Zamknij

Przyjdź i zobacz, jak wyglądały wnętrza willi Claaszena w Sopocie przed II wojną światową [rekonstrukcja]

08:31, 08.09.2019 J.F Aktualizacja: 14:58, 09.09.2019

Na parterze Muzeum Sopotu prezentuje rekonstrukcję wnętrz naszej willi, którą przed II wojną światową zamieszkiwały dwie rodziny.

Ernst August Claaszen, budowniczy i pierwszy właściciel willi, urodził się w Gdańsku 30.12.1853 roku. W 1872 ukończył roku Szkołę Handlową i wyjechał do Londynu, aby odbyć tam kilkuletnią praktykę zawodową. Zaowocowała ona między innymi nauką języka, umiejętnościami kupieckimi i nawiązaniem kontaktów zawodowych. Po powrocie do Gdańska Ernst August ożenił się w 1885 roku z Agnes Marią Wilhelminą Wendt, z którą miał syna Arthura. Agnes zmarła w wyniku powikłań po porodzie. Wdowiec zajął się intensywną pracą, m.in. został przedstawicielem berlińskiej fabryki silników Daimler na Prusy Zachodnie. W 1890 roku ożenił się z Marthą Steinmeyer, z tego małżeństwa przyszły na świat dwie córki, Theodora (1890-1980) i Ruth Asta (1907-2005). W 1904 r. Claaszenowie wprowadzili się do sopockiej willi. Wielki Kryzys po zakończeniu I wojny światowej doprowadził kupca do bankructwa w wyniku którego, Claaszen popełnił samobójstwo w 1924 roku.

Wdowa starała się zachować dom, jednak po 4 ciężkich latach podjęła decyzję o sprzedaży willi Oskarowi Emilowi Meltznerowi. Razem z młodszą córką zamieszkała w kilkupokojowym apartamencie przy Schulstrasse 44 (obecnie ul. Tadeusza Kościuszki). W 1934 roku Ruth wyszła za mąż za konsula duńskiego na Wolne Miasto Gdańsk, Haralda Kocha. Małżeństwo przerwała nagła śmierć Harlda, w 1936 r. Ruth wróciła do matki. Pod koniec 1944 roku, dzięki duńskiemu obywatelstwu po mężu, Ruth wyjechała z Marthą do Kopenhagi. Martha Claaszen zmarla w 1946 r. Ruth Asta Koch zmarła w domu spokojnej starości w Bad Pyrmont.

Nowi właściciele, rodzina Meltznerów, mieszkała w willi do 1945 r. Początkowo dom należał do Oskar Emila Meltznera, jednak stosunkowo szybko został sprzedany Herbertowi, synowi Oskara. Herbert zamieszkał w willi ze swoją rodziną: żoną Helgą-Idą-Clarą i dziećmi: Inge i Klausem-Dieterem. Meltznerowie uciekli z Sopotu przed nachodzącymi wojskami radzieckimi w styczniu 1945 r. na pokładzie statku wojskowego. Po zakończeniu działań wojennych dom został przejęty przez Skarb Państwa Polskiego. Początkowo zarezerwowano ją dla Prezydenta minister R.P. Bolesława Bieruta. Finalnie jednak willę oddano do dyspozycji Eugeniusza Kwiatkowskiego. Zamieszkał w niej wraz z bliskimi: żoną Leokadią, córką Ewą, matką Wincentyną, siostrą Zofią oraz dziećmi starszej córki, Hanny. Willa przy Poniatowskiego 8 była domem rodziny Kwiatkowskich przez blisko 3 lata. Potem pozostawała w zarządzie państwowym.

fot. Muzeum Sopotu


W 2001 r. przeznaczono ją na siedzibę Muzeum Sopotu.

W niedzielę wstęp do Muzeum jest bezpłatny (otwarte do godz.16:00)! Warto tego dnia wybrać się do muzeum i na własne oczy zobaczyć wspaniałe wnętrza willi. W pozostałe dni bilety wg cennika. Szczegółowe inf. na stronie muzeum TUTAJ.

 

informacje i zdjęcia: Muzeum Sopotu, ul.Poniatowskiego 8 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%