Zamknij

Hipercholesterolemia, to cichy zabójca - zbadaj się za darmo!

09:25, 22.09.2018 J.F Aktualizacja: 09:04, 26.09.2018
Skomentuj

Zbadaj się nim będzie za późno

Hipercholesterolemia rodzinna to jedna z najczęstszych chorób dziedzicznych. Chorują na nią całe rodziny, najczęściej przez wiele pokoleń. Charakterystyczny w tej chorobie jest bardzo wysoki poziom „złego” cholesterolu (cholesterolu LDL) oraz występowanie w młodym wieku m. in. choroby wieńcowej, zawału serca czy udaru mózgu.

W niedzielę 23 września, w dwóch miastach: Sopocie i Zakopanym, odbędzie się akcja informacyjna, mającą na celu zwiększenie świadomości tej choroby w społeczeństwie. Personel medyczny będzie wykonywać badania profilaktyczne takie jak: pomiary lipidogramu z nakłucia opuszka palca (badanie zbliżone do pomiaru glikemii na glukometrze), pomiar ciśnienia tętniczego oraz interpretację uzyskanych wyników na podstawie scali ryzyka sercowo-naczyniowego SCORE. Uzyskane wyniki badań będą na miejscu konsultowane z kadrą lekarską. Osoby, które w trakcie pomiarów uzyskają wyniki wskazujące na hipercholesterolemię rodzinną będą bezpośrednio kierowane na rozszerzenie diagnostyki w  Krajowym Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej, które jest współorganizatorem całej akcji. W celu zachęcenia pacjentów do wzięcia udziału, organizatorzy będą dysponować także monolitem -  fotościanką z wizerunkiem Mona Lisy, która wedle ustaleń była najstarszą znaną osobą z tą chorobą

Badania odbywać się będą na Placu Zdrojowym w Sopocie

Badania będą wykonywane w godzinach 10.00 -15.00  lub do wyczerpania sprzętu. 

 

Hipercholesterolemia rodzinna (FH – familial hypercholesterolemia) jest jedną z najczęstszych dziedzicznych chorób monogenowych. Wywołana jest mutacją utraty funkcji w genach LDLR (95% przypadków) lub APOB (4-5%) bądź mutacją nabycia funkcji w genie PCSK9(?1%). Uszkodzone geny powodują, iż zaburzony jest „szlak” przemiany cholesterolu w organizmie. Najczęściej receptory umieszczone na wątrobie odpowiedzialne za wychwyt cholesterolu z krwi do wątroby nie widzą krążących cząstek cholesterolu. To nieprawidłowe działanie szlaku przemian cholesterolu powodu, że w krwi wartości złego cholesterolu potrafią osiągać bardzo wysokie wartości już u dzieci. W najgorszej sytuacji są osoby które dziedziczą od obu rodziców zły gen- tzw. postać homozygotyczna, całe szczęście taka sytuacja zdarza się bardzo rzadko. Z uwagi, że choroba jest uwarunkowana genetycznie to nie dieta ani styl życia odpowiada za bardzo wysokie poziomy złego cholesterolu we krwi. Jednak błędy dietetyczne oraz niezdrowy tryb życia mogą pogarszać wyniki i rokowanie w tej chorobie.

Stowarzyszenie Pacjentów z Hiperlipidemią Rodzinną w Gdańsku to organizacja pacjencka która powstała w 1999r. Jest jedynym w kraju stowarzyszeniem pacjentów i osób zaangażowanych w ta tematykę w kraju.  Organizując publiczne kampanie informacyjne, pragnie przybliżyć społeczeństwu problem hipercholesterolemii i jej powikłań.

Światowy Dzień Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej przypada na 24 września. Biorą w nim udział wszystkie organizacje pacjencie w Europie.

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Sopotu Jacka Karnowskiego, Burmistrza Miasta Zakopane Leszka Doruli oraz Rektora GUMed prof. Marcina Gruchały. Współorganizatorem wydarzenia jest Krajowe Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej działające w Gdańsku – jedyna w Polsce poradnia dedykowana pacjentom z hipercholesterolemią Rodzinną.

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%