Zamknij

Chóry za całego świata zaśpiewają w Sopocie! Przed nami 20. edycja festiwalu Mundus Cantat

09:40, 13.03.2024 Autorka: Joanna Stankowska Aktualizacja: 09:40, 13.03.2024
Skomentuj Fot. materiały prasowe Mundus Cantat Fot. materiały prasowe Mundus Cantat

To już 20. edycja festiwalu Mundus Cantat! Przez te lata Sopot gościł blisko 300 chórów z 39 krajów i 4 kontyntów. Mundus Cantat to muzyczna marka znana już na całym świecie. 

W dniach 17-25 maja odbędzie się w Sopocie jubileuszowy 20. Międzynarodowy Festiwal Chóralny Mundus Cantat. Od 2005 roku w maju do Sopotu przyjeżdżają chóry z całego świata i mają okazję poznać jego urok i unikatowość. Dzięki Mundus Cantat w Singapurze, Kolumbii, czy Meksyku wiedzą gdzie jest Sopot i że ma najdłuższe, drewniane molo w Europie, wiedzą czym jest popularny „Monciak”, czy kim jest Lech Wałęsa – Człowiek Nadziei. Dzięki Mundus Cantat do tej pory 284 chóry z 39 krajów wybrało Sopot jako cel swojej muzycznej podróży i zaśpiewało polski hymn „Gaude Mater Polonia”.

W przyszłorocznej 20. jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Mundus Cantat organizatorzy zaplanowali wykonanie dwóch dzieł oratoryjnych.  Usłyszymy „Glorię” Johna Ruttera, dzieło na głosy mieszane, instrumenty dęte blaszane, perkusję i organy. Imponujący aparat wykonawczy - trzy chóry Trójmiasta (80 osób): Chór Festiwalowy Mundus Cantat, chór Razzle Dazzle Choir oraz Chór Mieszany II Wydziału Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz skład instrumentalny (4 trąbki, 2 puzony sopranowe, jeden basowy, trąba, organy i perkusja) - wykona w kościele „Gwiazda Morza” to monumentalne dzieło. Wybór utworu nie jest przypadkowy, opisywany przez krytyków muzycznych jako „wzniosły, nabożny i radosny”, w znakomity sposób podkreśli wyjątkowość tej edycji Festiwalu. Ponadto mając na uwadze promowanie dokonań młodych, debiutujących kompozytorów polskich w programie festiwalu znajdziemy również premierowe wykonanie „Mszy na chór mieszany, perkusję i orkiestrę smyczkową” Marii Trzpis, studentki studiów magisterskich  Wydziału Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Dodatkowo, w programie muzycznym Mundus Cantat znajdą się występy specjalnie zaproszonych artystów z Ukrainy, Chóru Dziecięcego Szkoły Muzycznej nr 1 im. Borysa Liatoszyńskiego GLORIA z Żytomierza.

Mundus Cantat zaistnieje w przestrzeni miejskiej również za sprawą performance’ów chóralnych: ODDYCHANIE NA ŚNIADANIE – ŚPIEWAJĄCY STRECHING na sopockim molo oraz Parady Otwarcia, organizatorzy otwierają się tym samym na przypadkowego widza-słuchacza tej muzycznej defilady, zachęcając go do uczestnictwa w kolejnych festiwalowych wydarzeniach.

W ramach tego muzycznego przedsięwzięcia odbędzie się również kilka koncertów towarzyszących festiwalowi, skierowanych do miłośników muzyki chóralnej, które odbędą się w znanych oraz ogólnodostępnych dla słuchaczy miejscach, jak i koncerty skierowane do grup, które mają utrudniony dostęp do kultury.

Fot. materiały prasowe Mundus Cantat

Idei organizacji Festiwalu od początku przyświeca szczytny cel – jak najszersze zainteresowanie śpiewem zespołowym oraz kreowanie potrzeby uczestnictwa w kulturze również wśród społeczności z ograniczonym dostępem do oferty wydarzeń artystycznych. Staraniem twórców Festiwalu jest propagowanie dokonań polskich kompozytorów i wykonawców, zarówno wśród licznie zgromadzonej społeczności chóralnej Mundus Cantat ze świata, jak i społeczności lokalnej z Pomorza i okolic. Za sprawą Festiwalu będziemy promować artystów młodego pokolenia z Wybrzeża oraz polskich kompozytorów, aby w niedalekiej przyszłości mogli zaistnieć na artystycznej arenie międzynarodowej.

Tym, co wyróżnia ten projekt pośród innych festiwali chóralnych jest to, że jest on skierowany do wielu rodzajów amatorskich chórów – począwszy od chórów dziecięcych, młodzieżowych, akademickich, dorosłych, seniorów (kategoria wiekowa), skończywszy na rodzaju muzyki wykonywanej przez grupy (kategoria muzyki: sakralna, świecka, pop, gospel, jazz, spirituals). Festiwal również jak żaden inny stawia duży nacisk na multikulturowość, zapraszając wiele ciekawych zespołów z różnych części globu. Korzystając z obecności uzdolnionych artystów ze świata, głównie młodego pokolenia, twórcy Festiwalu organizują wiele koncertów poza dużymi centrami kulturalnymi i gospodarczymi

____________

O autorce:

Joanna Stankowska – dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Mundus Cantat, kandydatka na radną związana z Polską 2050 Szymona Hołowni. W nadchodzących wyborach samorządowych będzie startowała jako przedstawicielka KWW KOCHAM SOPOT (okręg nr 2, miejsce nr 2).

(Autorka: Joanna Stankowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

baranim ...baranim ...

0 0

... guosem ! 11:49, 13.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%