską Nagrodę Obywatelską, przyznawaną (od 2008 r.) w postaci medalu honorowego przez Parlament Europejski. Nagrodę przyznano za „wieloletnią działalność na rzecz lepszego wzajemnego zrozumienia i głębszej integracji między obywatelami państw członkowskich UE oraz za długoterminową ponadgraniczną współpracę kulturalną i działania odzwierciedlające wartości zapisane w Karcie Praw Człowieka”.

Pełną ciepła i humoru opowieść o życiu i działalności swojego brata, pan Kazimierz przeplata archiwalnymi filmami.

Podczas spotkania będzie można nabyć książki ks. prof. Józefa Tischnera, w tym również najnowszą z nich pt. „Mądrość człowieka gór”.

Ks. Prof. Józef Tischner (1931-2000) – kapłan katolicki, filozof, publicysta. Profesor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, współzałożyciel wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku. Kapelan Związku Podhalan. Kawaler Orderu Orła Białego.

 

Mawiał o sobie – „czasami się śmieję, że najpierw jestem człowiekiem, potem filozofem, potem długo, długo nic, a dopiero potem księdzem”. Tak naprawdę był ważny dla wielu ludzi w każdym z tych wcieleń: budził zaufanie jako człowiek, inspirował jako filozof, uczył dojrzałej wiary jako kapłan. Był człowiekiem swojego czasu: nie uciekał od aktualnych problemów, ale próbował pomóc rodakom przejść przez kolejne zakręty historii. Zostanie zapamiętany jako nauczyciel wolności, solidarności i nadziei.

 

Ks. prof. Józef Tischner był zawsze mocno związany z górami. Cała jego filozofia była przepełniona mądrością ludzi gór. Miał zwyczaj mawiać, że jeśli nie da się czegoś przełożyć na góralski, to znaczy, że w ogóle nie warto się tym zajmować.

[ZT]3642[/ZT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%