Zamknij

Czy wiesz, co się dzieje ze "zużytym" mydłem z sopockich hoteli?

14:00, 15.08.2023 . Aktualizacja: 22:24, 15.08.2023
Skomentuj

Co się dzieje z mydłem pozostawianym przez gości w pokojach hotelowych? Jak się okazuje, zazwyczaj ląduje ono w śmieciach. Nie jest to rozwiązanie ani ekologiczne, ani ekonomiczne. Nie w pełni wykorzystane kostki, po odpowiednim przetworzeniu, mogłoby bowiem stanowić materiał, z którego dałoby się przygotować nowy produkt. Jak poinformował w ostatnim czasie Business Insider, działalnością tego typu zajmuje się firma Resoap Project założona przez Jarosława Kędronia, krakowskiego chemika. Wśród hoteli, które zaangażowały się w projekt, nie brakuje również tych działających w Sopocie.

Pozostałości mydełek w kostce mogą być przeznaczone do recyclingu. Dzięki temu zyskują one drugie życie, służąc m.in. osobom potrzebującym. Na wdrożenie takiego rozwiązanie w trójmiejskim kurorcie zdecydowały się dotychczas trzy duże hotele. Oprócz tego Resoap Project współpracuje również z dziewięcioma innymi hotelami z całej Polski.

Pionierem pod tym względem w Sopocie okazał się Sopot Marriott Resort&Spa, który nawiązał współpracę z Resoap Project już na początku 2022 roku. Na podobny krok zdecydował się także Sheraton Sopot Hotel oraz w ostatnim czasie Sofitel Grand Sopot.

- Z wielkim entuzjazmem pragniemy poinformować Was o kolejnym partnerze dołączającym do naszego wyjątkowego projektu! Sofitel Grand Sopot jako pierwszy w Polsce hotel sieci Accor w dniu 1 czerwca rozpoczął zbiórkę pozostawionych przez swoich gości mydełek - informował Resoap Project w mediach społecznościowych.

O szczegółach funkcjonowania firmy Resoap Project opowiedziała dziennikarka Business Insidera Anna Anagnostopulu w swoim artykule "Czy wiesz, co dzieje się ze zużytym hotelowym mydłem? W Polsce zajmuje się nim jeden człowiek", który ukazał się w sieci w ostatnią niedzielę.

Jak czytamy w internetowej publikacji, Resoap Project zbiera mydło z hoteli, a następnie przetwarza je na nowe kostki. Proces recyklingu mydła jest prosty i ekologiczny. Mydło najpierw jest suszone, a następnie podlega ono oczyszczaniu. Z kostek zdejmowana jest wierzchnia warstwa zabrudzeń, następnie są one dezynfekowane i rozdrabniane, aby na koniec uformować z nich nowe bloki, opatrzone logiem Resoap Project. Te są z kolei przekazywane do osób potrzebujących, w tym m.in. z krajów takich jak Kamerun oraz Republika Środkowo Afrykańska.

Projekt "Resoap" to doskonały przykład tego, jak z wykorzystaniem kreatywności i zaangażowania można wdrożyć innowacyjne rozwiązania w dziedzinie ochrony środowiska. Jak oceniacie tego typu działania? Co jeszcze hotele mogą zrobić, aby ich funkcjonowanie było bardziej przyjazne dla środowiska? Swoimi pomysłami koniecznie podzielcie się w komentarzach.

[ZT]18220[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

racjonalizatorracjonalizator

2 0

Można iść dalej i pozamykać obiegi wody w kurortach i utylizować tylko suche odpady. 22:36, 15.08.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%