Zamknij

Fala obejmie zasięgiem całe Pomorze - 90 mln zł dofinansowania. Jak będzie działał nowoczesny system płatniczy?

15:07, 05.08.2019 J.F Aktualizacja: 09:12, 07.08.2019
Skomentuj https://www.facebook.com/innobaltica/ https://www.facebook.com/innobaltica/

Dzięki wsparciu z funduszy Unii Europejskiej z programu Infrastruktura i Środowisko w 2020 roku w województwie pomorskim powstanie Fala, czyli zintegrowany system płacenia za przejazdy komunikacją publiczną. Pomorski bilet metropolitalny nie będzie obejmował jedynie środków komunikacji zbiorowej w okolicach Trójmiasta. Obejmie swoim zasięgiem całe Pomorze – także tereny oddalone od Gdańska, Gdyni czy Sopotu o ponad 100 kilometrów.

  • Zintegrowany bilet umożliwi swobodną podróż pojazdami różnych przewoźników bez znajomości cen biletów.
  • Będzie je można kupować i zapisywać elektronicznie- w smartfonie, na karcie NFC i karcie płatniczej. Będą też papierowe bilety z kodami QR.
  • Projekt Fala dostał właśnie 90 mln złotych unijnego dofinansowania. Realizowany jest przez spółkę Innobaltica.

Projekt "Zwiększenie dostępności regionalnego transportu kolejowego w województwie pomorskim poprzez jego integrację z transportem lokalnym - budowa elektronicznej platformy zintegrowanych usług mobilności" został zatwierdzony przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Jego całkowita wartość to 106,5 mln złotych. 

Pomorska FALA, czyli zintegrowany bilet będzie jednym z najbardziej nowoczesnych systemów płacenia za przejazdy komunikacją publiczną. Chodzi o kolej, komunikację miejską, a nawet system rowerów miejskich Mevo. Projekt właśnie dostał 90 mln złotych unijnego dofinansowania.

- To kolejny krok do stworzenia biletu Fala. Konsekwentnie dążymy do tego, żeby mieszkańcy Pomorza mogli swobodnie podróżować po całym województwie. Dzięki 90 mln zł dofinansowania powstanie cały system. Chodzi m.in o czytniki kart, które będą montowane na przystankach kolejowych oraz w pojazdach komunikacji miejskiej - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. 


Kasowniki i punkty obsługi 

Najważniejszymi elementami systemu, widocznymi dla użytkowników, będą czytniki. To urządzenia umieszczone w pojazdach i na przystankach kolejowych, w których pasażerowie będą "odbijać" bilety. Bilety będzie można zapisać w smartfonie, na karcie NFC i karcie płatniczej. Będą też papierowe bilety z kodami QR. Choć większa część obsługi systemu będzie odbywać się elektroniczne, dla wygody mieszkańców powstaną specjalne punkty obsługi klienta.

- Tam pracownicy pomogą w założeniu konta, aktywowaniu karty czy aplikacji. W punktach będzie można również kupić tradycyjne papierowe bilety - wyjaśnia wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski. 


Punktów będzie około 30, a powstaną przy największych węzłach transportowych w województwie.

Wygoda dla pasażerów 

Zintegrowany bilet umożliwi swobodną podróż pojazdami różnych przewoźników bez znajomości cen biletów. Będzie je można kupować i zapisywać elektronicznie. System nie tylko naliczy odpowiednią kwotę za przejazd, ale sam tak dobierze taryfę, aby podróż była jak najtańsza. Wsiadając i wysiadając z pojazdu wystarczy tylko sczytać bilet, a resztę system zrobi sam. 

- Ważnym narzędziem będzie aplikacja planer podróży. To narzędzie do planowania podróży z uwzględnieniem określonych preferencji, np. tylko w pojazdach niskopodłogowych czy z określonym czasem na przesiadki - wyjaśnia Świlski. 


Informacja pasażerska oraz informacje o opóźnieniach będzie aktualizowana na bieżąco. 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%