Zamknij

Poznajmy twórczość Adama Smolany! Kim był sopocki rzeźbiarz?

11:30, 17.03.2024 .
Skomentuj Po lewej: Grób Adama Smolany na cmentarzu komunalnym w Sopocie. Fot. Kordiann (CC BY-SA 4.0). Po prawej: Muzeum Sopotu, fot. esopot.pl Po lewej: Grób Adama Smolany na cmentarzu komunalnym w Sopocie. Fot. Kordiann (CC BY-SA 4.0). Po prawej: Muzeum Sopotu, fot. esopot.pl

Muzeum Sopotu zaprasza, 19 marca o godz. 17.00,  na wykład o twórczości Adama Smolany. Podczas spotkania prelegentka – pani Joanna Szymula-Grygiel, przybliży sylwetkę oraz dokonania artystyczne sopockiego rzeźbiarza. Artysta, który upodobał drewno jako podstawowe tworzywo swoich rzeźb, w sposób wyjątkowy czuł i znał strukturę tego materiału.

Nazwisko twórcy łączyć można nierozerwalnie z wyższą uczelnią plastyczną w Gdańsku, której pierwszą siedzibę ofiarował gościnny Sopot. Tutaj w 1946 roku przybył wywodzący się ze środowiska lwowskiego Adam Smolana, by zasilić szeregi kadry szkolącej przyszłych artystów plastyków.

Aktywny na wielu polach, zaangażowany w różnorodne inicjatywy, był autorem wielu dzieł rzeźbiarskich, realizacji plenerowych, a także rysunków i fotografii.

O prelegentce

Joanna Szymula-Grygiel - hstoryczka sztuki. Pracuje w Muzeum Narodowym w Gdańsku, w Oddziale Sztuki Nowoczesnej, w Pałacu Opatów w Oliwie. Opiekuje się kolekcją współczesnej ceramiki i rzeźby MNG, w tym Galerią Współczesnej Rzeźby Gdańskiej w Parku Oliwskim. Zajmuje się problematyką rzeźby (przede wszystkim współczesnej, ale także średniowiecznej). Redaktorka merytoryczna projektu GAPS (Gdańsk – Artyści – Przestrzeń – Sztuka), badającego sztukę w przestrzeni publicznej Gdańska. Autorka tekstów poświęconych zagadnieniom współczesnej ceramiki oraz rzeźby. Autorka opisów rzeźb plenerowych w Parku Północnym i Południowym w Sopocie. Interesuje ją street art i wszelkie przejawy sztuki w przestrzeni zewnętrznej. Kuratorka wystaw promujących ceramikę unikatową.

Źródło: Muzeum Sopotu

[ZT]22679[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%