Zamknij

Na sygnale albo wcale! Jak sopocka Straż Pożarna wspiera WOŚP?

08:48, 11.01.2019 | J.F
REKLAMA
Skomentuj

Czy Straż Pożarna wspiera WOŚP?

Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej komentuje, że zazwyczaj na aukcje WOŚP przekazywane są różnego rodzaju przedmioty, jednak - czy i który oddział Straży Pożarnej będzie wspierał inne działania na rzecz Wielkiej Orkiestry, to zależy od danej jednostki. Nie ma z góry narzuconych zasad działania w tym względzie. Mimo tego, że nie prowadzi się żadnych statystyk czy kontroli, to z obserwacji wynika, że do akcji najchętniej przyłączają się strażacy-ochotnicy. A jak jest ze strażakami z Państwowej Straży Pożarnej? To zależy. Na przykład, dwa lata temu w Białymstoku komendant odwołał pokazy ratownicze, ze względu na "złą pogodę" i zarządził pozostanie w pełnej gotowości w jednostce. Czy był to faktyczny powód? Nie wiadomo, ponieważ udział w WOŚP jest dowolny, wiele zależy od prywatnych przekonań. 

Chętni do pomocy

Fundacja Jurka Owsiaka podaje, że w działania Orkiestry zaangażowanych jest blisko 500 jednostek straży ochotniczej. 

Finał WOŚP wspierają ochotnicze straże pożarne, które podlegają samorządom, a nie ministrowi spraw wewnętrznych i administracji. Jak wynika z danych fundacji Jurka Owsiaka, w różne działania Orkiestry włącza się ponad 500 jednostek ochotniczej straży pożarnej. OSP Komadzyn organizuje pokazy ratownictwa, wystawy sprzętu gaśniczego i zabezpiecza koncerty. Ochotnicy z Gryfina pomagają w sztabie WOŚP i organizują szkolenia z pierwszej pomocy. Podobne pokazy organizuje wiele jednostek w całej Polsce.

Sopoccy strażacy - zawsze gotowi do akcji! 

"Jednostki KM PSP Sopot wielokrotnie brały udział i wspierały organizację WOŚP, podaje Rzecznik Prasowy Komendy Miejskiej - mł. kpt. Janusz Gawlak. Zdarzało się również, że w Sopocie nie było zorganizowanego sztabu, a pomimo to udostępnialiśmy nasze wozy do obejrzenia i wolontariusze mogli zbierać w tym czasie datki na rzecz WOŚP. Natomiast od kilku już lat, w finałowym dniu akcji bezpośredni udział bierze jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Sopocie. Wynika to z każdorazowych uzgodnień z organizatorami podczas których omawiamy zakres naszego udziału. Zazwyczaj wystarczająca jest obecność jednego wozu ze strażakami OSP,  niemniej jednak na prośbę organizatorów użyczamy również do pokazu sprzętu np. namiot z nagrzewnicą itp."

 

Serduszko - z wzajemnością 

264 urządzenia i elementy wyposażenia, za łączną sumę 1,5 mln złotych, zostały przekazane przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w darze dla 178 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. 

Specjalistyczny sprzęt, taki jak agregaty prądotwórcze, motopompy szlamowe czy pilarki spalinowe, został przekazany jednostkom, które uczestniczyły w akcjach ratowania życia i mienia oraz usuwania zniszczeń na terenach dotkniętych przez sierpniowe nawałnice. Do jednostek w całej Polsce trafił sprzęt ratowniczy – zestawy ratownicze PSP R1, fantomy, deski ortopedyczne czy defibrylatory. 

- Strażakom za ich odwagę i poświęcenie należy się ogromny szacunek, a strażakom ochotnikom szczególnie, bo działają całkowicie oddolnie i społecznie, a to często oni właśnie jako pierwsi trafiają na miejsce, gdzie ktoś pilnie potrzebuje ich pomocy – powiedział Jurek Owsiak, Prezes Zarządu WOŚP 

 

Źródło/ Strona WOŚP

zdj: google maps

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (1)

AgaAga

0 0

Gdzie w Sopocie znajduje się OSP? (proszę nie mylić z PSP) 13:21, 11.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone