Zamknij

Sopockie tężnie - ile ich jest i gdzie się znajdują?

09:25, 28.05.2023 . Aktualizacja: 17:32, 21.02.2024
Skomentuj

Sopot, popularny trójmiejski kurort, od jakiegoś czasu znany jest nie tylko z pięknej plaży i słynnego molo, ale także z tężni solankowych. Tężnie to nie tylko atrakcja turystyczna, ale również miejsce, które przynosi liczne korzyści zdrowotne. Jednak czy wiesz, ile tężni znajduje się w Sopocie i gdzie dokładnie można je znaleźć? W tym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu bliżej.

Czym jest tężnia solankowa?

Tężnia solankowa jest specjalnym obiektem, w którym wykorzystuje się właściwości solanki do celów leczniczych i relaksacyjnych. Solanka to naturalne roztwory soli, które zawierają wiele cennych minerałów i mikroelementów, takich jak jod, brom, magnez czy potas. Właśnie te składniki sprawiają, że inhalacja powietrzem nasyconym solanką ma korzystny wpływ na zdrowie.

Tężnie solankowe cieszą się popularnością w wielu uzdrowiskach. Sopot, będący jednym z najważniejszych polskich kurortów, od jakiegoś czasu posiada również swoje własne tężnie solankowe, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów poszukujących zdrowia i relaksu. Znajdują się one w aż trzech różnych miejscach.

Ośrodek Żeglarski Sopot 34

[FOTO]

(Gdzie: ul. Bitwy pod Płowcami 55)

Najstarsza sopocka tężnia solankowa została otwarta w 2018 roku i mieści się na terenie Ośrodka Żeglarskiego Sopot 34. Miejsce to położone jest w samym sercu kurortu, przy plaży, zaledwie 500 metrów od centrum uzdrowiska. Przez to, że tężnia jest nieco schowana wiele osób nie wie o jej istnieniu i to pomimo tego, że działa już od blisko sześciu lat. Obiekt uzdrowiskowy niewątpliwie robi wrażenie swoimi gabarytami. Jest wysoki jest na prawie 4 metry i liczy 2,5 metra średnicy. Nie ulega wątpliwości, że budowa tężni była ogromnym przedsięwzięciem. Jest koszt wyniósł aż 150 tys. zł. 

- Pierwotnie zamiast tężni miał powstać grzybek inhalacyjny, ale ostatecznie zdecydowałem się na tężnię – pierwszą w Sopocie, bo jest bardziej reprezentacyjna i doskonale wpisuje się w działalność naszego ośrodka, jak i w cały Sopot kurortowy - mówił Piotr Orlikowski, właściciel Ośrodka Sopot 34, w 2018 roku w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim.

Tężnie są bezpłatnie dostępne dla wszystkich odwiedzających, zarówno dla mieszkańców miasta, jak i turystów. Oznacza to, że każdy z nas, kiedy tylko będzie miał taką ochotę, może spróbować inhalacji leczniczą mgiełką!

Sopockie Błonia

(Gdzie: Róg ul. Polnej i Bitwy pod Płowcami)

Tężnia na Sopockich Błoniach została oddana do użytku na przełomie marca i kwietnia, jednak dopiero w ostatnim czasie pogoda zaczęła sprzyjać korzystaniu z jej uroków. Obiekt mieści się nieopodal ulicy Polnej i Bitwy pod Płowcami i stanowi doskonały przystanek podczas wiosennych i letnich spacerów. Zbliżając się do tej konstrukcji już z daleka poczujemy przyjemny zapach jodku sodu unoszący się w powietrzu. Wypoczynek na miejscu dodatkowo umilą nam wygodne ławki oraz okoliczna zieleń.

Tężnia ta powstała z inicjatywy MOSiR-u i spółki miejskiej Aqua Sopot. Jest zasilana wodą pochodzącą z podziemnych źródeł sopockiej solanki. Docelowo konstrukcja ta ma stanowić element powstającego Nadmorskiego Szlaku Kuracyjnego, a jej budowa wpisuje się w obchody 200-lecia kurortu. Z tężni możemy skorzystać bezpłatnie, a co za tym idzie - z pewnością z czasem stanie się ona popularnym miejscem spotkań i spędzania wolnego czasu. Jeśli planujesz wizytę w Sopocie, koniecznie odwiedź to miejsce i doświadcz dobroczynnego działania solanki na swoje ciało i umysł!

Ogród przy Muzeum Sopotu

Fot. materiały UMS

(Gdzie: ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 8)

Tężnie w ogrodzie Muzeum Sopotu to nowa atrakcja dostępna bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych. Obiekt znajduje się we wschodniej części ogrodu i można go zobaczyć m.in. idąc od strony alejek nadmorskich. Podobnie jak tężnia zlokalizowana na Sopockich Błoniach, ta również jest nieco mniejsza niż jej "kuzynka" z Ośrodka Żeglarskiego Sopot 34. Ma ona bowiem formę cylindra o średnicy 2,5 metra i wysokość 3,5 m. Choć budowę obiektu ukończono pod koniec marca, na oficjalne otwarcie mieszkańcy Sopotu musieli poczekać do 12 maja 2023 roku. Od tamtej pory każdy z nam może relaksować się i oddychać czystym powietrzem nasyconym cennymi mikroelementami w bezpośrednim sąsiedztwie muzeum.

Wszystkie trzy sopockie tężnie korzystają z unikalnych właściwości solanki, która jest bogata w sole mineralne i ma pozytywny wpływ na układ oddechowy oraz skórę. Dlatego też tężnie solankowe w Sopocie nie są tylko atrakcją turystyczną, ale także miejscem, w którym można zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Bez względu na to, czy jesteś turystą, czy mieszkańcem Sopotu, warto odwiedzić te wyjątkowe miejsca i skorzystać z dobroczynnych właściwości solanki. Z tych zresztą skorzystamy nie tylko w pobliżu tężni, ale także odwiedzając obecne w mieście grzybki inhalacyjne czy też pijalnię wód solankowych.

[ZT]15975[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Rafał Rafał

2 0

Ciekawy artykuł z jego treści wynika że właściciel Ośrodka Żeglarskiego Sopot 34 (miejsce dzierżawione od miasta) wydał 150 000 zł na tężnie , myślałem że to miasto zainwestowało? a tu proszę miły gest za 150.000 tyś właściciela ośrodka szacunek !! jestem pod wrażeniem, swoją drogą artykuł reklamujący to miejsce pod przykrywką sopockich tężni. 13:35, 28.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%