Zamknij

Opinia sopocian ma znaczenie. Na co pozwalają inicjatywy obywatelskie?

18:00, 14.11.2019 P.S Aktualizacja: 19:48, 14.11.2019
Skomentuj

W zeszłorocznym rankingu Fundacji Schumana Sopot został ogłoszony najbardziej obywatelskim miastem w Polsce. Dowodów na to, że sopocianie faktycznie chcą decydować o tym, jak będzie funkcjonowało ich miasto znajdziemy wiele. Ponad 350 organizacji pozarządowych z siedzibą w naszym mieście czy niezmiennie wysoka frekwencja w trakcie wyborów to tylko niektóre przykłady. Każdego roku mieszkańcy biorą również udział w głosowaniu nad Budżetem Obywatelskim, jednak warto wiedzieć, że prawo pozwala nam na znacznie więcej.

Angażujemy się w wybory europejskie, krajowe i lokalne, działamy w fundacjach i stowarzyszeniach, debatujemy nad samorządnością, wspieramy akcje charytatywne i działania ekologiczne. Co jednak jeśli chcemy zabrać głos w ważnej dla nas sprawie? Co jeśli wspólnota zamieszkująca daną dzielnicę boryka się z problemem, który od miesięcy czy lat nie doczekał się rozwiązania?

Wyjść z takiej sytuacji mamy kilka. Z jednej strony możemy kontaktować się z radnymi różnych ugrupowań, korzystając z ich dyżurów (sprawdź), w trakcie których powinni być dostępni dla mieszkańców. Z drugiej jednak strony sopocianie dysponują także prawem do tego, żeby samodzielnie zadbać o swoje sprawy w sposób bezpośredni - o ile tylko podnoszona kwestia uzyska poparcie wśród sąsiadów, społeczności osiedla czy dzielnicy.

Co możemy zrobić?

Zależnie od tego w jakiej sprawie zwracamy się do władz, mamy do dyspozycji cztery rodzaje działań, które możemy podjąć:

  • złożenie petycji,
  • zwołanie posiedzenia komisji Rady Miasta,
  • wystąpienie z inicjatywą uchwałodawczą,
  • organizacja referendum.

Petycja

Prawo do składania petycji gwarantuje nam zarówno konstytucja, jak i ustawa z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach. 

"Każdy ma prawo składać petycje, wnioski i skargi w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą do organów władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznych w związku z wykonywanymi przez nie zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej. Tryb rozpatrywania petycji, wniosków i skarg określa ustawa" - czytamy w konstytucji (art. 63).

Petycja jest pismem, w którym możemy wyrazić swoje żądanie, postulować wprowadzenia zmian prawnych bądź upomnieć się o rozstrzygnięcie w sprawie ważnej dla danej zbiorowości. Co istotne, przedstawiciele władz mają obowiązek udostępnienia złożonej petycji w Biuletynie Informacji Publicznej, a także publicznego udostępnienia udzielonej odpowiedzi. Petycje najczęściej kierowane są do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, Przewodniczącego Rady Miasta Sopotu bądź Prezydenta Miasta.

Obecnie członkami Komisji Skarg, Wniosków i Petycji są:

  • Piotr Kurdziel - przewodniczący
  • Wojciech Fułek - wiceprzewodniczący
  • Jan Karasowski
  • Anna Łukasiak
  • Marcin Stefański.

Zwołanie posiedzenia komisji Rady Miasta

Niewiele osób wie o tym, że mieszkańcy mają możliwość inicjowania posiedzeń komisji Rady Miasta. Jak czytamy w Statucie Miasta Sopotu:

§ 35, pkt. 3 Przewodniczący komisji jest zobowiązany:

2. zwołać posiedzenie komisji na wniosek grupy co najmniej 50 mieszkańców, posiadających czynne prawo wyborcze do Rady Miasta Sopotu, w ciągu 14 dni od złożenia wniosku.

Oznacza to, że przy poparciu rodziny, najbliższych przyjaciół, sąsiadów i znajomych możemy poruszyć problemy miasta w dyskusji z radnymi. To zaś rodzi nadzieję na to, że przedstawiciele władz pochylą się nad danym ważnym dla nas zagadnieniem.

Wniosek powinien zawierać:

  • opis sprawy, której ma dotyczyć posiedzenie komisji,
  • listę osób upoważnionych do kontaktów w imieniu wnioskodawców,
  • listę osób popierających wniosek (a także ich imiona, nazwiska, PESEL, podpisy oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych).

Ponadto wniosek może zawierać propozycję uchwał komisji, które poddaje się pod głosowanie w trakcie posiedzenia.

Inicjatywa uchwałodawcza

Mieszkańcom Sopotu, którzy dysponują pełnią praw wyborczych, przysługuje również możliwość składania propozycji uchwał. Aby zgłosić swój projekt pod głosowanie Rady Miasta konieczne jest uzyskanie poparcia grupy co najmniej 300 mieszkańców.

Aby wystąpić z propozycją należy zorganizować komitet inicjatywy uchwałodawczej. W jego skład powinna wchodzić grupa 5-10 mieszkańców, którzy będą zobowiązani do zbierania podpisów. Członkowie komitetu zobowiązani są przedstawić oświadczenia o swoim członkostwie wraz z imieniem, nazwiskiem, adresem zamieszkania i nr PESEL.

Wniosek należy złożyć przed Przewodniczącym Rady Miasta. Członkowie komitetu są przy tym zobowiązani załączyć do niego:

  • przedmiot uchwały,
  • podstawę prawną (tu pomocne mogą się okazać bezpłatne konsultacje prawne organizowane przez miasto),
  • regulację sprawy będącej uchwałą,
  • źródła finansowania realizacji uchwały,
  • określenie organu wykonawczego uchwały,
  • termin wejścia w życie uchwały,
  • cel oraz przewidywane skutki jej wprowadzenia. 

Projekt uchwały powinien być wyłożony do wglądu przy zbieraniu podpisów. Należy również pamiętać o tym by uchwała nie dotyczyła spraw, w których zgodnie z prawem inicjatywa uchwałodawcza przysługuje wyłącznie Prezydentowi Miasta.

Referendum

Aby zorganizować referendum wnioskodawcy muszą uzyskać poparcie co najmniej 10% osób, które mieszkają w Sopocie i posiadają prawo do głosowania. W 2017 r. liczba osób uprawnionych do oddania głosu wynosiła 28 917 osób. Oznacza to, że dla zorganizowania referendum konieczne było uzyskanie poparcia co najmniej 2892 osób (wg informacji z BIP).

Mieszkańcy w referendum wyrażają swoją wolę:

  • w sprawie odwołania organu stanowiącego tej jednostki,
  • co do sposobu rozstrzygania sprawy dotyczącej tej wspólnoty, mieszczącej się w zakresie zadań i kompetencji organów danej jednostki,
  • w innych istotnych sprawach, dotyczących społecznych, gospodarczych lub kulturowych więzi łączących tę wspólnotę.

Ponadto uchwałapowinna zawierać pytania, termin przeprowadzenia referendum.,wzór karty do głosowania,, a także kalendarz czynności związanych z jego przeprowadzeniem.

Składanie petycji, podejmowanie inicjatywy uchwałodawczej, wnioskowanie o przeprowadzenie referendum bądź zwołanie komisji Rady Miasta nie wyczerpują jednak zakresu działań obywatelskich, których mogą się podejmować mieszkańcy.

Konsultacje społeczne

Choć zazwyczaj spotykamy się z sytuacją, w której to Prezydent Miasta inicjuje konsultacje społeczne, zdarza się też, że z podobną inicjatywą wychodzą organizacje pozarządowe. Udział w dyskusji nad postulowanymi projektami może mieć niemałe znaczenie dla kształtowania prawa miejscowego.

Przypomnijmy, że z tego typu sytuacją mieliśmy do czynienia choćby wtedy, gdy dyskutowano nad tym, jak powinien być zagospodarowany park przy rezydencji Herbstów. Na podobnej zasadzie co roku przeprowadzane są również konsultacje dotyczące Budżetu Obywatelskiego.

[ZT]3247[/ZT]

 

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%